Šef kamenoloma Zdravko Alvir tvrdi da kamenolom, koji zapošljava 20 radnika i hrani oko 80 osoba, ima odobrenje za rad idućih 70-ak godina i da za to ima ‘brdo papira’ |
Piše ANA DRAGIČEVIĆ |
Željko Tamburović Ivo Ravlić / CROPIX |
Smatra da se stalno vrši pritisak na kamenolom iako posjeduje sve uredne papire. Tko bi nas pustio da kava radi, pita se. Šef kamenoloma Zdravko Alvir, imenovan tijekom stečajnog postupka, predočio nam je rješenje nadležnog ministarstva iz 1997. − kao nadopunu prijašnjem glavnom projektu, također potvrđenom od državnih institucija − kojim se odobrava izvođenje rudarskih radova za eksploataciju četiri milijuna kubika kamena.
Znači da kamenolom ima odobrenje za rad u idućih 70-ak godina i da za to ima cijelo “brdo papira”, među ostalim i studiju utjecaja na okoliš potvrđenu od Zavoda za zaštitu kulturne i prirodne baštine.
− O miniranju su mještani, kao i svi nadležni, uključujući i policiju, bili uredno obaviješteni, kako to zakon propisuje. Ne miniramo mi, nego ovlaštena splitska tvrtka, prema odobrenom planu proizvodnje, kako je određeno rudarskim projektom.
Građevno poduzeće u stečaju sklopilo je ugovor s “Dajakovićem” za kamenolom. S mještanima je dogovoreno da se zbog turista drobilica pali ujutro u 9.30 sati, umjesto u 7 sati.
Nigdje ne stoji obveza da se ljeti prekida eksploatacija kamena. Uvijek smo bili spremni s mještanima se drukčije dogovoriti jer ne želimo nikakve sukobe. Početkom svibnja tražili smo razgovor s predsjednikom Mjesnog odbora, ali Bast ga nije izabrao nakon ostavke bivšeg poglavara sela, no mogli su k nama doći predstavnici na razgovor o režimu za ovo ljeto. Mi naprosto ne možemo prekidati unaprijed ugovoreni posao isporuke žala – kaže Alvir.
− Želimo sačuvati 20 radnih mjesta u kamenolomu, od kojega živi 80 članova obitelji. Svi smo u godinama kad nas nitko neće primiti na neki drugi posao. Više od 10 godina vrši se pritisak da zatvorimo kamenolom, mi im uredno svaki put pokažemo dokumente, a oni uvijek ponavljaju isto, kako nemamo odobrenje za rad. Pa to je izvan pameti.
Sada govore da nismo ucrtani u Županijski i Općinski prostorni plan. Naravno kad su nas izbrisali, a prije smo bili ucrtani. Naših je ovdje 8000 četvornih metara koje nismo unijeli u temeljni kapital, pa je sada to sporno, ali vodi se na Građevnom poduzeću i imamo potvrdu da je teren plaćen. Čudi me da ni jedan Bašćanin nije reagirao na miniranje tunela, i to dva puta dnevno, a te su detonacije deset puta jače od naših. HAK je upotrijebio 10 mjernih instrumenata prije gradnje tunela i utvrđeno je da ni jedno naše miniranje tunelu ne smeta – objašnjava Tamburović.
Navodi da je pokretna drobilica dovezena uz dozvolu Rudarskog inspektorijata, po zakonu jedinog nadležnog, i da im nije potrebna lokacijska dozvola. S Hrvatskim je cestama postignut dogovor da se drobilica i betonara pomaknu naviše kako bi oni mogli izgraditi južni portal tunela.
Tako će se maknuti fiksni objekti, za koje je Građevno poduzeće 70-ih godina dobilo građevinsku dozvolu, i nabavit će se sve montažno.
Kategorizirane dvije kuće
Što se tiče prigovora Zorana Matijaševića da mu nije isplaćeno 287.000 kuna odštete za napuklu kuću, rekao je da nikakvo sudsko rješenje nije stiglo. Za sporazumni otkaz Građevno poduzeće trebalo mu je isplatilo 80.000 kuna, dobio je 25.000, a za ostatak nije podnio zahtjev da se dug uvrsti u stečajnu masu kad je poduzeće otišlo u stečaj.
Za to mu nitko nije kriv jer su ga upozoravali. Također, Tamburović otkriva da su se s Hrvatskim cestama dogovarali da ih se isplati za kamenolom i da se on zatvori, ali država nije bila zainteresirana. A što se tiče mještana, uvijek im je Građevno poduzeće izlazilo u susret, preko njihove trafostanice pojačana im je struja, dosta je kuća priključeno na njihovu vodovodnu crpnu stanicu, a mjesečni je račun veći za 40 tisuća kuna.
Uvijek su željeli mir i dogovor i nitko nikome ne prigovara, ali ne vole pritiske i plaćanje mira preko mjere, jer onda je to reket. Nisu pravili problema kad se otvorilo novo gradilište tunela, jer imaju razumijevanje za sve. U TZ-u smo utvrdili da samo dvije kuće u Bastu imaju rješenje o kategorizaciji za iznajmljivanje.