Na sjeverozapadnom dijelu otoka Korčule, u zaljevu Črnja luka, obitelj Zlatka Bačića uredila je obiteljsko gospodarstvo na kojemu se bavi smještajem turista, vinogradarstvom, podrumarstvom i maslinarstvom. Mediteranska kuhinja, u kojoj koriste vlastite proizvode, temelji se na višegodišnjem iskustvu u vođenju restorana. Poznati su po gostoprimstvu, a gostima, uz južnjački šarm, pružaju obiteljski ugođaj i gastro-enološke užitke u prekrasnom krajoliku. OPG Bačić posjeduje 250 stabala maslina, a godišnje proizvedu od 300 do 700 litara maslinova ulja, ovisno o godini. Kuriozitet je da sve proizvedeno prodaju gostima na svojem imanju.
Ono po čemu su Bačići drugačiji od drugih jest da su jedini na otoku osmislili program branja maslina. Nisu jedini samo na otoku, nego i na dobrom dijelu Jadrana, jer su programi u kojima gosti sudjeluju u branju zabilježeni samo na Krku i u Istri.– Prije 14 godina počeli smo s programom branja maslina za turiste koji kontinuirano traje do danas. Na turističkom tržištu postoji veliki interes za taj program, a time produžujemo turističku sezonu i plasiramo vlastite proizvode na licu mjesta, što je idealan spoj i značajno za opstanak našeg domaćinstva – kaže domaćin Zlatko Bačić, otac dviju kćeri i sina enologa.
Kum i kuma
Dan počinje tako da gosti oko 10 sati dođu u maslinik te dobiju košaricu dobrodošlice sa sušenim voćem i voćem koje dozrijeva u to doba godine (suhim smokvama, mandoletima, mandarinama). Nakon kratke dobrodošlice, domaćin održi kraće izlaganje o važnosti masline u povijesti otoka Korčule i u životu otočana tijekom stoljeća, a potom počinje ručno branje maslina na tradicionalan način. Na kraju se među turistima izaberu kum i kuma, koji za uspomenu posade spomen-maslinu kao simbol mira, prijateljstva i ljubavi. Slijedi degustacija ulja i vina, te ručak s tradicionalnim delicijama po receptima otočnih baka i težaka.Program završava kupnjom proizvoda koje gospodarstvo Bačić nudi i obilaskom uljare, u kojoj gosti upoznaju kompletan proces proizvodnje. Program za jednu grupu traje tri ili četiri dana.
– Odaziv je odličan, a rezervacije za ovu godinu su rasprodane. Meni bi bilo drago da je više OPG-ova koji grupama nude branje maslina, jer bi samim time promidžba bila kvalitetnija, a time bi se i Hrvatska profilirala kao maslinarska i vinarska destinacija – ističe Bačić.
Najbolja lastovka
U masliniku obitelji Bačić zastupljene su tri otočne sorte maslina: lastovka, drobnica i oblica (orgula). Najstarije sorte maslina na Korčuli su orgula i drobnica. Od drobnice se dobiva najbolje, najfinije i najnježnije ulje, od orgule se dobiva najblaže ulje, a od lastovke pikantno ulje s gorkim fenolnim tvarima. Pikantan gorki štih maslinova ulja s Korčule danas je trend u gastronomiji i to su trenutačno najcjenjenija i najskuplja ulja na tržištu.– Naše je ulje dragulj čije vrijednosti još nismo svjesni, a nije ni marketinški dovoljno valorizirano. Da ne govorimo da se kemijska slika maslinova ulja od lastovke ne mijenja ni nakon godinu dana, dok se od drugih sorti mijenja već nakon šest mjeseci. Naime, gorke fenolne tvari kojima je bogato ulje od lastovke prirodni su konzervans za prirodno očuvanje ulja – objasnio je Bačić.
Kako su korčulanski maslinici uglavnom na terasastim površinama, tako se u branju ne može koristiti mehanizacija kao na plantažama. Nakon što je filoksera davne 1924. uništila vinograde, većina otočana na terasama je zasadila masline.
Berači maslina na Korčuli mogu koristiti samo mala ručna pomagala, koja ograničavaju količinu maslina koju jedno obiteljsko gospodarstvo, odnosno obitelj, može imati. Stoga je optimalan broj maslina 200-300. Zlatko Bačić na kraju je istaknuo da ne planira širenje jer su samoodrživi s ovim što obrađuju i što nude gostima.
Na Korčuli gotovo da nema nezaposlenih
|
Kako ćete glasatiNađite nas na Facebooku na stranici Nova Dalmacija i dajte lajk, šerajte, napišite komentar ispod reportaže.Svoj SMS pošaljite na broj 666555. Na početku poruke upišite IZBOR, a na kraju osobne podatke (ime i prezime). Cijena SMS-a 3,72 kn s PDV-om. |
Služba za korisnike: 01/617-3945, radnim danom od 9 do 13 sati. Organizator usluge: Slobodna Dalmacija d.d., Hrvatske mornarice 4, Split; OIB: 35075764438. Tehnička podrška (davatelj usluge): NTH Media d.o.o., Horvaćanska 17a, Zagreb, OIB: 59547672558. |
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....