stdClass Object ( [id] => 273087 [title] => Suđenje Perković-Mustač: Lasić zanijekao istinitost ranijeg iskaza [alias] => sudenje-perkovic-mustac-lasic-zanijekao-istinitost-ranijeg-iskaza [catid] => 142 [published] => 1 [introtext] => [fulltext] => 17.59 - Lasić zanijekao istinitost ranijeg iskaza

Bivši visoki dužnosnik jugoslavenske Službe državne sigurnosti Ivan Lasić zanijekao je u utorak, u nastavku svjedočenja na suđenju bivšim pripadnicima tajnih službi Josipu Perkoviću i Zdravku Mustaču, istinitost vlastitog iskaza kojeg je 1992. godine dao Saborskom povjerenstvu za ispitivanje žrtava rata i poraća, a na kojem se djelomično i zasniva optužnica.

Drugi dio njegova svjedočenja videovezom iz Mostara protekao je u znaku poricanja istinitosti toga iskaza. Nakon što ga je sudac Manfred Dauster suočio s dijelovima zapisnika koji je nastao tijekom ispitivanja Lasića, kojeg je tada ispitivao Bože Vukušić, i koji su se odnosili na detalje oko rada jugoslavenskih tajnih službi, svjedok je rekao kako su navodi iz tog iskaza kojeg je dao tadašnjem potpredsjedniku Saborskog povjerenstva za istraživanje žrtava rata i poraća nevažeći, jer su nastali pod prisilom.

"S Vukušićem nisam razgovarao kao slobodan čovjek, bio sam pretučen i mučen i nisam znao što govorim", rekao je Lasić.

Nakon što mu je predsjednik sudskog vijeća Manfred Dauster objasnio kako je vidio film s njegovim iskazom i kako mu se nije činilo da je pretučen i otet, Lasić je inzistirao da objasni kako je došlo do iskaza Vukušiću, zbog kojeg se Lasić i našao na klupi za svjedoke u ovom procesu.

"Ja sam bio otet iz podruma u Mostaru 13.6.1992. oko ponoći. Zavezali su mi ruke i oči i ubacili u kombi bez sjedala", opisivao je Lasić svoju otmicu koja je trajala oko 15 dana.

Nakon upita predsjednika sudskog vijeća Daustera zašto te optužbe nije iznio dosad pred hrvatskim sudovima, Lasić je objasnio kako strahuje za svoju sigurnost.

Sudsko vijeće se nakon toga povuklo na konzultacije i potom zaključilo kako više nema pitanja za svjedoka Lasića.

Državni tužitelj Lionhardt Weiss je tada Lasića pokušao suočiti s izjavama u svezi sa slučajem Đureković koje je dao u drugim prilikama, a koje nisu povezane s ispitivanjem koje je vodio Bože Vukušić. Pritom je utvrđeno kako je Lasić više puta dao iskaze identične onima koje je dao i Vukušiću, a koji se tiču nekih događaja u vrhu Savezne službe državne sigurnosti neposredno nakon ubojstva Stjepana Đurekovića.

Siniša Pavlović, odvjetnik sutužiteljice u procesu Gizele Đureković, Lasića je pitao na čemu temelji tvrdnje da se na njega pokušava izvršiti pritisak pogotovo od Bože Vukušića, kada postoje dokazi da je on tog istog Vukušića ugostio u svojoj kući u Hercegovini, našto mu Lasić nije dao jednoznačan i jasan odgovor.

Na pitanja odvjetnika Josipa Perkovića, Ante Nobila, o tome koji je državni odvjetnik odbio ispitati Lasića početkom devedesetih nakon Vukušićeva ispitivanja, Lasić je odgovorio da se radi o Vladimiru Šeksu kazavši da "nije htio napraviti iste greške kao u slučaju istrage ubojstva obitelji Zec", kada su napravljene određene proceduralne pogreške.

O ključu garaže koju je kao tiskaru koristio ubijeni Đureković, a kojeg je navodno Krunoslav Prates, osuđen u drugom procesu zbog ubojstva Đurekovića, dao Perkoviću a ovaj ga je navodno predao ubojicama, Lasić je izjavio kako nije znao ništa.

Odvjetnik Josipa Perkovića Anto Nobilo današnje svjedočenje Ivana Lasića ocijenio je kao izuzetno korisno.

"Jedno je kada vam pripadnici emigracije govore o događajima, a drugo kada govore oni koji su bili unutar same službe. Lasić je važan zbog nekoliko točaka. Jedna je ta da je njegovo svjedočenje pokazalo da su Stane Dolanc i vodstvo savezne Službe državne sigurnosti odmah znali za ubojstvo Đurekovića i da prema tome oni stoje iza čitavog slučaja. Druga stvar je ta da je suradnik državnog odvjetništva i najjači adut optužbe Bože Vukušić lažni svjedok. Lasić je vjerodostojno opisao kako ga je Vukušić sa svojim ljudima oteo. Bože Vukušić je to pred sudom negirao. Mi ćemo pomoću vještačenja dokazati da je plan otmice Blagoja Zelića napisan Vukušićevom rukom. I kad to dokažemo onda će biti potpuno jasno da je Bože Vukušić trostruki otmičar i da je iskaze iznudio. I što je najvažnije, nema tog suda na svijetu koji bi na osnovi takvih iskaza mogao donijeti presudu", zaključio je Nobilo.

Odvjetnik Pavlović, naprotiv, navode o strahu i navodnom pritisku koji se vrši na Lasića kao svjedoka smatra taktikom zamagljivanja istine.

"Svjedok Lasić je dosad, ako se ne varam, šest puta svjedočio na ovu temu i nikada nije spominjao bilo kakve pritiske. Očigledna je namjera da se cijela priča zamagli koliko god je to moguće samo da se pomogne obrani. Mi to vidimo, a mislim da to tako vidi i sudsko vijeće", zaključio je Pavlović.

Ivan Lasić je na pitanje sudskog vijeća videovezom iz Mostara potom nastavio svjedočiti o svojim saznanjima o Vinku Sindičiću, bivšem djelatniku Službe državne sigurnosti, i mogućem svjedoku u procesu protiv Perkovića i Mustača.

"Sindičić je bio djelatnik naših tajnih službi i njemačkih, a sad je, kako čujem, samo djelatnik njemačkih službi i znam da i vama radi probleme, kao što je nekad radio i nama", rekao je Ivan Lasić aludirajući na činjenicu da Vinko Sindičić nekoliko puta mijenjao svoje navode o pojavljivanju na ovom suđenju u svojstvu svjedoka.

Lasić je negirao tvrdnje Sindičića iz suđenja Krunoslavu Pratesu da je unutar SDS-a postojala još jedna "supertajna" služba, koja je donosila najvažnije odluke.

"Sindičić je njemačkim istražiteljima u Njemačkoj izmislio priču da smo Mustač i ja tvorili tajnu službu unutar tajne službe, što je glupost i što su vaši vještaci i potvrdili", rekao je Lasić.

Lasićevo svjedočenje je trajalo dulje od predviđenog, ali s obzirom da je ispitivanja svjedoka okončano, on neće, kako je to bilo najavljeno, nastaviti svjedočenje sutra.

Suđenje se, kako je ranije priopćeno, nastavlja sutra svjedočenjem bivšeg člana hrvatske političke emigracije Petra Penave, koji je već svjedočio sredinom travnja.

14.28 - Đureković nije bio zanimljiv SDS-u

Ubijeni Stjepan Đureković nije bio zanimljiv saveznoj Službi državne sigurnosti (SDS) jer je "djelovao politički a ne teroristički", ustvrdio je u utorak, na suđenju Josipu Perkoviću i Zdravku Mustaču na Višem zemaljskom sudu u Muenchenu, bivši djelatnik jugoslavenske Službe državne sigurnosti Ivan Lasić, koji je odgovarajući na izravno pitanje suda kazao kako mu nisu poznati počinitelji Đurekovićeva ubojstva.

Lasić je, na početku drugog djela svjedočenja videovezom iz Tužiteljstva kantona Mostar, govorio o svojim saznanjima o ubojstvu Stjepana Đurekovića.

"Za Đurekovića sam saznao i prije nego što sam došao u Beograd. Pričalo se da je on otišao zbog kriminalnih aktivnosti, ali od vojnih obavještajaca se moglo čuti da je Đureković otkrivao tajna skladišta goriva", rekao je Lasić.

"On u saveznom SDS-u nije budio zanimanje, jer je djelovao politički, ali ne teroristički. Ja nikad nisam imao informacije koje bi njega direktno povezale s terorizmom", rekao je Lsić.

"On je bio emigraciji zanimljiv samo zbog novca, koliko je meni poznato", rekao je Lasić.

