Ako vas djeca ponekad dovode do ludila dobro bi vam mogao doći savjet Tanje Hrvatin Šimičić, certificirane savjetnice za roditelje koja s majkama i očevima svoja znanja i iskustva gotovo svakodnevno besplatno dijeli na svom Instagram profilu @tanjahrvatin.simicic, ali i web stranici www.tanja-savjetovanje.hr
Tanja je, kaže nam, ponosna majka dvoje djece, supruga te osoba koja obožava osobni razvoj.
- Sve je započelo kada sam upisala fakultetski smjer Ranog i predškolskog odgoja i obrazovanja. Ljubav prema tom razvoju odvela me nakon završetka magisterija u savjetodavne vode te sam nakon što sam postala majkom, tijekom života u Londonu, završila međunarodnu edukaciju za life coacha (Robbins Madanes Training, Strategic Intervention) kojom sam stekla znanja za provoditi savjetovanja.
Nakon tri i pol godine života u Engleskoj, sa svojom sam se obitelji vratila u Hrvatsku, odnosno Rijeku gdje sam htjela nastaviti svoju strast i pretvoriti ju u zanimanje. Tu sam nastavila svoje obrazovanje kojim sam, među ostalima, dobila međunarodni certifikat Edukatora za roditelje, a zatim završila i RIE američku edukaciju (po Magdi Gerber) kojom sam proširila svoje znanje na području ranog odgoja i obrazovanja.
Izrazito sam sretna što sve što učim i primjenjujem u svojoj ulozi roditeljstva. Provodim individualna savjetovanja, izdala sam Ebook Odgoj s manje stresa do kojeg se može doći putem moje web stranice te su u planu različite edukacije kao i novi Ebook.
S kojim problemima ti se roditelji najviše obraćaju?
Najčešće mi se obraćaju roditelji s manjom djecom, do otprilike pet godina, iako radim s djecom i roditeljima svih dobi. Moji se savjeti mogu primijeniti na djeci bilo koje dobi jer je u temelju svega poštovanje i svjesnost. Edukacija Strategic intervention omogućila mi je rad s ljudima svih dobi, a savjetovanja s roditeljima uključuju i roditelja i dijete.
Problemi koji roditelje najviše muče jesu kako dobiti suradnju od djece – primjerice kada dijete ne želi na spavanje, ne želi jesti, pokupiti igračke i slično, kako se riješiti snažnih emocionalnih reakcija djece, kako reagirati kada dijete udara drugu djecu, kako pružiti podršku djetetu tijekom razvoda roditelja i slično.
No ima tu i specifičnijih problema poput preferiranje samo jednog roditelja, izbjegavanje druge djece, problemi u vrtiću, osjećaj nekompetentnosti roditelja. Ima i roditelja (što me posebno veseli), koji nemaju većih problema ali žele unaprijediti svoj odnos s djecom i pružiti im što bolje temelje za život.
Kako je odgoj uvijek povezan sa stanjem roditelja onda na savjetovanjima dolazimo i do samog roditelja i njegovog unutarnjeg svijeta jer promjena u ponašanju djeteta uvjetovana je promjenom u životu roditelja.
Veselim se roditeljima sa školarcima i tinejdžerima i želim ih potaknuti da potraže pomoć u izazovima jer će na taj način dati maksimum svojoj djeci te će njima biti lakše.
Je li moguće uopće odgajati djecu bez stresa?
Priručnik za roditelje Odgoj s manje stresa pruža roditeljima bolje razumijevanje određenih ponašanja djece i alate uz pomoću kojih mogu ostvariti bolju suradnju s njima u svakodnevnim situacijama, prevenirati (ili umanjiti) snažne emocionalne reakcije i otpor, podržati autentičnost, razvoj pozitivne slike o sebi, samokontrole, mentalne snage te ostvariti kvalitetan suradnički odnos s djecom.
Povratne informacije roditelja koji su pročitali Ebook i koji ga primjenjuju su prekrasne jer su oduševljeni promjenama u ponašanju djece i većoj smirenosti njih samih.
Može li roditelj uvijek reagirati smireno i što kada pogriješi, kako to ispraviti?
Savršen roditelj ne postoji. Cilj je da svojoj djeci prenesemo poruku da svi griješe pa tako i mi. Kada pogriješimo, važno je da se ispričamo i kažemo djetetu što smo mogli napraviti bolje.
Na taj način, dijete uči kako je ok pogriješiti ali je mnogo važnije što ćemo s tom pogreškom, što ćemo naučiti od nje. To je jako važna lekcija za život. A djeca uče od nas, uče prema onome kako se mi ponašamo.
Primjerice, ako roditelj udari dijete kada njegovo dijete udari drugo dijete, ne uči ga tome da ne bude agresivno i da poštuje druge već svojim primjerom pokazuje nepoštovanje i agresivnost.
Ako izgubimo kontrolu i vičemo ili kaznimo dijete jer histerično plače – nismo mu svojim primjerom pokazali što znači kontrola emocija i ponašanja. Djeca reagiraju na naše stanje i ponašanje.
Bilo bi dobro da se nakon svake reakcije zapitamo: „Što je moje dijete sada naučilo iz mog ponašanja i stanja?“
Koji su najčešći problemi današnjeg odgoja? Gdje su najveće zamke?
Danas imamo više roditelja koji u želji da podrže svoje dijete, da ga poštuju i da bude uspješno i krivoj interpretaciji tog "suvremenog" roditeljstva, kako ga laici nazivaju, odlaze iz autoritarnog (strogog) stila odgoja u popustljivi. To je velika zamka u koju danas roditelji upadaju.
Djeca bez granica nisu sretna djeca. Odgoj mora sadržavati ljubav i poštovanje s jedne strane i granice s druge strane. Granice omogućuju djeci da se osjećaju sigurno, a onda se i ponašaju bolje i odgovornije.
Što je manje granica, to oni više testiraju naše granice iz potrebe da im pokažemo gdje je stop, gdje je ta granica. Čini se da roditelji balansiraju između velike dragosti i popustljivosti i gubitka kontrole kada ne ide kako su zamislili (vikanje, kazne, prijetnje i slično). Kada "izgubimo živce" to znači da smo zakasnili s postavljanjem granice. Ljubav/poštovanje i čvrstoća su ono što djeca trebaju da bi se cjelovito razvijala.
Važno je informirati se i vidjeti što djeluje. Ako ne djeluje i ako se promjena ne događa dobro je vidjeti zašto je to tako. Vidim da roditeljima treba najveća podrška oko toga kako postaviti granice.
Voliš ovakve teme? Svaki dan donosimo nove! I sve su na našem portalu https://slobodnadalmacija.hr/budi-slobodna
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....