One su humanitarne, optimistične i zarazna osmijeha. Produhovljene su, beskrajno simpatične, a svojim nesebičnim angažmanom i kršćanskim svjetonazorom čine svijet boljim mjestom za život.
Žare, pale i, Bogu hvala, ne planiraju stati! Karla Kunac, Ivone Zekan i Karla Milić, članice su neprofitne udruge Studentskog katoličkog centra (SKAC) Split koja okuplja mlade ljude kršćanskog duha i pomaže im, kroz razne projekte i humanitarna djelovanja, pri ostvarivanju vlastitih potencijala.
Karla Kunac, dvadesettrogodišnja studentica Učiteljskog fakulteta iz Potravlja, u SKAC-u je gotovo četiri godine, a do polaska na fakultet, kaže, nije bila upoznata s djelovanjem udruge.
- Na dočeku Nove godine, na prvoj godini fakulteta, upoznala sam tri SKAC-ovke i tako sam došla tu. Moj prvi projekt bio je "Vol on – pojačaj volontiranje". Radili smo sa srednjoškolcima, poticali smo ih da se uključe u volonterski svijet te da budu pozitivna promjena koju žele vidjeti u društvu.
Kad malo bolje razmislim, poveznica sa SKAC-om potječe još od srednje škole, kada sam sudjelovala u volonterskom projektu 72 sata bez kompromisa, no tada još nisam znala za ovaj svemir – smije se djevojka i nastavlja nabrajati hvalevrijedan dijapazon projekata u kojima je imala priliku sudjelovati.
- Organizirali smo mise mladih petkom, planinarski križni put i projekt 3D formacije.
- Što je 3D formacija? - pitamo je za pojašnjenje. Spremno nam odgovara.
- Riječ je o projektu koji traje tri godine. Prvu godinu upoznaješ samog sebe i obrađuješ psihološke teme. Drugu godinu prolaziš kroz duhovne vježbe, a treća godina je baš volonterska. Sjajno iskustvo. Malo po malo, vrijeme odmiče, a uvijek se rađaju neki novi projekti i ideje u koje se rado uključujem – konstatira Kunac, a prijateljica Ivone domeće:
- Spomeni im Banovinu, koji je to projekt tek – oduševljena je, a i mi smo pa smo odmah okrenuli razgovor u tom smjeru.
- Trenutno je Banovina prioritetna među ostalim projektima. Petkom popodne vodim oko devet volontera, a vozi nas stariji volonter, barba Pero, koji nam svaki put omogući prijevoz. Subotom i nedjeljom budemo na raznim akcijama oko Petrinje, Gline i Siska. Tu jako lijepo surađujemo s drugim volonterima – kaže Kunac i naglašava kako situacija na terenu nije za one slaba srca.
– Na terenu se da svašta vidjeti. Patnja i bol, osamljeni starci u zaboravljenim selima, za koje vjerojatno nikada ne bi ni saznala da se nije dogodio potres. Radimo s mladima i starima, fizikalu, duhovne obnove.. Ništa nam nije teško, a nailazimo na otvorena srca.
Rodila su se brojna prijateljstva, a svima nam je zajednička ta unutarnja motivacija i želja da pomognemo – zahvalna je sugovornica. Svako iskustvo u Banovini je upečatljivo i priča za sebe, ističe Kunac, ali dvije situacije na nju su ostavile poseban utisak.
- U obilasku po selima, u zadnjoj kući koju smo posjetili bila je jedna bakica, već umorna od života. Proživjela je težak život, u Drugom svjetskom ratu vojnici su joj razrušili kuću, zatim u Domovinskom, i sada je kuća opet razrušena potresom. Kad smo je vidjeli tako potresenu, s očima punim suza, sledila nam se krv u žilama. Biti ta utjeha na kraju njenog dana je stvarno duboko iskustvo i nešto što me gura dalje – priča sugovornica, a mi od emocija ne znamo jesmo li spremni čuti još jednu priču iste note.
- Druga situacija vezana je za djecu iz sela Dumače. Sad sam im već jako dobro poznata i kada me vide hrle mi u zagrljaj. To je nešto predivno i neprocjenjivo. Susret čovjeka s čovjekom i novonastala prijateljstva najveće su blago - zaključuje naglašavajući kako joj je ljubav Gospodinova glavna pokretačka snaga.
Ivone Zekan, dvadesettrogodišnju studenticu psihologije velikog srca, još od srednje škole zanimalo je kakva je to “vibra” u splitskom SKAC-u, čime se oni točno bave i kako to sve funkcionira, ali zbog studija u Zagrebu nikako se nije ukazala prilika da im se pridruži.