O tomu kako je saznao za ubojstvo Đurekovića, Lasić je odgovorio da je vijest o tomu saznao od Sretena Aleksića iz SUP-a.

„Dvadesetidevetog srpnja 1983. ujutro prišao mi je Aleksić iz Sekretarijata unutarnjih poslova i rekao : 'Jutros ti je jedan manje’, i kad sam ga pitao o čemu se radi on mi je odgovorio da je ‚sinoć' pronađen mrtav. A na moje pitanje o komu se radi, on je rekao 'Direktor’, što je bio naziv za Đurekovića. Nakon toga sam otišao do podsekretara Srđana Andrejića i ponovio mu što mi je rekao Aleksić, no on me odmah poslao van i rekao ‚To moramo reći sekretaru’. Nakon toga smo otišli do Staneta Dolanca. Objasnio sam mu situaciju i odmah dao do znanja da Nijemci sumnjiče SDS. Dolanc me pitao da što je s ekipom, a ja sam rekao da ne znam. Dolanc je na to rekao da su Nijemci digli galamu jer to nije prvi put i objasnio kako ‚mi moramo prekinuti s tim' ", opisuje Lasić događaje dan nakon ubojstva Đurekovića.

Lasić je govorio i o tomu kako je Dolanc bio ljut i kako je objasnio da je i svom prethodniku na mjestu ministra unutarnjih poslova Franji Herljeviću govorio kako treba prekinuti s ubojstvima te da je pritom spomenuo i ubojstvo hrvatskog emigranta Stjepana Ševe, koji je zajedno sa suprugom i devetogodišnjim djetetom ubijen 1972. u Italiji.

"Rekao sam Franji da prestanemo s tim. Osramotili smo se s onim djetetom u Italiji, a sad ovo", citirao je Lasić Dolanca.

Na pitanje jesu li mu poznati izvršitelji Đurekovićeva ubojstva, Lasić je odgovorio da nisu.

"Kasnije sam pročitao u Spasićevoj knjizi da je ubojstvo izvršilo beogradsko podzemlje, ali ne mogu reći je li to istina ili ne", rekao je Lasić.

Upitan od suca Daustera da govori o svom razgovoru s Božom Vukušićem, koji ga je početkom devedesetih ispitivao sudjelujući u radu Saborskog povjerenstva za utvrđivanje zločina rata i poraća, Lasić je rekao kako o tomu ne želi pričati.

Na pitanje o tome je li s Vukušićem razgovarao dragovoljno, Lasić je odgovorio: "Nitko nikad s policajcem ne govori dobrovoljno".

Na pitanje sudskog vijeća do koje mjere je optuženi Josip Perković bio umiješan u ubojstvo Đurekovića, Lasić je odgovorio kako s njim nije o tomu razgovarao odmah nakon ubojstva, nego kasnije, kada je Perkoviću jednom prilikom rekao kako mu je žao što će imati problema zbog ubojstva Đurekovića.

"Ja sam mu rekao da mi je žao ako će imati problema, a Perković mi je na to odgovorio: ‚A zašto bih ja s time imao problema' ", ispričao je Lasić.

Lasić je rekao kako je njemu osobno, a zna da je tako i s Perkovićem, žao zbog ubojstva Đurekovića jer je time "nastala velika šteta po naš operativni rad".

"Nadam se da će oni koji su odgovorni za Đurekovićevo ubojstvo odgovarati pravdi", rekao je Lasić.

Svjedočenje Ivana Lasića vidovezom iz Mostara nastavlja se poslijepodne. 

12.34 - Bivši visoki dužnosnik jugoslavenskih tajnih službi Ivan Lasić, koji u utorak na Višem zemaljskom sudu u Muenchenu svjedoči u procesu bivšim pripadnicima obavještajnih službi Josipu Perkoviću i Zdravku Mustaču, optuženima za ubojstvo hrvatskog političkog emigranta Stjepana Đurekovića, u prvom dijelu je svjedočio o radu i hijerarhiji unutar jugoslavenskih obavještajnih službi.

Na samom početku svjedočenja predsjednik sudskog vijeća Manfred Dauster upoznao je Lasića s činjenicom da njemačko glavno državno odvjetništvo protiv njega vodi istragu u istom slučaju tj. zbog sumnje u umiješanost u ubojstvo Stjepana Đurekovića i upozorio ga da bi svjedočenje ili dijelovi svjedočenja mogli biti upereni protiv njega.

"Ja ću reći ono što mi je poznato i spreman sam na svjedočenje“, odgovorio je Lasić.

Lasić je isprva govorio o svojoj karijeri pri SDS-u, gdje je započeo s radom 1964. godine, a prije toga je radio kao učitelj. Nakon ulaska u službu u Mostaru, 1968. premješten je u Zenicu da bi se potom vratio u Mostar, gdje je ostao do ožujka 1983. do odlaska u Savezni centar u Beograd na mjesto načelnika II uprave, koja je bila zadužena za borbu protiv terorizma emigracije s područja bivše Jugoslavije. U mirovinu je otišao 1985., ali je u dogovoru s pretpostavljenima u službi ostao do kraja 1986.

"Moj nadređeni u Beogradu bio je dotadašnji načelnik tog odjela Stanko Čolak i kao vrhovni nadređeni, savezni ministar Stane Dolanc", rekao je Lasić objašnjavajući tadašnju hijerarhiju u Službi državne sigurnosti.

"Zadatak mog odjela bio je prikupljanje i provjera informacija te na kraju i sprečavanje planova emigracije", rekao je Lasić.

"Najveći broj informacija smo dobivali od građana koji su dolazili do nekih saznanja, a naravno imali smo i suradnike koji su također dolazili iz redova građana Jugoslavije", dodao je Lasić.

"Savezna služba nije poduzimala nikakve akcije protiv emigranata, nego je samo usklađivala rad republičkih službi državne sigurnosti, koje su bile potpuno samostalne. Za akcije izvan Jugoslavije je bio potrebna dozvola savezne razine", rekao je Lasić.

Nakon toga je sudsko vijeće započelo s ispitivanjem u svezi s funkcioniranjem akcije uperene protiv emigracije. Sudac Dauster je svjedoka upitao o saznanjima o akciji "Dunav", koja je imala za cilj ubijenog Stjepana Đurekovića diskreditirati pred emigracijom.

"Ja sam za akciju Dunav, koja imala za cilj diskreditirati Stjepana Đurekovića, čuo već kad sam bio u Mostaru u mirovini", rekao je Lasić.

"Meni je akcija za diskreditaciju emigracije, koju je vodio inspektor Božidar Spasić, bila poznata pod imenom ‚Pismo', a ne 'Dunav' ", objasnio je Lasić, koji je odmah i obrazložio zašto nije bio povezan s tom akcijom.

"Ja sam se odmah požalio na kvalitetu provođenja te akcije i zbog moje opaske je on djelovao bez dogovora sa mnom", rekao je Lasić. On je potom objasnio kako je nadređenima kazao da je lažno izdanje časopisa "Hrvatska država", čije raspačavanje je trebalo kod emigracije diskreditirati Stjepana Đurekovića i iza čega je stajao Božidar Spasić, "potpuno kontraproduktivno".

Lasić je nastavio svjedočiti o općem funkcioniranju dijelova SDS-a zaduženih za borbu protiv neprijateljske emigracije.

"Akcije su bile inicirane od nadležnog ministra i nakon toga provođene zajednički od saveznih i republičkih službi", rekao je Lasić odgovarajući na pitanje tužitelja Liehardta Weissa koje se odnosilo na to tko je izdavao naredbe za ubojstva emigranata.

"Jednom smo morali odgoditi posjet predsjednika Republike zato jer nismo bili zadovoljni time kako je njemačka služba locirala neke emigrante", kazao je.

Na pitanje odvjetnika obrane Ante Nobila je li akcija "Pismo", usmjerena protiv Stjepana Đurekovića, bila savezna ili republička akcija, Lasić je odgovorio da se radilo o saveznoj akciji, ali da je republička također "mogla imati upliva".

Lasić je ustvrdio kako je s optuženim Josipom Perkovićem kontaktirao u svezi akcije "Pismo", koja je, kako je napomenuo, bila "kontrapropagandne prirode".

"I Perković i ja smo bili jedinstveni u ocjeni ove akcije, koju nismo smatrali kvalitetno provedenom. Mi nismo imali puni uvid u akciju, nego smo samo imali primjedbe na pojedine elemente", rekao je Lasić.

Lasić je nakon toga nastavio svjedočenje odgovarajući na konkretna pitanja o slučaju Đureković.

