StoryEditorOCM
ForumVIDEO: PRIZORI UŽASA U BARCELONI

Uznemirujuće ispovijesti svjedoka terora: 'Bilo je strašno, svi su histerično trčali, neki su ležali u lokvama krvi'

Piše JL
17. kolovoza 2017. - 22:05
barcelona

Najmanje 13 ljudi poginulo je u napadu koji se dogodio u jednoj od najpoznatijih ulica u Barceloni, poznatom turističkom mjestu La Rambli. Prema zasad dostupnim informacijama, kombi se zaletio u skupinu ljudi koja je prelazila cestu dok su navodno dvojica naoružanih muškaraca ušla u obližnji restoran i uzeli taoce.

Snimke koje su se proširile društvenim mrežama pokazuju velik broj ljudi koji je ostao ležati na cesti, u lokvama krvi i zapomagati. Na mjesto događaja odmah je stigla specijalna policija i hitna pomoć, a svjedoci kažu da su ljudi masovno počeli bježati i vrištati.

Jedna je svjedokinja za Sky News rekla: - Bilo je zastrašujuće. Odjednom je prema nama počela trčati horda ljudi, svi su bili histerični, vrištali… Prvo su vikali da je netko ubijen iz pištolja. Odjednom se i drugi val ljudi pojavio, i mi smo se razbježali, izgubila sam muža u gužvi. Svi dućani su odmah zatvoreni.

- Nismo imali pojma što se događa osim da se moramo spasiti i pobjeći. Na stotine ljudi je bježalo - dodala je.

Voice of Europe @V_of_Europe

This is today's reality in Europe. Extremely graphic.  

 

Drugi je svjedok opisao: - Samo smo čuli kako ljudi viču: Bježite! Mislim da smo bili jako blizu mjesta događaja, možda minutu-dvije.

Aamer Anwar je šetao ulicom koja je, kaže, bila krcata turistima.

- Odjednom sam čuo snažan zvuk sudara i cijela je ulica počela trčati i vrištati. Žena kraj mene je urlala tražeći svoju djecu. Policija je jako brzo stigla, i to specijalna policija opremljena oružjem.

Anwar je prizor opisao kao kaotičan u kojem su svi bili u panici. - Policija je, kad je stigla, počela vikati na ljude da se sklone, da se maknu. Jedan od trgovaca pokušao je razgovarati s policajcem. Govorio mu je da je vidio barem pet, šest ljudi ozbiljno ozlijeđenih, kako leže na podu i da se kombi zabio u ljude. Doslovce u roku od 30 sekundi sve je bilo puno policijskih kombija, hitne pomoći, naoružanih policajaca, a nas su usmjeravali i gurali da se maknemo s La Ramble.

Ethan Spibey, šef humanitarne organizacije, trenutno je u Braceloni na odmoru s dečkom. - Odjednom se stvorio kaos. Ljudi su trčali i vrištali. Dogodio se mini stampedo dok smo trčali. Nisam imao vremena gledati što se iza mene događa, ali jedno je dijete u tom stampedu srušeno pa smo mu pomogli da se digne.

Spibey se sakrio u obližnjoj crkvi s još desetak ljudi.

- Čini se da je dosta ljudi potražilo zaklon u dućanima i kafićima. Zaključali su vrata jer nisu bili sigurni je li osoba koja je to napravila uhićena. Samo smo čekali.

Genç Uçak™ @GencUcak

 'dan son dakika görüntüler

 

Lindsey Davidson se našla u garderobi jednog dućana u trenutku napada.

- Vidjeli smo gomilu ljudi kako trči iz dućana. Iskreno, mislili smo da je došla neka poznata osoba ili tako nešto. Odlučili smo izaći iz dućana i tad smo posvuda vidjeli policiju, hitnu pomoć, vatrogasce i druge specijalne jedinice kako upućuju ljude da se što više udalje. Nismo vidjeli žrtve, samo ljude kako bježe. Ljudi su plakali i pokušavali pobjeći što dalje od tog mjesta, rekla je za Sky News.

Mike Mawhinney rekao je da je nekoliko ulica blokirano: - Pretražuju cijelo područje. Koliko sam čuo od jednog svjedoka, kombi je u La Ramblu ušao cestom, a potom se zaletio na pločnik u pješake.

Rekao je da je vidio puno ozlijeđenih ljudi kako leže na cesti te da su sve prolaznike potjerali da se sakriju s ulica.

Susan McLean nalazila se oko 100 metara od mjesta napada.

- Odjednom je gomila ljudi počela trčati prema nama i urlati, bili su histerični, djeca su bila histerična. Prvu su rekli da je netko upucan, na trenutak se sve smirilo, a onda se opet drugi val ljudi sjurio niz ulicu. Mi smo se sakrili u dućanu.

Guardian prenosi riječi svjedoka koji opisuju trenutak kad se kombi zaletio među ljude. Prema njihovim riječima kombi ni na trenutak nije usporio. Tom Gueller koji živi u ulici okomitoj na mjesto napada, nalazio se na La Rambli i zajedno s drugim odmah se dao u bijeg.

- Čuo sam vrištanje i zvuk sudara. Odjednom se gomila razdvojila i vidio sam kombi kako se vozi punom brzinom. Odmah sam znao da je riječ o terorističkom napadu ili nečem sličnom. Pobjegao sam. Doduše, živim u blizini pa sam morao bježati samo pedesetak metara, ali sam onda vidio što se događa sa svog balkona - rekao je za BBC.

Kad su ga pitali za kombi, Gueller je rekao: - Uopće nije usporavao. Vozio je kroz sredinu gomile.

Will Ako (26) iz Londona uživao je u tom trenutku u restoranu Taller De Tapas s obitelji kad su čuli komešanje.

- Upravo smo završili s večerom i htjeli otići kad smo čuli da se nešto događa. Ljudi su se naglo počeli ustajati sa svojih mjesta i gledati što se događa. Zatim sam vidio ljude kako trče i nekolicinu koji su u ulici pokušavali pomoći ozlijeđenoj osobi. Zvali su upomoć. Policija je stigla za nekoliko minuta i govorila ljudima da ostanu u zatvorenim prostorima. Ljudi u restoranu u tom trenu nisu bili sigurni što se događa - rekao je za Press Association.

19. travanj 2024 01:24