- Negdje u desetom mjesecu sam na Facebooku uočila da SKAC Split traži nove ljude za projekt "2=1", pa sam odlučila kako je pravo vrijeme da postanem dio te priče. Psihologija ljubavnih odnosa protkana vjerskim aspektima, za mene je zvučala kao dobitna kombinacija.
Svaki mjesec imamo gosta predavača koji je stručan u odabranoj temi ili ima životnu priču koja ide uz nju, a za koju vjerujemo da bi bila korisna mladima da ju čuju. Ponekad nam u goste dođu i bračni parovi koji s nama podijele svoja svjedočanstva koja su uvijek zabavna za slušati.
Kao neke od zanimljivijih tema svakako bih izdvojila razliku između zaljubljenosti i ljubavi, predavanja vječnog don Damira Stojića, zatim kako znati da je pravo vrijeme za prekid veze – pojašnjava Zekan i naglašava kako se nije ni malo razočarala onim što ju je dočekalo. Naprotiv, srušilo je sve uvriježene predrasude i društvene stereotipe..
- Ne znam, neupućeni možda pomisle da se u SKAC-u skuplja vjerski fanatična mladež koja razglaba o dosadnim temama, nema smisla za humor i kruto razmišlja. Vjerujte mi, to je daleko od istine.
SKAC čine fantastični mladi ljudi puni životne radosti, dobrih vrijednosti i žive, zdrave duhovnosti. Radi se o ekipi koja proaktivno djeluje na dobrobit drugih i daje se stopostotno u ono što radi, te zaista nije trebalo dugo da mi prirastu k srcu – ne krije oduševljenje sugovornica.
Istinski je, kaže, zapanjuje angažiranost i uložena ljubav svih članova tima.
- Htjela bih zahvaliti svojoj ekipi koju čine Viktorija Jerković, Sveto Karamatić, Kristina Rogulj, Tomislav Lovrinčević, Josip Balić, Mia Antoš, Matea Klanac i Tea Jozić te naš vanjski suradnik Marko Čuljak koji nam uvijek rado uskoči i pomogne oko snimanja.
Naravno, sve što radimo ne bi bilo moguće da nije bilo starih članova projekta koji su nam utabali put i dali vjetar u leđa. Iz osobnog iskustva mogu reći da vodstvo SKAC-a stvarno prepoznaje afinitete i brusi talente svojih članova, te ih puno puta uoči prije nego što ste ih vi sami uopće svjesni.
Zbog svega toga, moje oduševljenje ovom udrugom s vremenom ne jenjava, pa se nerijetko ulovim kako na kavi satima pričam o udruzi – smije se i poručuje:
- Ako ljubavne teme nisu vaš cup of tea, u udruzi postoji još mnoštvo drugih projekata s kojima možda baš “kliknete”.
Dvadeset sedam joj je godina, Kaštelanka je, po struci je zrakoplovna tehničarka, a SKAC joj je, naglašava već osam godina druga obitelj. Karla Milić, došla je na misu mladih, krenula volontirati na projektu 72 sata bez kompromisa, a ostalo je povijest...
- Osluškujući svoj mladenački žar htjela sam se još više aktivirati i sudjelovati u što više projekata udruge. Kao i Karla, priključila sam se 3D formaciji, u kojoj sam kasnije bila animator. Zapravo, nema gdje se nisam uključila.
Malo pomalo, osluškivala sam sebe kroz volontiranja, letjela sam, ali sam s vremenom gledala gdje da se usidrim. Mic po mic, težnja je bila za brakom i obitelji, htjeli smo zajedno napraviti nešto za mlade. SKAC je sa Zajednicom bračnih susreta osnovao projekt za sve mlade koji teže bračnom pozivu – kaže Milić, koja je četiri godine bila voditeljica projekta "2=1".
- Pripremali smo razne teme kako bi mladi mogli razmišljati i progovoriti o važnim stvarima, kako bi mogli na sva pitanja koja im se vrte po glavi dobiti odgovor. Osluškivali smo njihova srca, dali su nam prijedloge koje teme bi htjeli čuti.
Smatrali smo da zaručnički tečaj traje jako kratko, a da se za brak parovi moraju ipak više pripremati. U sklopu toga sam organizirala i duhovne obnove i hodočašća – navodi sugovornica čije je, ističe, srce nakon četiri godine opet tražilo neku promjenu.
- Nakon toga, osluškujući sebe otišla sam u vode vijeća. Malo po malo, SKAC mi se uvukao pod kožu, a njegovi članovi postali su moja druga familija. Upoznala sam dosta kvalitetnih ljudi, prijatelja, poznanstava i što dodati osim da sam jako sretna – zaključuje ova plemenita djevojka.