Današnji svjedok, visoki djelatnik Savezne službe državne sigurnosti koji je obavljao tu dužnost u vrijeme kada se dogodilo ubojstvo Stjepana Đurekovića, svjedoči videovezom iz Mostara. On je već ranije, početkom devedesetih godina, za Saborsku komisiju za ispitivanje žrtava rata i poraća govorio o slučaju Đureković. Ti iskazi su objavljeni i u knjizi publicista Bože Vukušića "Tajni rat Udbe protiv hrvatskog iseljeništva".

Predstavnici obrane i optužbe prilikom posljednjeg ročišta su svjedočenje Ivana Lasića ocijenili kao važno svjedočenje koje bi moglo pridonijeti rasvjetljavanju slučaja Đurekovića i utvrđivanja krivnje optuženih.

H
[video] => [gallery] => [extra_fields] => Array ( [2] => stdClass Object ( [id] => 68 [name] => Premium content [value] => ON [type] => radio [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 10 [alias] => premium_content ) ) [extra_fields_search] => * [created] => 2015-05-12 12:37:27 [created_by] => 31 [created_by_alias] => [checked_out] => 0 [checked_out_time] => 0000-00-00 00:00:00 [modified] => 2015-05-12 18:02:08 [modified_by] => 0 [publish_up] => 2015-05-12 17:59:00 [publish_down] => 0000-00-00 00:00:00 [trash] => 0 [access] => 1 [ordering] => 0 [featured] => 0 [featured_ordering] => 0 [image_caption] => [image_credits] => [video_caption] => [video_credits] => [hits] => 4679 [params] => Joomla\Registry\Registry Object ( [data:protected] => stdClass Object ( [enable_css] => 1 [jQueryHandling] => 1.8remote [backendJQueryHandling] => remote [userName] => 1 [userImage] => 1 [userDescription] => 1 [userURL] => 1 [userEmail] => 0 [userFeedLink] => 1 [userFeedIcon] => 1 [userItemCount] => 30 [userItemTitle] => 1 [userItemTitleLinked] => 1 [userItemDateCreated] => 1 [userItemImage] => 1 [userItemIntroText] => 1 [userItemCategory] => 1 [userItemTags] => 1 [userItemCommentsAnchor] => 1 [userItemReadMore] => 1 [userItemOCMPlugins] => 1 [authorsListLimit] => 61 [tagItemCount] => 61 [tagItemTitle] => 1 [tagItemTitleLinked] => 1 [tagItemDateCreated] => 1 [tagItemImage] => 1 [tagItemIntroText] => 1 [tagItemCategory] => 1 [tagItemReadMore] => 1 [tagItemExtraFields] => 1 [tagOrdering] => [tagFeedLink] => 1 [tagFeedIcon] => 1 [genericItemCount] => 61 [genericItemTitle] => 1 [genericItemTitleLinked] => 1 [genericItemDateCreated] => 1 [genericItemImage] => 1 [genericItemIntroText] => 1 [genericItemCategory] => 1 [genericItemReadMore] => 1 [genericItemExtraFields] => 1 [genericFeedLink] => 1 [genericFeedIcon] => 1 [instantArticlesLimit] => 100 [instantArticlesExtraField] => 87 [instantArticlesExtraFieldON] => 2 [instantArticlesCategoriesChildren] => 0 [instantArticlesTitle] => [instantArticlesDescription] => [mainTagCategories] => Array ( [0] => 119 [1] => 396 [2] => 383 [3] => 424 [4] => 250 [5] => 251 [6] => 452 [7] => 252 [8] => 477 [9] => 253 [10] => 254 [11] => 255 [12] => 483 [13] => 256 [14] => 300 [15] => 257 [16] => 258 [17] => 260 ) [relatedItemsCategoriesChildren] => 1 [mobileJsonCustomHomepage] => 0 [mobileJsonQuoteModule] => 0 [mobileJsonWeatherModule] => 0 [mobileJsonLimit] => [mobileJsonObituary] => 0 [mobileApi2Enabled] => 1 [mobileApi2UserAgent] => OCM Mobile Articles [mobileApi2ImagePrefix] => h [mobileApi2ImageSuffix] => 1280 [mobileApi2DefaultAuthorImage] => /images/jpgs/user_face.jpg [mobileApi2TagLimit] => 50 [mobileApi2TagOrdering] => publishUp [mobileApi2TagCategories] => stdClass Object ( [mobileApi2TagCategories0] => stdClass Object ( [mobileApi2TagCategoriesMenuitem] => 101 [mobileApi2TagExcludeCategories] => Array ( [0] => 318 [1] => 323 [2] => 301 [3] => 406 [4] => 417 ) ) [mobileApi2TagCategories1] => stdClass Object ( [mobileApi2TagCategoriesMenuitem] => 328 ) [mobileApi2TagCategories2] => stdClass Object ( [mobileApi2TagCategoriesMenuitem] => 329 ) [mobileApi2TagCategories3] => stdClass Object ( [mobileApi2TagCategoriesMenuitem] => 327 ) [mobileApi2TagCategories4] => stdClass Object ( [mobileApi2TagCategoriesMenuitem] => 478 ) [mobileApi2TagCategories5] => stdClass Object ( [mobileApi2TagCategoriesMenuitem] => 494 ) ) [mobileApi2TagsSearchLimit] => 200 [mainFeedCategories] => Array ( [0] => 240 ) [feedLimit] => 50 [mostPopularFeedLimit] => 20 [feedItemImage] => 0 [feedImgSize] => S [feedItemIntroText] => 0 [feedTextWordLimit] => [feedItemFullText] => 1 [feedTextCharacterLimit] => 300 [feedItemSubtitle] => 1 [feedItemAuthor] => 0 [feedTtl] => 60 [feedDescription] => RSS feeds for Slobodna Dalmacija [feedItemTags] => 0 [feedItemVideo] => 0 [feedItemGallery] => 0 [feedItemAttachments] => 0 [feedBogusEmail] => [feedTopModules] => Array ( [0] => 105 ) [feedTopFbExcludeCategories] => Array ( [0] => 243 [1] => 353 [2] => 333 ) [introTextCleanup] => 0 [introTextCleanupExcludeTags] => [introTextCleanupTagAttr] => [fullTextCleanup] => 0 [fullTextCleanupExcludeTags] => [fullTextCleanupTagAttr] => [xssFiltering] => 0 [linkPopupWidth] => 900 [linkPopupHeight] => 600 [imagesQuality] => 100 [itemImageXS] => 100 [itemImageS] => 200 [itemImageM] => 400 [itemImageL] => 600 [itemImageXL] => 900 [itemImageGeneric] => 300 [catImageWidth] => 100 [catImageDefault] => 1 [userImageWidth] => 100 [userImageDefault] => 1 [commenterImgWidth] => 48 [onlineImageEditor] => sumopaint [imageTimestamp] => 0 [imageMemoryLimit] => [socialButtonCode] => [twitterUsername] => [facebookMetatags] => 1 [facebookImage] => Medium [comments] => 1 [commentsOrdering] => DESC [commentsLimit] => 10 [commentsFormPosition] => below [commentsPublishing] => 0 [commentsReporting] => 2 [commentsReportRecipient] => [inlineCommentsModeration] => 0 [gravatar] => 1 [antispam] => 0 [recaptchaForRegistered] => 1 [akismetForRegistered] => 1 [commentsFormNotes] => 1 [commentsFormNotesText] => [frontendEditing] => 1 [showImageTab] => 1 [showImageGalleryTab] => 1 [showVideoTab] => 1 [showExtraFieldsTab] => 1 [showAttachmentsTab] => 1 [showOCMPlugins] => 1 [sideBarDisplayFrontend] => 0 [staticURL] => https://static.slobodnadalmacija.hr [siteURL] => https://slobodnadalmacija.hr [sseHost] => sse.slobodnadalmacija.hr [lockingArticlesCategories] => Array ( [0] => 119 [1] => 424 [2] => 250 [3] => 251 [4] => 452 [5] => 252 [6] => 477 [7] => 253 [8] => 254 [9] => 255 [10] => 483 [11] => 256 [12] => 257 [13] => 258 [14] => 260 ) [lockingArticlesUnit] => YEAR [lockingArticlesQuantity] => 1 [photoGalleryExtraField] => 63 [photoGalleryExtraFieldON] => 2 [videoGalleryExtraField] => 67 [videoGalleryExtraFieldON] => 2 [tickerModules] => Array ( [0] => 408 [1] => 409 ) [gaEmail] => [mergeEditors] => 1 [sideBarDisplay] => 1 [attachmentsFolder] => [hideImportButton] => 0 [googleSearch] => 0 [googleSearchContainer] => ocmGoogleSearchContainer [OCMUserProfile] => 1 [OCMUserGroup] => 4 [redirect] => 101 [adminSearch] => simple [cookieDomain] => [gatherStatistics] => 1 [article_preview_ocm_category_id] => [taggingSystem] => 1 [lockTags] => 0 [showTagFilter] => 0 [ocmTagNorm] => 0 [ocmTagNormCase] => lower [ocmTagNormAdditionalReplacements] => [recaptcha_public_key] => marko_margeta [recaptcha_private_key] => zoey2013 [recaptcha_theme] => clean [recaptchaV2] => 1 [recaptchaOnRegistration] => 0 [akismetApiKey] => [stopForumSpam] => 