SportBIT ĆE NAPETO...

Zadar nije uspio uzeti još jednu pobjedu, Cibona je na svom parketu poravnala na jedan prema jedan u finalnoj seriji za prvaka Hrvatske

Piše Dražen Žura
1. lipnja 2022. - 20:20

ZAGREB – Dvorana: KC „Dražen Petrović”. Gledatelja: 1500. Suci: Josip Radojković (Split), Alfred Jovović (Velika Gorica) i Martin Vulić (Zadar)

CIBONA - ZADAR 77:73 (23:23, 20:13, 15:16, 19:21)

CIBONA: Popić , Radovčić (7), Prkačin (12), Gegić (10), Vildoza (5), Majcunić, Novačić, Gnjidić (9), Branković (7), M. Drežnjak (8), Reuvers (13), Nakić (6)

ZADAR: Carter (20), Marčinković (16), Paponja, Jordano, Brala, Bursać (6), Junaković (3), Buljan, D. Drežnjak (11), Mavra (10), Thompson (7)

SEMAFOR

5:13 4' - Zadar je ušao sjajno u dvoboj, tri trice”, čiji su potpisnici bili Mavra, Marčinković i Carter, donijeli su im dobar rezultatski iskorak.

18:16 7' – Ima li i Cibona svoje adute u vanjskoj igri, osobito to vrijedi za Reuversa koji je s tri šuta za tri poena nakratko donio prednost svojoj momčadi. Do kraja prve dionice, M.Drežnjak i Carter zaključili su omjer na 23:23.

41:30 19' – Domaćin je „tricom” Brankovića počeo drugu četvrtinu, Radovčićevom pak došao do plus 11! Carter je s tri poena plus dva slobodna zadržao Zadar na pristojnom minusu ( 43:36).

52:42 26' – Nije bilo previše preciznosti na obje strane, onda je Cibona preko Nakića realizirala slobodno bacanje nakon tehničke pogreške Srđana Helbicha, isti je igrač zabio za tri poena.

58:52 30'- Zahvaljujući Marčinkoviću i Mavri, koji su odradili svatko po jednu tricu i dvicu, Cibona se nije uspjela posve odlijepiti.

66:68 36' - Naletjela je Cibona na raspoloženi Zadar, Drežnjak s dva i Marčinković jednim uspješnim šutom za tri, Thompson s dva plus jedan, za preokret.

77:73 40' – Stao je Zadar, Gegić i Gnjidić su pogodili za tri poena kad je bilo najpotrebnije.

Zadar nije uspio napraviti još jedan „break", Cibona je na svojem parketu u Draženovom domu poravnala na jedan prema jedan u finalnoj seriji za košarkaškog prvaka Hrvatske. Karavana se seli na Višnjik, gdje će se sigurno igrati iduće dvije utakmice, prva je na programu u nedjelju (20 sati)! Je li Zadar mogao bolje? Nije lako odgovoriti na to pitanje, jer su u okršaj s „vukovima” ušli bez ozlijeđenog Jordana pa je bila smanjena mogućnost rotacije. Uz sve, dozvolili su domaćinu da se dva puta odvoje na dvoznamenkastu prednost, uspjeli stići i prestići. I onda više nije bilo energije, Cibona je dobila prednost u Gegiću za kojeg se pretpostavljalo kako neće biti u igri jer je i njega mučila ozljeda. Na koncu je ispao Cibonin junak utakmice!

Gotovo na isti način kao u prvoj finalnoj utakmici, Zadar je daleko bolje, k tomu i preciznije otvorio novu priču. Zaredali su se na vanjskom šutu, ali je i Cibona pronašla igru kojom su znali odgovoriti ne dozvolivši da se zadarska momčad odlijepi. Naprotiv, čvrstom obranom te jednako uspješnom realizacijom ostavili su utakmicu na rezultatskoj „klackalici”! Opet je Zadar imao problema s branjenjem napadačkog skoka kojeg je Cibona koristila za lagane poene, što je ponajviše do izražaja dolazilo kroz veliki dio druge dionice, tako da su do poluvremena imali ukupno 21 skok, Zadar osam manje!

Očekivalo se kako će „vukovi” posegnuti za onom trkačkom energijom koja ih je također dovodila u posve lagane situacije u napadu. Otuda u minuti odmora i povici Srđana Helbicha: „Igrajte obranu!” Pokušavali su, ali bez odjeka, naprotiv Cibona je otišla na 11 poena viška koje je s pet poena „poništio” Carter. I osobne pogreške, napose, tri Bursaća te slabija napadačka opcija u šutu kod Mavre, Drežnjaka i Junakovića, ostavili su traga na rezultatu prvih dvadeset minuta.

U treću četvrtinu vanjskim šutom bolje je krenula Cibona, pogodili su za tri poena Gnjidić i Nakić, pa su domaćini otišli na deset viška! Srećom po Zadrane, posve su njihovu obranu uspjeli razbiti Mavra i Marčinković, bilježimo i jedno NBA zakucavanje Brankovića, tako da je Cibona u posljednju četvrtinu ušla s plus 6! Ali, poenima, točnije tricom Drežnjaka pa s dva plus jedan Thompsona, na koncu s tri poena sjajnog Marčinkovića spustio se Zadar na 63:61, kasnije i slobodnim bacanjima Mavre stiglo se do kao i tricom Drežnjaka posve preokrenuli i poveli 68:65! Nisu uspjeli iskoristiti dobru obranu i dekoncentraciju Cibone i kaznio ih je Gegić koji je tricom vratio prednost na stranu domaćina. Zakoračilo se u dramatičnu završnicu što je uvjetovalo i niz pogrešaka na obje strane, osobito upadljive bile su one Thompsona... Cibona je ipak bila mirnija u napadu, odjednom je nestalo zadarskog šuta. Ili, kasno su stigli poeni Cartera!