StoryEditorOCM
ForumHONG KONG

Proslavljeni trener govori o tomu kako u jednom mravinjaku od grada nema zaraze: ‘Nikomu ne pada na pamet izaći iz karantene, kazna je prevelika!"

Piše Vedran Babić/PSD
4. rujna 2021. - 08:38

Iako je prebolio koronavirus i cijepio se dva puta, naš proslavljeni košarkaški trener Željko Pavličević morao je odraditi sedmodnevnu karantenu i proći čak sedam PCR testova u ukupno dvadesetak dana, sve kako bi se napokon mogao priključiti normalnom životu u Hong Kongu, gdje trenutno živi i radi.

Zagrebački stručnjak, koji je s Cibonom (1986.) i Popom 84 (1991.) postao prvak Europe - a u Splitu je te čarobne sezone 1990./91. uzeo trostruku krunu - proteklih desetak godina radi u Aziji. Nakon nekoliko klubova iz Japana, čiju je reprezentaciju vodio od 2003. do 2006., te Libije i Bahreina, od prošle je godine trener Eastern Long Lionsa, kluba iz Hong Konga, administrativne regije Kine.

Život je ondje dobar, kaže Pavličević, ali je ulazak u grad prava muka. Zbog koronavirusa, naravno. Ispričao nam je svoju priču.

- Prošle godine, kad sam prvi put dolazio u Hong Kong, za ulazak mi je bio potreban negativan PCR test i karantena od 14 dana nakon dolaska. Inače, oni koji dolaze iz visoko rizičnih zemalja moraju u karantenu i duže, čak tri tjedna. Sada nedavno kad sam ponovno putovao, prošao sam malo bolje jer sam se u prethodnom boravku u Hong Kongu dvaput cijepio Pfizerom pa me čekala karantena od sedam dana.

Komplicirana procedura

No na putu povratka u svakodnevni život u jednom od najgušće naseljenih područja svijeta krije se prilično komplicirana procedura.

- Prije ulaska u avion u Zagrebu sam napravio PCR test. Stroge su mjere za uopće ući u zrakoplov jer ako aviokompanija napravi propust i ispostavi se da je imala zaražene putnike, dobit će dva tjedna zabrane leta u Hong Kong. Nakon dolaska u Hong Kong moraju vas registrirati i idete na novi PCR, čije rezultate čekate nekoliko sati. Ako ste negativni, posebnim vas autobusom voze u jedan od tridesetak hotela rezerviranih samo za one koji dolaze u grad, dakle za karantenu. Ulazite na neki sporedni ulaz, ne na glavni, a u sobi vam je zabranjeno otvarati prozore. Ako iziđete iz sobe, kazna je do 15.000 dolara ili dva tjedna zatvora. Hranu vam donose pred vrata, nemate nikakav kontakt ni s kim. Moja je karantena ovaj put trajala sedam dana, u tom sam razdoblju morao odraditi još jedan brzi test i jedan PCR. Nakon izlaska morate još četiri puta napraviti PCR, dakle ja sam u dvadesetak dana imao čak sedam PCR testova.

Iako su to za naše pojmove prilično striktne mjere, one u Hong Kongu daju rezultat pa su građani uglavnom poslušni. Pavličević nam otkriva:

- U Hong Kongu već dva mjeseca praktički nema zaraze, ako se nešto i dogodi, to su uglavnom uvezeni slučajevi. Imaju sedam i pol milijuna stanovnika, a napravili bi paniku kad bi imali 50 slučajeva dnevno. Mjere su pooštrili nakon što je jedna žena bila zaražena iako je prošla cijelu proceduru.

Maske su obvezne.

Privilegirana Kidman

- Čak smo morali i trenirati pod maskama, no igrači su se cijepili pa ćemo utakmice ipak moći igrati bez maski. Na ulazima u kafiće i restorane morate skenirati svoj kod. Ljudi se ne bune, prihvatili su takva pravila, iako su nedavno negodovali jer je poznata glumica Nicole Kidman nakon dolaska izbjegla testiranja i karantenu.

Pavličević (70), koji je prošlog studenog imao koronu, ali srećom bez ikakvih simptoma, iznio je ovu priču kako bi naši ljudi vidjeli i drugu, neusporedivo strožu stranu borbe protiv koronavirusa.

- Svojim kolegama ovdje pokažem fotografije hrvatskih ljepota, a oni me prvo pitaju zašto nitko ne nosi masku na ulici. U Hong Kongu je puno nebodera, to je grad koji ide u zrak i bilo bi teško zauzdati epidemiju kad bi se proširila. Zato su prihvatili ovako rigorozan pristup.

19. travanj 2024 16:11