0 [stopForumSpamApiKey] => [showItemsCounterAdmin] => 1 [showChildCatItems] => 1 [disableCompactOrdering] => 0 [metaDescLimit] => 150 [enforceSEFReplacements] => 0 [SEFReplacements] => À|A, Á|A, Â|A, Ã|A, Ä|A, Å|A, à|a, á|a, â|a, ã|a, ä|a, å|a, Ā|A, ā|a, Ă|A, ă|a, Ą|A, ą|a, Ç|C, ç|c, Ć|C, ć|c, Ĉ|C, ĉ|c, Ċ|C, ċ|c, Č|C, č|c, Ð|D, ð|d, Ď|D, ď|d, Đ|D, đ|d, È|E, É|E, Ê|E, Ë|E, è|e, é|e, ê|e, ë|e, Ē|E, ē|e, Ĕ|E, ĕ|e, Ė|E, ė|e, Ę|E, ę|e, Ě|E, ě|e, Ĝ|G, ĝ|g, Ğ|G, ğ|g, Ġ|G, ġ|g, Ģ|G, ģ|g, Ĥ|H, ĥ|h, Ħ|H, ħ|h, Ì|I, Í|I, Î|I, Ï|I, ì|i, í|i, î|i, ï|i, Ĩ|I, ĩ|i, Ī|I, ī|i, Ĭ|I, ĭ|i, Į|I, į|i, İ|I, ı|i, Ĵ|J, ĵ|j, Ķ|K, ķ|k, ĸ|k, Ĺ|L, ĺ|l, Ļ|L, ļ|l, Ľ|L, ľ|l, Ŀ|L, ŀ|l, Ł|L, ł|l, Ñ|N, ñ|n, Ń|N, ń|n, Ņ|N, ņ|n, Ň|N, ň|n, ʼn|n, Ŋ|N, ŋ|n, Ò|O, Ó|O, Ô|O, Õ|O, Ö|O, Ø|O, ò|o, ó|o, ô|o, õ|o, ö|o, ø|o, Ō|O, ō|o, Ŏ|O, ŏ|o, Ő|O, ő|o, Ŕ|R, ŕ|r, Ŗ|R, ŗ|r, Ř|R, ř|r, Ś|S, ś|s, Ŝ|S, ŝ|s, Ş|S, ş|s, Š|S, š|s, ſ|s, Ţ|T, ţ|t, Ť|T, ť|t, Ŧ|T, ŧ|t, Ù|U, Ú|U, Û|U, Ü|U, ù|u, ú|u, û|u, ü|u, Ũ|U, ũ|u, Ū|U, ū|u, Ŭ|U, ŭ|u, Ů|U, ů|u, Ű|U, ű|u, Ų|U, ų|u, Ŵ|W, ŵ|w, Ý|Y, ý|y, ÿ|y, Ŷ|Y, ŷ|y, Ÿ|Y, Ź|Z, ź|z, Ż|Z, ż|z, Ž|Z, ž|z, α|a, β|b, γ|g, δ|d, ε|e, ζ|z, η|h, θ|th, ι|i, κ|k, λ|l, μ|m, ν|n, ξ|x, ο|o, π|p, ρ|r, σ|s, τ|t, υ|y, φ|f, χ|ch, ψ|ps, ω|w, Α|A, Β|B, Γ|G, Δ|D, Ε|E, Ζ|Z, Η|H, Θ|Th, Ι|I, Κ|K, Λ|L, Μ|M, Ξ|X, Ο|O, Π|P, Ρ|R, Σ|S, Τ|T, Υ|Y, Φ|F, Χ|Ch, Ψ|Ps, Ω|W, ά|a, έ|e, ή|h, ί|i, ό|o, ύ|y, ώ|w, Ά|A, Έ|E, Ή|H, Ί|I, Ό|O, Ύ|Y, Ώ|W, ϊ|i, ΐ|i, ϋ|y, ς|s, А|A, Ӑ|A, Ӓ|A, Ә|E, Ӛ|E, Ӕ|E, Б|B, В|V, Г|G, Ґ|G, Ѓ|G, Ғ|G, Ӷ|G, y|Y, Д|D, Е|E, Ѐ|E, Ё|YO, Ӗ|E, Ҽ|E, Ҿ|E, Є|YE, Ж|ZH, Ӂ|DZH, Җ|ZH, Ӝ|DZH, З|Z, Ҙ|Z, Ӟ|DZ, Ӡ|DZ, Ѕ|DZ, И|I, Ѝ|I, Ӥ|I, Ӣ|I, І|I, Ї|JI, Ӏ|I, Й|Y, Ҋ|Y, Ј|J, К|K, Қ|Q, Ҟ|Q, Ҡ|K, Ӄ|Q, Ҝ|K, Л|L, Ӆ|L, Љ|L, М|M, Ӎ|M, Н|N, Ӊ|N, Ң|N, Ӈ|N, Ҥ|N, Њ|N, О|O, Ӧ|O, Ө|O, Ӫ|O, Ҩ|O, П|P, Ҧ|PF, Р|P, Ҏ|P, С|S, Ҫ|S, Т|T, Ҭ|TH, Ћ|T, Ќ|K, У|U, Ў|U, Ӳ|U, Ӱ|U, Ӯ|U, Ү|U, Ұ|U, Ф|F, Х|H, Ҳ|H, Һ|H, Ц|TS, Ҵ|TS, Ч|CH, Ӵ|CH, Ҷ|CH, Ӌ|CH, Ҹ|CH, Џ|DZ, Ш|SH, Щ|SHT, Ъ|A, Ы|Y, Ӹ|Y, Ь|Y, Ҍ|Y, Э|E, Ӭ|E, Ю|YU, Я|YA, а|a, ӑ|a, ӓ|a, ә|e, ӛ|e, ӕ|e, б|b, в|v, г|g, ґ|g, ѓ|g, ғ|g, ӷ|g, y|y, д|d, е|e, ѐ|e, ё|yo, ӗ|e, ҽ|e, ҿ|e, є|ye, ж|zh, ӂ|dzh, җ|zh, ӝ|dzh, з|z, ҙ|z, ӟ|dz, ӡ|dz, ѕ|dz, и|i, ѝ|i, ӥ|i, ӣ|i, і|i, ї|ji, Ӏ|i, й|y, ҋ|y, ј|j, к|k, қ|q, ҟ|q, ҡ|k, ӄ|q, ҝ|k, л|l, ӆ|l, љ|l, м|m, ӎ|m, н|n, ӊ|n, ң|n, ӈ|n, ҥ|n, њ|n, о|o, ӧ|o, ө|o, ӫ|o, ҩ|o, п|p, ҧ|pf, р|p, ҏ|p, с|s, ҫ|s, т|t, ҭ|th, ћ|t, ќ|k, у|u, ў|u, ӳ|u, ӱ|u, ӯ|u, ү|u, ұ|u, ф|f, х|h, ҳ|h, һ|h, ц|ts, ҵ|ts, ч|ch, ӵ|ch, ҷ|ch, ӌ|ch, ҹ|ch, џ|dz, ш|sh, щ|sht, ъ|a, ы|y, ӹ|y, ь|y, ҍ|y, э|e, ӭ|e, ю|yu, я|ya [ocmSef] => 0 [ocmSefLabelCat] => content [ocmSefLabelTag] => tag [ocmSefLabelUser] => author [ocmSefLabelSearch] => search [ocmSefLabelDate] => date [ocmSefLabelItem] => 0 [ocmSefLabelItemCustomPrefix] => [ocmSefInsertItemId] => 1 [ocmSefItemIdTitleAliasSep] => dash [ocmSefUseItemTitleAlias] => 1 [ocmSefInsertCatId] => 1 [ocmSefCatIdTitleAliasSep] => dash [ocmSefUseCatTitleAlias] => 1 [show_page_heading] => 0 [categories] => Array ( [0] => 142 ) [exclude_from_group_by_subcategories] => 0 [menu-anchor_css] => nav__link [menu_text] => 1 [menu_show] => 1 [menu-meta_description] => Najnovije vijesti iz Hrvatske. [menu-meta_keywords] => vijesti, zanimljivosti, hrvatska [secure] => 0 [page_title] => Hrvatska [page_description] => SiteMeta Description [page_rights] => [robots] => [inheritFrom] => 0 [num_leading_items] => 2 [num_leading_columns] => 1 [leadingImgSize] => Large [num_primary_items] => 4 [num_primary_columns] => 2 [primaryImgSize] => Medium [num_secondary_items] => 4 [num_secondary_columns] => 1 [secondaryImgSize] => Small [num_links] => 4 [num_links_columns] => 1 [linksImgSize] => XSmall [catCatalogMode] => 0 [catFeaturedItems] => 1 [catOrdering] => publishUp [catPagination] => 2 [catPaginationResults] => 1 [catTitle] => 1 [catTitleItemCounter] => 1 [catDescription] => 1 [catImage] => 1 [catFeedLink] => 0 [catFeedIcon] => 0 [subCategories] => 1 [subCatColumns] => 2 [subCatTitle] => 1 [subCatTitleItemCounter] => 1 [subCatDescription] => 1 [subCatImage] => 1 [catItemTitle] => 1 [catItemTitleLinked] => 1 [catItemFeaturedNotice] => 0 [catItemAuthor] => 1 [catItemDateCreated] => 1 [catItemRating] => 0 [catItemImage] => 1 [catItemIntroText] => 1 [catItemExtraFields] => 0 [catItemHits] => 0 [catItemCategory] => 1 [catItemTags] => 1 [catItemAttachments] => 0 [catItemAttachmentsCounter] => 0 [catItemVideo] => 0 [catItemVideoAutoPlay] => 0 [catItemImageGallery] => 0 [catItemDateModified] => 0 [catItemReadMore] => 1 [catItemCommentsAnchor] => 1 [catItemOCMPlugins] => 1 [itemDateCreated] => 1 [itemTitle] => 1 [itemFeaturedNotice] => 1 [itemAuthor] => 1 [itemFontResizer] => 0 [itemPrintButton] => 0 [itemEmailButton] => 1 [itemSocialButton] => 1 [itemVideoAnchor] => 1 [itemImageGalleryAnchor] => 1 [itemCommentsAnchor] => 1 [itemRating] => 0 [itemImage] => 1 [itemImgSize] => Large [itemImageMainCaption] => 1 [itemImageMainCredits] => 1 [itemIntroText] => 0 [itemFullText] => 1 [itemExtraFields] => 1 [itemDateModified] => 1 [itemHits] => 0 [itemCategory] => 0 [itemTags] => 1 [itemAttachments] => 1 [itemAttachmentsCounter] => 1 [itemVideo] => 1 [itemVideoAutoPlay] => 0 [itemVideoCaption] => 1 [itemVideoCredits] => 1 [itemImageGallery] => 0 [itemNavigation] => 0 [itemComments] => 1 [itemTwitterButton] => 1 [itemFacebookButton] => 1 [itemGooglePlusOneButton] => 1 [itemAuthorBlock] => 0 [itemAuthorImage] => 0 [itemAuthorDescription] => 0 [itemAuthorURL] => 1 [itemAuthorEmail] => 0 [itemAuthorLatest] => 0 [itemAuthorLatestLimit] => 5 [itemRelated] => 1 [itemRelatedLimit] => 2 [itemRelatedTitle] => 1 [itemRelatedCategory] => 1 [itemRelatedImageSize] => Medium [itemRelatedIntrotext] => 0 [itemRelatedFulltext] => 0 [itemRelatedAuthor] => 0 [itemRelatedMedia] => 1 [itemRelatedImageGallery] => 1 [itemOCMPlugins] => 1 [recaptcha] => ) [initialized:protected] => 1 [separator] => . ) [metadesc] => [metadata] => robots= author= [metakey] => [plugins] => { "is_import_from_dnn": true, "incptvocmimagegalleryIGParameters": "default", "incptvocmimagegalleryocmIGposition": "OcmAfterDisplayContent", "incptvocmimagegalleryocmIGtheme": "CameraSlideshow", "incptvocmimagegalleryImages": [ "/Archive/images/2015/01/14/perkovic_sudjenje66-171014_thumb.jpg" ], "incptvocmimagegalleryImageTitles": [ "" ], "incptvocmimagegalleryImageDescriptions": [ "" ], "incptvocmimagegalleryImageFocus": [ "50:50" ], "incptvocmimagegalleryImageDimensions": [ { "size0": "700x461" } ] } [language] => * [multi_author] => 0 [type_id] => 0 [category] => TableOCMCategory Object ( [id] => 142 [name] => Hrvatska [alias] => hrvatska [description] => [parent] => 119 [extraFieldsGroup] => 9 [published] => 1 [image] => [access] => 1 [ordering] => 1 [params] => {"inheritFrom":"119","catMetaDesc":"","catMetaKey":"","catMetaRobots":"","catMetaAuthor":"","theme":"","num_leading_items":"2","num_leading_columns":"1","leadingImgSize":"Large","num_primary_items":"4","num_primary_columns":"2","primaryImgSize":"Medium","num_secondary_items":"4","num_secondary_columns":"1","secondaryImgSize":"Small","num_links":"4","num_links_columns":"1","linksImgSize":"XSmall","catCatalogMode":"0","catFeaturedItems":"1","catOrdering":"publishUp","catPagination":"2","catPaginationResults":"1","catTitle":"1","catTitleItemCounter":"1","catDescription":"1","catImage":"1","catFeedLink":"0","catFeedIcon":"0","subCategories":"1","subCatColumns":"2","subCatOrdering":"","subCatTitle":"1","subCatTitleItemCounter":"1","subCatDescription":"1","subCatImage":"1","itemImageXS":"","itemImageS":"","itemImageM":"","itemImageL":"","itemImageXL":"","catItemTitle":"1","catItemTitleLinked":"1","catItemFeaturedNotice":"0","catItemAuthor":"1","catItemDateCreated":"1","catItemRating":"0","catItemImage":"1","catItemIntroText":"1","catItemIntroTextWordLimit":"","catItemExtraFields":"0","catItemHits":"0","catItemCategory":"1","catItemTags":"1","catItemAttachments":"0","catItemAttachmentsCounter":"0","catItemVideo":"0","catItemVideoWidth":"","catItemVideoHeight":"","catItemAudioWidth":"","catItemAudioHeight":"","catItemVideoAutoPlay":"0","catItemImageGallery":"0","catItemImageGalleryWidth":"","catItemImageGalleryHeight":"","catItemDateModified":"0","catItemReadMore":"1","catItemCommentsAnchor":"1","catItemOCMPlugins":"1","itemDateCreated":"1","itemTitle":"1","itemFeaturedNotice":"1","itemAuthor":"1","itemFontResizer":"0","itemPrintButton":"0","itemEmailButton":"1","itemSocialButton":"1","itemVideoAnchor":"1","itemImageGalleryAnchor":"1","itemCommentsAnchor":"1","itemRating":"0","itemImage":"1","itemImgSize":"Large","itemImageMainCaption":"1","itemImageMainCredits":"1","itemIntroText":"0","itemFullText":"1","itemExtraFields":"0","itemDateModified":"1","itemHits":"0","itemCategory":"0","itemTags":"1","itemAttachments":"1","itemAttachmentsCounter":"1","itemVideo":"1","itemVideoWidth":"","itemVideoHeight":"","itemAudioWidth":"","itemAudioHeight":"","itemVideoAutoPlay":"0","itemVideoCaption":"1","itemVideoCredits":"1","itemImageGallery":"0","itemImageGalleryWidth":"","itemImageGalleryHeight":"","itemNavigation":"0","itemComments":"1","itemTwitterButton":"1","itemFacebookButton":"1","itemGooglePlusOneButton":"1","itemAuthorBlock":"0","itemAuthorImage":"0","itemAuthorDescription":"0","itemAuthorURL":"0","itemAuthorEmail":"0","itemAuthorLatest":"0","itemAuthorLatestLimit":"5","itemRelated":"0","itemRelatedLimit":"5","itemRelatedTitle":"1","itemRelatedCategory":"0","itemRelatedImageSize":"0","itemRelatedIntrotext":"1","itemRelatedFulltext":"0","itemRelatedAuthor":"0","itemRelatedMedia":"0","itemRelatedImageGallery":"0","itemOCMPlugins":"1"} [trash] => 0 [plugins] => {"customparams_created":"2019-02-21 11:58:02","customparams_modified":"2019-02-21 11:58:02","customparams_videobg":"","customparams_countdown_module":"","customparams_search_template":""} [language] => * [container] => 0 [container_name] => [_tbl:protected] => #__ocm_categories [_tbl_key:protected] => id [_tbl_keys:protected] => Array ( [0] => id ) [_db:protected] => JDatabaseDriverMysqli_Exabyte Object ( [name] => mysqli [serverType] => mysql [connection:protected] => mysqli Object ( [affected_rows] => 38 [client_info] => mysqlnd 5.0.12-dev - 20150407 - $Id: 7cc7cc96e675f6d72e5cf0f267f48e167c2abb23 $ [client_version] => 50012 [connect_errno] => 0 [connect_error] => [errno] => 0 [error] => [error_list] => Array ( ) [field_count] => 3 [host_info] => 127.0.0.1 via TCP/IP [info] => [insert_id] => 0 [server_info] => 5.5.30 [server_version] => 50530 [stat] => Uptime: 38634407 Threads: 3 Questions: 7114071421 Slow queries: 3305763 [sqlstate] => 00000 [protocol_version] => 10 [thread_id] => 608773727 [warning_count] => 0 ) [nameQuote:protected] => ` [nullDate:protected] => 0000-00-00 00:00:00 [_database:JDatabaseDriver:private] => sdproductiondb [count:protected] => 42 [cursor:protected] => [debug:protected] => [limit:protected] => 0 [log:protected] => Array ( ) [timings:protected] => Array ( ) [callStacks:protected] => Array ( ) [offset:protected] => 0 [options:protected] => Array ( [driver] => mysqli_exabyte [host] => 127.0.0.1 [user] => proxy_user_front01 [password] => Y2AfBGoJRKhS9HNdMJ [database] => sdproductiondb [prefix] => sk_ [select] => 1 [port] => 6033 [socket] => ) [sql:protected] => SELECT id, value, type FROM #__ocm_extra_fields ef WHERE ef.published = 1 [tablePrefix:protected] => sk_ [utf:protected] => 1 [utf8mb4:protected] => 1 [errorNum:protected] => 0 [errorMsg:protected] => [transactionDepth:protected] => 0 [disconnectHandlers:protected] => Array ( ) [ocmConfig] => Array ( ) ) [_trackAssets:protected] => [_rules:protected] => [_locked:protected] => [_autoincrement:protected] => 1 [_observers:protected] => JObserverUpdater Object ( [aliases:protected] => Array ( ) [observers:protected] => Array ( ) [doCallObservers:protected] => 1 ) [_columnAlias:protected] => Array ( ) [_jsonEncode:protected] => Array ( ) [_errors:protected] => Array ( ) [year_lookup] => 0 [link] => /vijesti/hrvatska ) [additional_categories] => Array ( ) [link] => /vijesti/hrvatska/sudenje-perkovic-mustac-lasic-zanijekao-istinitost-ranijeg-iskaza-273087 [printLink] => /vijesti/hrvatska/sudenje-perkovic-mustac-lasic-zanijekao-istinitost-ranijeg-iskaza-273087?tmpl=component&print=1 [tags] => Array ( [0] => stdClass Object ( [id] => 216967 [name] => JOSIPPERKOVIĆ [published] => 1 [section] => [subsection] => [weight] => [created] => 0000-00-00 00:00:00 [main_article_id] => 0 [alias] => josipperkovic [link] => /tag/josipperkovic ) ) [imageXSmall] => [imageSmall] => [imageMedium] => [imageLarge] => [imageXLarge] => [extraFields] => stdClass Object ( [premium_content] => stdClass Object ( [id] => 68 [name] => Premium content [value] => ON [type] => radio [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 10 [alias] => premium_content ) ) [attachments] => Array ( ) [cleanTitle] => Suđenje Perković-Mustač: Lasić zanijekao istinitost ranijeg iskaza [num_of_authors] => 0 [author] => Joomla\CMS\User\User Object ( [isRoot:protected] => [id] => [name] => [username] => [email] => [password] => [password_clear] => [block] => [sendEmail] => [registerDate] => [lastvisitDate] => [activation] => [params] => [groups] => Array ( ) [guest] => 1 [lastResetTime] => [resetCount] => [requireReset] => [_params:protected] => Joomla\Registry\Registry Object ( [data:protected] => stdClass Object ( ) [initialized:protected] => [separator] => . ) [_authGroups:protected] => [_authLevels:protected] => [_authActions:protected] => [_errorMsg:protected] => [userHelper:protected] => Joomla\CMS\User\UserWrapper Object ( ) [_errors:protected] => Array ( ) [link] => /autor/2024-05-17-15-18-46-31 [profile] => Joomla\CMS\Object\CMSObject Object ( [_errors:protected] => Array ( ) [gender] => ) [avatar] => /components/com_ocm/images/placeholder/user.png ) [numOfComments] => 0 [mainImage] => https://static.slobodnadalmacija.hr/Archive/images/2015/01/14/perkovic_sudjenje66-171014_thumb.jpg [galleryCount] => 1 [hasImage] => 1 [mainImageAuthor] => [mainImageDesc] => [popup_gallery] => Array ( [0] => stdClass Object ( [src] => https://static.slobodnadalmacija.hr/Archive/images/2015/01/14/perkovic_sudjenje66-171014_thumb.jpg [title] => ) ) [bgPosition] => [text] => {OCMSplitter}17.59 - Lasić zanijekao istinitost ranijeg iskaza

