Prosvjedni skup “Jadrankamenovih” bivših djelatnika u petak, drugog dana održavanja, pred portom pučiškog pogona, ostat će upamćen po incidentu u kojemu je bivšeg radnika, još uvijek sindikalnog vođu Tončija Drpića, fizički napao djelatnik Alberto Eterović.
Eterovića je, potvrdio nam je, iznerviralo Drpićevo dobacivanje, pogrdne riječi i u naletu nervoze, bijesa, ogorčenosti koja se dugo u njemu skupljala, udarcem glavom u glavu poslao je Drpića na Hitnu pomoć.
Hematom na glavi
Ozljeda nije bila teška, tek evidentirani hematom nakon kojeg se Drpić, unatoč vrtoglavici, opet vratio na prosvjed. Eterovića je policija odvela na sud, gdje mu je izrečena novčana kazna od 800 kuna i mjera neprilaženja Tončiju Drpiću.
Fizički napad nije negirao, kaže kako više nije mogao izdržati stalne provokacije ljudi koji nisu dobili produženje ugovora za rad, a nakon još težih uvreda tijekom dva prosvjedna dana, doslovce je puknuo. - Virujte mi, čovik san koji ne bi mrava zgazija.
Ali dosta je više, nisam moga više slušat Drpića kako govori da sam linčina, ovakav, onakav, nikakav, i to samo zato šta radin, šta ujutro dolazin na posal, šta oću zaradit za obitelj, šta ne želin radit probleme. Dva miseca to traje. Reka san mu da prestane. Nije.
U četvrtak je skočija ujutro pred porton isprid mene, izbečija mi je oči, svašta mi je reka. Nisan oka sklopija tu noć. I kad je u petak ujutro, dok smo mi radnici dolazili na posal, opet počeja, zacrnilo mi se, i udrija san ga glavon.
Eto jesan. Ali shvatite, Pučišća su bila došla na rub, bili smo skoro mrtvi. Svaka čast i Anči Bašić i stečajnom sucu i vjerovnicima, počeli smo radit. I imamo posla priko glave – kaže Eterović, tvrdeći kako policija koja je osiguravala prosvjed nije reagirala i nije dobro obavila posao.
Među ostalim, kaže, nije napravila špalir kako bi radnike odvojila od okupljenih prosvjednika i omogućila im ulaz u tvrtku. Drpić pak ima drugu priču, on tvrdi kako ga je Eterović udario nakon što se zaletio s 20 metara udaljenosti. Priznaje kako se u “Jadrankamenu” dogodio raskol i da su se radnici podijelili. No, on i dalje želi i ima namjeru voditi borbu za spas tvrtke.
- Mirno san sta, a on se zaletija i puka me glavon u glavu. Policija me odvela na Hitnu, posli san iša na sud. Znam da mu je izrečena kazna neprilaženja. Ispriča mi se, prihvatija san, mada ne znam koji je bio povod tog čina – kaže Drpić.
Tijekom jučerašnjeg dana radnici “Jadrankamena” masovno su potpisivali pismo podrške stečajnoj upraviteljici Anči Bašić, stečajnom sucu, te odboru vjerovnika.
Posla preko glave
Isprovocirani incidentom, ali i prosvjedom pred portom, peticijom-priopćenjem željeli su naglasiti kako tvrtka nije u štrajku, već u stečaju, ali i da mjesecima uspješno radi, isporučuje robu i ostvaruje odlične rezultate.
- Svih 110 zaposlenika od dana otvaranja stečaja uredno prima plaće, svi su ostvarili pravo na otpremninu i smatramo da se stečaj vodi u najboljem interesu tvrtke i svih zaposlenih. O tome nam svjedoče i novougovoreni poslovi i oni pred ugovorom u vrijednosti od 20 milijuna kuna – stoji u priopćenju radnika.
Nema razloga za prosvjede Načelnik općine Pučišća Marino Kaštelan kaže kako ne shvaća razloge skupu kada se tvrtki konačno smiješi mogućnost izlaska iz krize. - Tu su i fondovi od kojih bismo mogli očekivati dokapitalizaciju, a dugovi se mogu vratiti i prodajom nekretnina koje nisu u funkciji. Nema razloga za prosvjede ili štrajk – kaže načelnik Kaštelan. |
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....