StoryEditorOCM
ForumSNAHA ALIJINA

U Sarajevu, bolesnici na ‘pokvarenim‘ respiratorima. Rodbina umrlih optužuje šeficu bolnice Sebiju Izetbegović, suprugu Bakirovu, najmoćniju ženu BiH

Piše PSD.
11. travnja 2021. - 17:39

Statistika je neumoljiva: pandemija u BiH izmiče kontroli. Tjedna incidencija porasla je na 1375 zaraženih, a 7. travnja zarazile su se čak 1742 osobe, dok je u Sarajevu od 1800 testiranih građana pozitivno bilo njih 700, odnosno čak 40 posto testiranih.

Shodno tome, rastu i brojke umrlih. U zadnjih nekoliko tjedana od posljedica koronavirusa u BiH svakodnevno umire preko 80 ljudi, a samo u sarajevskom kantonu u ožujku je od te bolesti preminulo 389 građana, što je više nego u bilo kojem od četiri ratna ožujka iz devedesetih.

Prema današnjim podacima sa stranice Worldometer, u BiH je dosad od korone umrlo 7298 ljudi – tek nešto manje od brojke pobijenih u Srebrenici - odnosno 2235 osoba na milijun stanovnika, što BiH svrstava na treće mjesto u svijetu. Ne računajući državice poput San Marina ili Gibraltara, po broju mrtvih na milijun ljudi ispred BiH su samo Češka (2593) i Mađarska (2429).

Nije stoga čudno da je prošlog utorka stotine građana Sarajeva prosvjedovalo zbog nesposobnosti BiH vlasti da nabave cjepivo – zanemarive količine cjepiva stižu tek u vidu donacija iz Srbije i Turske.

I kao da situacija nije dovoljno loša, zadnjih dana razbuktao se i stari skandal s respiratorima u Kliničkom centru Univerziteta u Sarajevu (KCUS), smještenoj na Koševu, pri čemu se na tapetu našla direktorica bolnice i po mnogima najmoćnija žena u BiH – Sebija Izetbegović, supruga predsjednika SDA Bakira Izetbegovića i snaha prvog predsjednika BiH, rahmetli Alije Izetbegovića, koju zbog njezine statusne moći u susjednoj državi nazivaju „sultanija”.

Šanse da pacijent preživi - nikakve

Riječ je, velimo, o starom skandalu, koji je buknuo čim je lani u travnju 80 respiratora iz Kine stiglo u BiH. Pokazalo se, naime, da ti respiratori u BiH nisu stigli preko Ministarstva zdravstva ili neke medicinske agencije, već preko privatne tvrtke „Srebrna malina” koja se bavi uvozom, preradom i konzerviranjem voća i povrća, a čiji je vlasnik TV-voditelj Fikret Hodžić.

image
Elman Omić/AFP

Na taj se skandal odmah nadovezao i drugi – nakon što su prvi medijski izvještaji ukazali da respiratori nisu funkcionalni, Sebija Izetbegović je odbila u KCUS pustiti stručnjake koji bi ispitali rad respiratora, što je ogorčilo BiH javnost.

Početkom ovog mjeseca, pak, na portalu Dnevnog avaza objavljeno je dramatično pismo skupine liječnika iz KCUS-a, koji upozoravaju kako su šanse da koronavirusni pacijent preživi na „malina” respiratorima doslovno „nikakve”.

Među ostalim, sarajevski liječnici iznose kako im se „u više navrata dešavalo da dolazi do pada pritiska kisika, što kod nekih respiratora rezultira prestankom rada i fatalnih posljedica, tj. brzog umiranja pacijenta”.

„Posebno moramo istaknuti problem sa respiratorima tzv. „Malina“! (...) Šanse da pacijent koji je priključen na „Malina“ respirator preživi su nikakve, vjerujte nam, nikakve”, ističe se u pismu.

Liječnici iz KCUS-a pritom navode kako su bili primorani obratiti se javnosti:

„Nažalost, trenutno ne postoji efikasniji i sigurniji način da sistemski pomognemo teško bolesnim sugrađanima i onima koji će to ubrzo biti, te smo primorani otvorenim pismom javnosti ukazati na pravo stanje i pakao koji trenutno vlada na KCUS-u”, stoji u pismu, u kojem liječnici ističu da su se već obraćali direktorici bolnice Sebiji Izetbegović, ali bez efekta.

„Nažalost, ništa se nije promijenilo. Zapravo jest, na lošije”, konstatira se u pismu.

'Ne daj Bože da sretnem sultaniju'

K tome, veliku pozornost u BiH javnosti izazvala je emisija na Face televiziji u petak navečer, u kojoj je poznati novinar Senad Hadžifejzović ugostio nekoliko članova obitelji ljudi koji su od korone preminuli u KCUS-u, među kojima i Dubrovčanku Almiru Šalaku Avdić, kojoj je u bolnici na Koševu umrla majka Emina.

Javnost je tako mogla vidjeti šokantna svjedočenja rodbine žrtava, koji su se redom žalili da su njihovi bližnji u KCUS-u imali neodgovarajući tretman i njegu, te su za njihovu smrt izravno optuživali neispravne respiratore, odnosno direktoricu bolnice Sebiju Izetbegović, pri čemu je bilo uočljivo njihovo nastojanje da ne ispadnu „loši patrioti” koji ne vole SDA.

image
Elman Omić/AFP

„Govore mi da sam protiv SDA i Sebije Izetbegović, znajte da je moj muž uvijek glasao za SDA. U dokumentaciji piše da je bio na respiratoru, a još ne znamo kojem. Šta ja imam od otkaza odgovornih, moraju u zatvor. (...) Drži me bijes i dalje. Ne daj Bože da sretnem sultaniju i doktore”, rekla je u emisiji Mirela Palić, supruga preminulog Seada Palića, a pridružio joj se i djever, Seadov brat blizanac Esad:

„Moj brat blizanac Sead je ubijen, vidio sam ga mrtvog, nije umro prirodnom smrću, ugušen je. Jabučica mu je bila zaglavljena prema gore, on je udahnuo, ali nije izdahnuo, ugušen je. Bog zna koji je respirator korišten. Siguran sam, on je ugušen”, izjavio je Esad Palić, te je dodao:

„Sad kažu da smo mi smo protiv SDA. Ja nisam protiv Bakirove žene, ali ona je odgovorna, ona mora odgovarati! To nije protiv SDA nego protiv odgovorne osobe koja nije napravila sistem koji pomaže pacijentima. Ja sam izgubio brata. Uzeli su mi život!”

Kako vidimo, svi prigovori ožalošćenih vode do „Bakirove žene”, koja je, kažu, na čelo bolnice i zasjela zato što joj je muž najmoćniji BiH političar.

20. travanj 2024 07:02