Bivši visoki dužnosnik jugoslavenske Službe državne sigurnosti Ivan Lasić zanijekao je u utorak, u nastavku svjedočenja na suđenju bivšim pripadnicima tajnih službi Josipu Perkoviću i Zdravku Mustaču, istinitost vlastitog iskaza kojeg je 1992. godine dao Saborskom povjerenstvu za ispitivanje žrtava rata i poraća, a na kojem se djelomično i zasniva optužnica.

Drugi dio njegova svjedočenja videovezom iz Mostara protekao je u znaku poricanja istinitosti toga iskaza. Nakon što ga je sudac Manfred Dauster suočio s dijelovima zapisnika koji je nastao tijekom ispitivanja Lasića, kojeg je tada ispitivao Bože Vukušić, i koji su se odnosili na detalje oko rada jugoslavenskih tajnih službi, svjedok je rekao kako su navodi iz tog iskaza kojeg je dao tadašnjem potpredsjedniku Saborskog povjerenstva za istraživanje žrtava rata i poraća nevažeći, jer su nastali pod prisilom.

"S Vukušićem nisam razgovarao kao slobodan čovjek, bio sam pretučen i mučen i nisam znao što govorim", rekao je Lasić.

Nakon što mu je predsjednik sudskog vijeća Manfred Dauster objasnio kako je vidio film s njegovim iskazom i kako mu se nije činilo da je pretučen i otet, Lasić je inzistirao da objasni kako je došlo do iskaza Vukušiću, zbog kojeg se Lasić i našao na klupi za svjedoke u ovom procesu.

"Ja sam bio otet iz podruma u Mostaru 13.6.1992. oko ponoći. Zavezali su mi ruke i oči i ubacili u kombi bez sjedala", opisivao je Lasić svoju otmicu koja je trajala oko 15 dana.

Nakon upita predsjednika sudskog vijeća Daustera zašto te optužbe nije iznio dosad pred hrvatskim sudovima, Lasić je objasnio kako strahuje za svoju sigurnost.

Sudsko vijeće se nakon toga povuklo na konzultacije i potom zaključilo kako više nema pitanja za svjedoka Lasića.

Državni tužitelj Lionhardt Weiss je tada Lasića pokušao suočiti s izjavama u svezi sa slučajem Đureković koje je dao u drugim prilikama, a koje nisu povezane s ispitivanjem koje je vodio Bože Vukušić. Pritom je utvrđeno kako je Lasić više puta dao iskaze identične onima koje je dao i Vukušiću, a koji se tiču nekih događaja u vrhu Savezne službe državne sigurnosti neposredno nakon ubojstva Stjepana Đurekovića.

Siniša Pavlović, odvjetnik sutužiteljice u procesu Gizele Đureković, Lasića je pitao na čemu temelji tvrdnje da se na njega pokušava izvršiti pritisak pogotovo od Bože Vukušića, kada postoje dokazi da je on tog istog Vukušića ugostio u svojoj kući u Hercegovini, našto mu Lasić nije dao jednoznačan i jasan odgovor.

Na pitanja odvjetnika Josipa Perkovića, Ante Nobila, o tome koji je državni odvjetnik odbio ispitati Lasića početkom devedesetih nakon Vukušićeva ispitivanja, Lasić je odgovorio da se radi o Vladimiru Šeksu kazavši da "nije htio napraviti iste greške kao u slučaju istrage ubojstva obitelji Zec", kada su napravljene određene proceduralne pogreške.

