StoryEditorOCM
ForumŽESTOKA REAKCIJA

Ranko Ostojić: Tko je s mise u Solinu išao u splitski Dom? Neka me policija pozove, reći ću im što znam, sve sam rekao i Berošu

Piše PSD, Jutarnji list
10. svibnja 2020. - 16:54

Ranko Ostojić, bivši ministar unutarnjih poslova i SDP-ov saborski zastupnik, u Točki na tjedan N1 televizije još je jednom pozvao policiju da ga pozovu kako bi im iznio svoja saznanja o proboju koronavirusa u Dom za starije u Splitu. Voditelji i urednici emisije Nataši Božić Šarić kazao je da je sve što zna rekao i ministru zdravstva Viliju Berošu.

Komentirao je i ostavku ministra obrane Damira Krstičevića za koju kaže da nije prvi put da su to bili igrokazi "dajem ostavku pa se prihvaća ili ne", prenosi Jutarnji.hr.

- Najgore od svega je što bi Hrvatska trebala biti bez ministra obrane jako dugo razdoblje, to ne radi nijedna ozbiljna država i mogli bismo biti bez ministra obrane nekoliko mjeseci i to je jako opasna situacija. Ne smije se dogoditi državi da ostane bez ministra obrane. Prevladao je strah da ne može dobiti 76 glasova za novog ministra, ali u ovo doba koronakrize se ne moraju poštovati ni zakoni ni Ustav, a to je odlika HDZ-a - kazao je Ostojić.

Smatra da sustav Domovinske sigurnosti ima puno rupa i da su se zanemarile i neke stvari oko Civilne zaštite, ali da je to poraz ove vlasti, kao i činjenica da nećemo imati ministra obrane nekoliko mjeseci.

'Skrivaju najvažniju istinu'

Komentirao je i situaciju oko Doma za starije u Splitu.

- Dom u Splitu je situacija u kojoj treba spašavati prethodne propuste, od imenovanja osobe koja ne zadovoljava kriterije da bude ravnatelj i situacije da skrivaju najvažniju istinu, a to je da sve mjere koje su nalagali nisu mogli provesti i to potvrđuju i riječi osoblja u Domu i štićenici. Ako sami šivate maske i nemate za opremu onda ste opasni za štićenike i okolinu. Žalosti da nakon reakcija tijekom noćne evakuacije gdje ministri Beroš i Bedeković kažu da, ako je netko znao da imaju temperaturu, će snositi sankcije i onda za mjesec dana mijenjaju mišljenje i sve je u redu.

U odnosu na broj stanovnika Splitsko-dalmatinska županija je najgora po broju zaraženih, a u županijskom stožeru su ljudi koji su zajedno sa županom Blaženkom Bobanom u istragama za stvari koje su zajedno radili - kazao je Ostojić.

Nastavlja da se nakon proboja u Domu u Vukovarskoj u Splitu otkrila prava istina u mnogim drugim mjestima - Koprivnici, Dicmu itd.

- Kažu da su 27. veljače zabranili posjete. To nije istina, to je bila preporuka i čujete od ljudi koji su se zarazili i od osoblja staračkog doma i koji tvrde da to nije istina, nisu imali ni zaštitnu opremu i sada preživljavaju samo oni koji nisu došli u kontakt s ljudima. Tek 27. ožujka, mjesec dana nakon preporuke se zabranjuju posjete. Stožer pokušava skinuti sa sebe odgovornost, a oni su navedeni kao oni koji trebaju opskrbiti sa zdravstvenom opremom, ali tada nije bilo opreme i počela se dijeliti tek 11. travnja kada su stigla nova pravila. Bitno je u ovoj priči tko je i zašto skrivao istinu o temperaturama i simptomima - kazao je Ostojić.

Ostojić dalje nastavlja: - 19. ožujka je bila misa u Solinu kada su se zarazili i gradonačelnik Solina i župnik, pogledajte koliko se ljudi zarazilo i nitko nije rekao nijednu riječ ni packu. Je li tada došlo do ulaska virusa u Dom u Vukovarskoj? - pita se Ostojić.

Na pitanje koja su njegova saznanja odgovara da ne želi o detaljima jer se strogo drži Zakona o kaznenom postupku.

'Neka provjere ljudi koji su bili na misi'

Još jednom je pozvao policiju da ga pozovu kako bi im iznio što zna i dodaje da je sve to rekao i ministru Viliju Berošu, ali je reakcija izostala.

Ostojić je kritizirao i policiju za koju kaže da drži sve u ladici i čeka nalaze inspekcija Ministarstva zdravstva i socijalne skrbi što je isto, smatra, kršenje Zakona o kaznenom postupku jer da su se držali zakona onda bi policija mogla davati informacije inspekcijama, a ne obratno.

- Ako se nalažu hitni izvidi onda se ne može dogoditi da bilo tko kaže čekamo izvješća inspekcije. Ne mogu inspekcije biti objektivne jer su uvučene unutra, a ne da optužuju virus. Neka provjere ljude koji su bili na misi nakon zabrane okupljanja, tko je od tih osoba bio, dolazio i radio u Domu u Vukovarskoj, ako neće mene pitati neka postupe na osnovu snimke ovog razgovora i ako ovo dođe do DORH-a moraju postupati. Moram podsjetiti da je 18 života izgubljeno, to je petina umrlih u Hrvatskoj - kazao je Ostojić.

Nastavlja i da mu nije normalno da kada je situacija na Braču ozbiljna puste pune trajekte ljudi koji bježe s otoka.

- Odluka o karanteni se ne donosi na način da je najavljuješ - kazao je.

- Kada ja upozoravam da je 18 ljudi umrlo u Domu oni odgovaraju da sam ja jugoslavenčina i da veličam Tita, to vam je HDZ - kazao je.

Komentirao je i priču oko ljetnih izbora. Smatra da se Nacionalni stožer toliko uživio u svoju ulogu da odlučuje i o datumu izbora umjesto Sabora. Ne bi ga čudilo da Stožer za ona područja gdje HDZ ne dobiva puno glasova proglasi i karantenu ili stavi više ljudi u samoizolaciju, piše Jutarnji list.

19. travanj 2024 17:55