StoryEditorOCM
Dalmacijadječji vrtić u svetomu martinu zatvorio vrata nakon što je općina zatražila preslike roditeljskih osobnih iskaznica

‘Čarobni pianino’ izigrao djecu, roditelje i Općinu Podstrana

Piše PSD.
29. prosinca 2011. - 13:39

Kraj godine u Podstrani, za roditelje djece predškolske dobi na predjelu Sveti Martin ostavio je gorak okus zbog nenajavljenog zatvaranja vrtića iz kojega su djeca doslovno deložirana.

Nenadano iseljenje privatnog vrtića “Čarobni pianino” iz jednog od njihovih objekata, o čemu su roditelji obaviješteni samo 48 sati ranije, izazvalo je buru negodovanja i razotkrilo nezadovoljstvo koje je tinjalo duže vrijeme.

Od Mirana Tomasovića, načelnika općine Podstrana, doznajemo kako je vrtić zatvorila vlasnica. 

- Općina sufinancira boravak svakog djeteta koje stanuje u Podstrani s 800 kuna mjesečno plus 50 kuna za dar za Božić te 100 kuna za didaktiku po svakom djetetu. Do sada je uprava vrtića prilagala ugovore koje su potpisivali s roditeljima djece na temelju kojih smo uplaćivali novac.

- Odnedavno smo zatražili da se prilože i fotokopije osobnih iskaznica roditelja na kojima je vidljivo kako stanuju u Podstrani. Nakon toga je broj djece za sufinanciranje u vrtiću u Sv. Martinu sa 16 pao na devet te su nas obavijestili kako im to nije isplativo i da će zatvoriti taj objekt. To se dogodilo, eto, ni mjesec dana od kraja godine, a nisu nam htjeli izići u susret makar do kraja godine. Srećom, nakon što je “Čarobni pianino” zatvorio svoj objekt, djeca nisu ostala na ulici jer smo našli drugi privatni vrtić koji je otvorio svoju podružnicu na istoj lokaciji - doznajemo od načelnika Tomasovića.

Iz ‘Čarobnog pianina’ tvrde: Tu nema naše krivnje

Od njega također doznajemo kako nepravilnosti u prijavljivanju broja djece nisu prijavili službenim institucijama, ali i kako ta mogućnost nije sasvim isključena budući da se ne zna što će se sve naknadno otkriti.

S druge strane, Dea Jakaša-Štolcar, ravnateljica “Čarobnog pianina”, odbacuje insinuacije kako je bila riječ o namjernom obmanjivanju radi uzimanja novca od Općine. 

- Sve što radimo podložno je kontroli službenih institucija na svakodnevnoj bazi. Na ugovore adrese stavljaju roditelji i potpisuju se te mi nismo krivi ako te adrese ne odgovaraju onima u osobnim dokumentima. Međutim, morate znati kako ponekad ljudi nisu prijavljeni na adresi na kojoj zaista prebivaju, primjerice kod slučaja podstanarstva. Upravo ti roditelji doslovno su nas molili da nešto poduzmemo kada je nastao problem s adresama u dokumentima, te smo imali sastanke s vijećnicima, ali, nažalost, nismo našli adekvatno rješenje te se navedeni vrtić morao zatvoriti. Pokušali smo da Općina plaća sufinanciranje ako roditelj ima makar prijavljeno boravište u Podstrani, ali nismo uspjeli - kaže nam ravnateljica.

Adrese 36 djece u Žrnovnici, Sumpetru i Krilu Jesenicama

Osim sada zatvorenog vrtića u Sv. Martinu, “Čarobni pianino” ima još dva vrtića na području Podstrane - u Strožancu i Mutograsu. Samo u posljednjih godinu dana u njima je bilo prijavljeno za sufinanciranje od strane Općine u Podstrani ukupno 36 djece koja nisu tu živjela. Navedena djeca imala su adrese u Žrnovnici, Sumpetru i Krilu Jasenicama, a za njih se dobivalo sufinanciranje od podstranskog proračuna.

Od dana kada je dopis podnesen do dana kada je Općina počela tražiti na uvid osobne iskaznice roditelja s adresom, jednostavnom računicom dolazi se do iznosa od 350.000 kuna za tu djecu. Zanimljivo je kako je prigodom zatvaranja vrtića u Sv. Martinu izvješena lista s imenima svih 36 djece kao krivaca zbog kojih se vrtić zatvara.

Međutim, navedene nepravilnosti u radu tek su vrh sante leda, doznajemo od roditelja koji su se javili u našu redakciju. Naime, prije čak godinu dana Općini su službeno dostavljena dva dopisa u kojima su taksativno navedene zamjerke devetero roditelja te prijedlozi poboljšanja kvalitete usluge.

Navedeni dopisi upućeni su i na druge adrese - Upravi “Čarobnog pianina”, Ministarstvu znanosti, obrazovanja i športa te pravobraniteljici za djecu. Sve u svemu, priča još uvijek nije okončana, jer doznajemo kako su primjedbe roditelja dostavljene i Državnom odvjetništvu.

 katarina marić banje

Plaćalo se ‘na ruke’ i umjesto uplatnice dobivalo - isplatnicu

- Pravobraniteljica za djecu Mila Jelavić odgovorila nam je kako sve navedeno jest kršenje dječjih prava, ali to treba prijaviti nadležnim institucijama. Iz Općine su mi također kazali kako su već sve prijavili, tako da ne mogu vjerovati kako nadležne institucije još uvijek nisu zaprimile dokumentaciju - kazala nam je jedna od podstranskih mama.

Roditelji su imali primjedbe što se prigodom plaćanja vrtića novcem na ruke roditeljima davala “isplatnica” umjesto “uplatnice” te su tražili uplatnice sa žiroračunom vrtića. Zahtijevali su i specifikacije za izlete i odlaske u kino koji su, prema njima, bili preskupi, zatim kontrolu jelovnika koji je navodno bio u zadnjem razdoblju napravljen bez odobrenja više medicinske sestre.

Mame su posebno bile osjetljive što su na poslovima odgojitelja radile pripravnice bez radnog iskustva, i to volonterski, to jest bez zasnivanja radnog odnosa, te na česte izmjene “teta” u vrtiću tako da bi jedno dijete tijekom boravka u jaslicama promijenilo sedam “teta”.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
27. prosinac 2024 10:21