O ključu garaže koju je kao tiskaru koristio ubijeni Đureković, a kojeg je navodno Krunoslav Prates, osuđen u drugom procesu zbog ubojstva Đurekovića, dao Perkoviću a ovaj ga je navodno predao ubojicama, Lasić je izjavio kako nije znao ništa.

Odvjetnik Josipa Perkovića Anto Nobilo današnje svjedočenje Ivana Lasića ocijenio je kao izuzetno korisno.

"Jedno je kada vam pripadnici emigracije govore o događajima, a drugo kada govore oni koji su bili unutar same službe. Lasić je važan zbog nekoliko točaka. Jedna je ta da je njegovo svjedočenje pokazalo da su Stane Dolanc i vodstvo savezne Službe državne sigurnosti odmah znali za ubojstvo Đurekovića i da prema tome oni stoje iza čitavog slučaja. Druga stvar je ta da je suradnik državnog odvjetništva i najjači adut optužbe Bože Vukušić lažni svjedok. Lasić je vjerodostojno opisao kako ga je Vukušić sa svojim ljudima oteo. Bože Vukušić je to pred sudom negirao. Mi ćemo pomoću vještačenja dokazati da je plan otmice Blagoja Zelića napisan Vukušićevom rukom. I kad to dokažemo onda će biti potpuno jasno da je Bože Vukušić trostruki otmičar i da je iskaze iznudio. I što je najvažnije, nema tog suda na svijetu koji bi na osnovi takvih iskaza mogao donijeti presudu", zaključio je Nobilo.

Odvjetnik Pavlović, naprotiv, navode o strahu i navodnom pritisku koji se vrši na Lasića kao svjedoka smatra taktikom zamagljivanja istine.

"Svjedok Lasić je dosad, ako se ne varam, šest puta svjedočio na ovu temu i nikada nije spominjao bilo kakve pritiske. Očigledna je namjera da se cijela priča zamagli koliko god je to moguće samo da se pomogne obrani. Mi to vidimo, a mislim da to tako vidi i sudsko vijeće", zaključio je Pavlović.

Ivan Lasić je na pitanje sudskog vijeća videovezom iz Mostara potom nastavio svjedočiti o svojim saznanjima o Vinku Sindičiću, bivšem djelatniku Službe državne sigurnosti, i mogućem svjedoku u procesu protiv Perkovića i Mustača.

"Sindičić je bio djelatnik naših tajnih službi i njemačkih, a sad je, kako čujem, samo djelatnik njemačkih službi i znam da i vama radi probleme, kao što je nekad radio i nama", rekao je Ivan Lasić aludirajući na činjenicu da Vinko Sindičić nekoliko puta mijenjao svoje navode o pojavljivanju na ovom suđenju u svojstvu svjedoka.

Lasić je negirao tvrdnje Sindičića iz suđenja Krunoslavu Pratesu da je unutar SDS-a postojala još jedna "supertajna" služba, koja je donosila najvažnije odluke.

"Sindičić je njemačkim istražiteljima u Njemačkoj izmislio priču da smo Mustač i ja tvorili tajnu službu unutar tajne službe, što je glupost i što su vaši vještaci i potvrdili", rekao je Lasić.

Lasićevo svjedočenje je trajalo dulje od predviđenog, ali s obzirom da je ispitivanja svjedoka okončano, on neće, kako je to bilo najavljeno, nastaviti svjedočenje sutra.

Suđenje se, kako je ranije priopćeno, nastavlja sutra svjedočenjem bivšeg člana hrvatske političke emigracije Petra Penave, koji je već svjedočio sredinom travnja.

14.28 - Đureković nije bio zanimljiv SDS-u

Ubijeni Stjepan Đureković nije bio zanimljiv saveznoj Službi državne sigurnosti (SDS) jer je "djelovao politički a ne teroristički", ustvrdio je u utorak, na suđenju Josipu Perkoviću i Zdravku Mustaču na Višem zemaljskom sudu u Muenchenu, bivši djelatnik jugoslavenske Službe državne sigurnosti Ivan Lasić, koji je odgovarajući na izravno pitanje suda kazao kako mu nisu poznati počinitelji Đurekovićeva ubojstva.

Lasić je, na početku drugog djela svjedočenja videovezom iz Tužiteljstva kantona Mostar, govorio o svojim saznanjima o ubojstvu Stjepana Đurekovića.

"Za Đurekovića sam saznao i prije nego što sam došao u Beograd. Pričalo se da je on otišao zbog kriminalnih aktivnosti, ali od vojnih obavještajaca se moglo čuti da je Đureković otkrivao tajna skladišta goriva", rekao je Lasić.

"On u saveznom SDS-u nije budio zanimanje, jer je djelovao politički, ali ne teroristički. Ja nikad nisam imao informacije koje bi njega direktno povezale s terorizmom", rekao je Lsić.

"On je bio emigraciji zanimljiv samo zbog novca, koliko je meni poznato", rekao je Lasić.

O tomu kako je saznao za ubojstvo Đurekovića, Lasić je odgovorio da je vijest o tomu saznao od Sretena Aleksića iz SUP-a.

„Dvadesetidevetog srpnja 1983. ujutro prišao mi je Aleksić iz Sekretarijata unutarnjih poslova i rekao : 'Jutros ti je jedan manje’, i kad sam ga pitao o čemu se radi on mi je odgovorio da je ‚sinoć' pronađen mrtav. A na moje pitanje o komu se radi, on je rekao 'Direktor’, što je bio naziv za Đurekovića. Nakon toga sam otišao do podsekretara Srđana Andrejića i ponovio mu što mi je rekao Aleksić, no on me odmah poslao van i rekao ‚To moramo reći sekretaru’. Nakon toga smo otišli do Staneta Dolanca. Objasnio sam mu situaciju i odmah dao do znanja da Nijemci sumnjiče SDS. Dolanc me pitao da što je s ekipom, a ja sam rekao da ne znam. Dolanc je na to rekao da su Nijemci digli galamu jer to nije prvi put i objasnio kako ‚mi moramo prekinuti s tim' ", opisuje Lasić događaje dan nakon ubojstva Đurekovića.

Lasić je govorio i o tomu kako je Dolanc bio ljut i kako je objasnio da je i svom prethodniku na mjestu ministra unutarnjih poslova Franji Herljeviću govorio kako treba prekinuti s ubojstvima te da je pritom spomenuo i ubojstvo hrvatskog emigranta Stjepana Ševe, koji je zajedno sa suprugom i devetogodišnjim djetetom ubijen 1972. u Italiji.

"Rekao sam Franji da prestanemo s tim. Osramotili smo se s onim djetetom u Italiji, a sad ovo", citirao je Lasić Dolanca.

Na pitanje jesu li mu poznati izvršitelji Đurekovićeva ubojstva, Lasić je odgovorio da nisu.

"Kasnije sam pročitao u Spasićevoj knjizi da je ubojstvo izvršilo beogradsko podzemlje, ali ne mogu reći je li to istina ili ne", rekao je Lasić.

Upitan od suca Daustera da govori o svom razgovoru s Božom Vukušićem, koji ga je početkom devedesetih ispitivao sudjelujući u radu Saborskog povjerenstva za utvrđivanje zločina rata i poraća, Lasić je rekao kako o tomu ne želi pričati.

Na pitanje o tome je li s Vukušićem razgovarao dragovoljno, Lasić je odgovorio: "Nitko nikad s policajcem ne govori dobrovoljno".

Na pitanje sudskog vijeća do koje mjere je optuženi Josip Perković bio umiješan u ubojstvo Đurekovića, Lasić je odgovorio kako s njim nije o tomu razgovarao odmah nakon ubojstva, nego kasnije, kada je Perkoviću jednom prilikom rekao kako mu je žao što će imati problema zbog ubojstva Đurekovića.

"Ja sam mu rekao da mi je žao ako će imati problema, a Perković mi je na to odgovorio: ‚A zašto bih ja s time imao problema' ", ispričao je Lasić.

Lasić je rekao kako je njemu osobno, a zna da je tako i s Perkovićem, žao zbog ubojstva Đurekovića jer je time "nastala velika šteta po naš operativni rad".

"Nadam se da će oni koji su odgovorni za Đurekovićevo ubojstvo odgovarati pravdi", rekao je Lasić.

Svjedočenje Ivana Lasića vidovezom iz Mostara nastavlja se poslijepodne. 

