Istodobno je za Dubrovnik odobren iznos od 4,2 milijuna kuna, za Šibenik 2,3 milijuna kuna, za Split 1,7 milijuna kuna, za Trogir 940.000 kuna i za Poreč (Eufrazijeva bazilika) 400.000 kuna, a Stari Grad, suprotno očekivanjima, dobio je najmanje novca |
Piše Mirko Crnčević / EPEHA |
Iako svjesni sveopće besparice, stanovnici Staroga Grada posljednjih su dana jednostavno konsternirani objavljenim podacima Ministarstva kulture o odobrenim programima zaštite na nepokretnim kulturnim dobrima za 2010. godinu.
Naime, Ministarstvo će za glasovitu Farosku horu, koja je prošle godine zajedno s povijesnom jezgrom Staroga Grada uvrštena na Popis svjetske kulturne baštine UNESCO-a, izdvojiti samo 200 tisuća kuna.
A pripreme i svečanost uručivanja Povelje UNESCO-a, kojima je osobno nazočio ministar Božo Biškupić sa suradnicima, davali su izglede da će šesti i najmlađi lokalitet pod zaštitom te međunarodne organizacije dobiti primjerenu skrb i s državne razine.
Međutim, to se nije dogodilo, pa će sada nekoliko projekata za zaštitu i oživljavanje spomeničkog polja, nažalost, biti pospremljeni u ladice Javne ustanove koja njime upravlja.
Svima više nego njima
Usporedni podaci pokazuju da je istodobno za Dubrovnik odobren iznos od 4.220.000 kuna, za Šibenik 2.370.000 kuna, za Split 1.690.000 kuna, za Trogir 940.000 kuna i za Poreč (Eufrazijeva bazilika) 400.000 kuna.
Dakle, Stari Grad, suprotno očekivanjima, dobio je najmanje novca, a i svota od 200.000 kuna koliko se predviđa za obnovu crkve sv. Stjepana sa zvonikom, crkve sv. Nikole, Mauzoleja akademika don Šime Ljubića i rekognosciranje luke antičkoga Farosa (Muzej Staroga Grada) uistinu je minorna.
Ono što Starograjane posebno boli jest to da Ministarstvo, unatoč dosadašnjoj brizi i ulaganjima Grada i Muzeja, nije prihvatilo ni kandidirani program koji obuhvaća nužna zaštitna arheološka istraživanja, konzervaciju dijela arheoloških ostataka (bedemi, kuće i ulice antičkoga Farosa) i izradu izvedbene projektne dokumentacije za prezentaciju arheološkog parka “Remetin vrt”, sve u vrijednosti 300.000 kuna, iako je to preduvjet planiranoj kandidaturi za novac Europske unije (2011/2012).