Isto kao i glasovitoj dolskoj torti, koju ni ne morate početi raditi ako pokraj sebe niste spremili makar 14 jaja, malo više od kilograma šećera i malo manje od kilograma oraha. Ali najboljih, zbog kojih se, ako se želi napravit delux torta hrapoćuša, ponekad treba uputiti i do splitskog Pazara. Pa zar je čudo onda kada je ljudi časte epitetom “dolske viagre”.
Kalorična, sočna, po izgledu slična dolskom kamenu
Kakav kamen, takva torta. Toliko je slična izgledu “hropovog” smeđeg okoliša da je od njega i dobila takav naziv. Nije je lako jesti, puna je oraha, kalorična, sočna, i svakako se ne preporučuje dijabetičarima. Već više od stoljeća po originalnim bakinim receptima pripremaju je žene iz Dola, i doslovce prenose s generacije na generaciju. Svojim kćerima i unukama stare Dolke odaju svoje tajne recepte, svaka od njih i onu malu žunticu, dodatak koji baš tu njezinu delikatesu čini posebnom.
I odmah na znanje i ravnanje, nemojte je sami pokušavati napraviti kod kuće, početnicama za ovakvu tortu, koja zahtijeva i vremena i znanja, ipak treba savjet iskusnije kuharice, kaže nam doajenka u izradi hrapoćuše Barbara Matulić. Otkriva nam i kako njihova delikatesa ide kao suvenir iz Dola brodovima, autima, avionima na puste adrese.
Jerko Gospodnetić: Želimo gostima ponuditi spizu kakvu su jeli naši stari |
Dolska je torta toliko posebna da su je čak snimale i ekipe čeških i slovenskih televizija. I ne samo to, s obzirom da je otočni kuriozitet, jedinstvena po svom okusu, izgledu i načinu rada, Eko-etno udruga “Hrapoćuša” iz Dola odlučila ju je proglasiti autohtonim bračkim proizvodom. Alfa i omega tog projekta su dvije glavne radilice Udruge Jerko Gospodnetić i Senka Zrilić, koji osim torte brinu brigu i o puno drugih stvari vezanih uz razvoj ovog prelijepog bračkog mjesta.
- Želimo zadržati autohtonost kroz sve vidove života, od njegovanja stare gradnje, tradicije i običaja, do oživljavanja bakinih recepata i sjećanja na spizu kakvu su jeli naši stari. Želimo takvo što, pa i ovu našu hrapoćušu, ponuditi dolskim gostima kao jedinstveni podsjetnik na ljepote našeg malog raja – kaže Jerko.
Priča nam tako voditelj udruge o svim čudima koje skriva ovo malo mjesto, o sovama i golubovima koji se gnijezde u rupama dolskih špilja i pećina, torti koja se želi zaštititi kao nematerijalno kulturno dobro, isto kao i dolsko pučko pjevanje, te procesiju Velikog petka.
A gdje je namjera za stvaranje etnosela u kojem će se nuditi domaći kruh, meso, torte, te raznorazni suveniri od hrapoćuše. I pusi na žaru, nećemo ni njih zaboraviti, oni su posebna priča. Isto kao i samare koje po starinski, u jednoj od kuća visoko u Dolu, izrađuje meštar Đani Gospodnetić. Isto kako su nekada radili i njegovi stari, iako je tovara, a s njima i potrebnih samara, sve manje i manje.
Degustacija do mile voljeVeć drugu godinu zaredom s početkom kolovoza Doljani organiziraju Noć hrapoćuše, u kojoj se ova mještanska poslastica može degustirati do mile volje. Ima je tada, što bi se reklo, svakojake vele, sve žene dolske, mlade i stare, tu večer na banke visoko gore u mistu, gdje se osjeća malo litnje bave, donesu ruku svojih slatka djela. I onda se uživa, u ćakulama, ocjenama čija je torta bolja i inovativnija, koja više podsjeća na kamen, kakvi su pusi, di su im čeke... Lipi su to novoutemeljeni dolski običaji... |
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....