12.34 - Bivši visoki dužnosnik jugoslavenskih tajnih službi Ivan Lasić, koji u utorak na Višem zemaljskom sudu u Muenchenu svjedoči u procesu bivšim pripadnicima obavještajnih službi Josipu Perkoviću i Zdravku Mustaču, optuženima za ubojstvo hrvatskog političkog emigranta Stjepana Đurekovića, u prvom dijelu je svjedočio o radu i hijerarhiji unutar jugoslavenskih obavještajnih službi.

Na samom početku svjedočenja predsjednik sudskog vijeća Manfred Dauster upoznao je Lasića s činjenicom da njemačko glavno državno odvjetništvo protiv njega vodi istragu u istom slučaju tj. zbog sumnje u umiješanost u ubojstvo Stjepana Đurekovića i upozorio ga da bi svjedočenje ili dijelovi svjedočenja mogli biti upereni protiv njega.

"Ja ću reći ono što mi je poznato i spreman sam na svjedočenje“, odgovorio je Lasić.

Lasić je isprva govorio o svojoj karijeri pri SDS-u, gdje je započeo s radom 1964. godine, a prije toga je radio kao učitelj. Nakon ulaska u službu u Mostaru, 1968. premješten je u Zenicu da bi se potom vratio u Mostar, gdje je ostao do ožujka 1983. do odlaska u Savezni centar u Beograd na mjesto načelnika II uprave, koja je bila zadužena za borbu protiv terorizma emigracije s područja bivše Jugoslavije. U mirovinu je otišao 1985., ali je u dogovoru s pretpostavljenima u službi ostao do kraja 1986.

"Moj nadređeni u Beogradu bio je dotadašnji načelnik tog odjela Stanko Čolak i kao vrhovni nadređeni, savezni ministar Stane Dolanc", rekao je Lasić objašnjavajući tadašnju hijerarhiju u Službi državne sigurnosti.

"Zadatak mog odjela bio je prikupljanje i provjera informacija te na kraju i sprečavanje planova emigracije", rekao je Lasić.

"Najveći broj informacija smo dobivali od građana koji su dolazili do nekih saznanja, a naravno imali smo i suradnike koji su također dolazili iz redova građana Jugoslavije", dodao je Lasić.

"Savezna služba nije poduzimala nikakve akcije protiv emigranata, nego je samo usklađivala rad republičkih službi državne sigurnosti, koje su bile potpuno samostalne. Za akcije izvan Jugoslavije je bio potrebna dozvola savezne razine", rekao je Lasić.

Nakon toga je sudsko vijeće započelo s ispitivanjem u svezi s funkcioniranjem akcije uperene protiv emigracije. Sudac Dauster je svjedoka upitao o saznanjima o akciji "Dunav", koja je imala za cilj ubijenog Stjepana Đurekovića diskreditirati pred emigracijom.

"Ja sam za akciju Dunav, koja imala za cilj diskreditirati Stjepana Đurekovića, čuo već kad sam bio u Mostaru u mirovini", rekao je Lasić.

"Meni je akcija za diskreditaciju emigracije, koju je vodio inspektor Božidar Spasić, bila poznata pod imenom ‚Pismo', a ne 'Dunav' ", objasnio je Lasić, koji je odmah i obrazložio zašto nije bio povezan s tom akcijom.

"Ja sam se odmah požalio na kvalitetu provođenja te akcije i zbog moje opaske je on djelovao bez dogovora sa mnom", rekao je Lasić. On je potom objasnio kako je nadređenima kazao da je lažno izdanje časopisa "Hrvatska država", čije raspačavanje je trebalo kod emigracije diskreditirati Stjepana Đurekovića i iza čega je stajao Božidar Spasić, "potpuno kontraproduktivno".

Lasić je nastavio svjedočiti o općem funkcioniranju dijelova SDS-a zaduženih za borbu protiv neprijateljske emigracije.

"Akcije su bile inicirane od nadležnog ministra i nakon toga provođene zajednički od saveznih i republičkih službi", rekao je Lasić odgovarajući na pitanje tužitelja Liehardta Weissa koje se odnosilo na to tko je izdavao naredbe za ubojstva emigranata.

"Jednom smo morali odgoditi posjet predsjednika Republike zato jer nismo bili zadovoljni time kako je njemačka služba locirala neke emigrante", kazao je.

Na pitanje odvjetnika obrane Ante Nobila je li akcija "Pismo", usmjerena protiv Stjepana Đurekovića, bila savezna ili republička akcija, Lasić je odgovorio da se radilo o saveznoj akciji, ali da je republička također "mogla imati upliva".

Lasić je ustvrdio kako je s optuženim Josipom Perkovićem kontaktirao u svezi akcije "Pismo", koja je, kako je napomenuo, bila "kontrapropagandne prirode".

"I Perković i ja smo bili jedinstveni u ocjeni ove akcije, koju nismo smatrali kvalitetno provedenom. Mi nismo imali puni uvid u akciju, nego smo samo imali primjedbe na pojedine elemente", rekao je Lasić.

Lasić je nakon toga nastavio svjedočenje odgovarajući na konkretna pitanja o slučaju Đureković.

Današnji svjedok, visoki djelatnik Savezne službe državne sigurnosti koji je obavljao tu dužnost u vrijeme kada se dogodilo ubojstvo Stjepana Đurekovića, svjedoči videovezom iz Mostara. On je već ranije, početkom devedesetih godina, za Saborsku komisiju za ispitivanje žrtava rata i poraća govorio o slučaju Đureković. Ti iskazi su objavljeni i u knjizi publicista Bože Vukušića "Tajni rat Udbe protiv hrvatskog iseljeništva".

Predstavnici obrane i optužbe prilikom posljednjeg ročišta su svjedočenje Ivana Lasića ocijenili kao važno svjedočenje koje bi moglo pridonijeti rasvjetljavanju slučaja Đurekovića i utvrđivanja krivnje optuženih.

H
[event] => stdClass Object ( [BeforeDisplay] => [AfterDisplay] => [AfterDisplayTitle] => [BeforeDisplayContent] => [AfterDisplayContent] => [OCMBeforeDisplay] => [OCMAfterDisplay] => [OCMAfterDisplayTitle] => [OCMBeforeDisplayContent] => [OCMAfterDisplayContent] =>

[OCMUserDisplay] => [OCMCommentsCounter] => [OCMCommentsBlock] => ) [jcfields] => Array ( ) [image] => [imageWidth] => 600 [comments] => Array ( ) [absoluteURL] => https://slobodnadalmacija.hr/vijesti/hrvatska/sudenje-perkovic-mustac-lasic-zanijekao-istinitost-ranijeg-iskaza-273087 [emailLink] => /component/mailto/?tmpl=component&template=site&link=3fe4be1246dd21102ae704b9055d3c6aea34a98a [twitterURL] => http://twitter.com/intent/tweet?text=Su%C4%91enje+Perkovi%C4%87-Musta%C4%8D%3A+Lasi%C4%87+zanijekao+istinitost+ranijeg+iskaza&url=https%3A%2F%2Fslobodnadalmacija.hr%2Fvijesti%2Fhrvatska%2Fsudenje-perkovic-mustac-lasic-zanijekao-istinitost-ranijeg-iskaza-273087 [socialLink] => https%3A%2F%2Fslobodnadalmacija.hr%2Fvijesti%2Fhrvatska%2Fsudenje-perkovic-mustac-lasic-zanijekao-istinitost-ranijeg-iskaza-273087 )
Array ( [2] => stdClass Object ( [id] => 68 [name] => Premium content [value] => ON [type] => radio [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 10 [alias] => premium_content ) )
StoryEditorOCM

Suđenje Perković-Mustač: Lasić zanijekao istinitost ranijeg iskaza

Piše PSD.
12. svibnja 2015. - 19:59
17.59 - Lasić zanijekao istinitost ranijeg iskaza

Bivši visoki dužnosnik jugoslavenske Službe državne sigurnosti Ivan Lasić zanijekao je u utorak, u nastavku svjedočenja na suđenju bivšim pripadnicima tajnih službi Josipu Perkoviću i Zdravku Mustaču, istinitost vlastitog iskaza kojeg je 1992. godine dao Saborskom povjerenstvu za ispitivanje žrtava rata i poraća, a na kojem se djelomično i zasniva optužnica.

Drugi dio njegova svjedočenja videovezom iz Mostara protekao je u znaku poricanja istinitosti toga iskaza. Nakon što ga je sudac Manfred Dauster suočio s dijelovima zapisnika koji je nastao tijekom ispitivanja Lasića, kojeg je tada ispitivao Bože Vukušić, i koji su se odnosili na detalje oko rada jugoslavenskih tajnih službi, svjedok je rekao kako su navodi iz tog iskaz...
Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
17. svibanj 2024 17:18