StoryEditorOCM
ForumUGROŽENO POSLOVANJE

Ovi poduzetnici su među najteže pogođenima koronakrizom: Promet nam je pao preko 90 posto. Strepimo da će mnogi doživjeti završni udarac i propasti

Piše Tihana Marović/SD
25. siječnja 2021. - 11:09

Poslovanje brojnih poduzetnika ove će godine biti otežano, no u cijeloj složenoj epidemiološkoj situaciji na samom vrhu onih koji su najteže prošli, svakako su putničke agencije i event industrija.

Djelatnost ovog turističkog sektora bilježi prosječan pad prometa od čak 80 posto. Naši sugovornici iz ovih industrija bilježe i veći pad, Gabrijela Koščica, vlasnica putničke agencije "Idea putovanja" bilježi pad prometa od 97, a Tomica Drvar, vlasnik agencije "Svikoncerti", 94 posto!

Gabrijela je svoju agenciju osnovala 2015. godine. Bilježila je 27 milijuna prihoda, sa 17 zaposlenih, no 2020. godina stala je na kraj dobrom poslovanju. Iako je njena agencija bila otvorena gotovo cijelu prošlu godinu, u ovom sektoru bilo je iznimno teško poslovati, što najbolje dočarava podatak pada prometa od 97 posto.

- Želim naglasiti kako su nam klijenti, njihov novac i povjerenje na prvom mjestu. Stoga su nam najveći prioritet voucheri koje smo davali našim putnicima umjesto povrata novca - naglašava Gabrijela.

Naime, putničke agencije nisu dobile tražene povrate sredstava od partnera kao što su hoteli, prijevoznici i avioprijevoznici, a svojim kupcima, moraju vratiti sav novac uplaćen za putovanja koja se zbog epidemije nisu mogla realizirati. Upravo iz tog razloga vlasnici putničkih agencija traže produženje vrijednosti izdanih vouchera najmanje do kraja 2021. godine. U slučaju stečaja, putnici će izgubiti novac. Stoga su apel Vladi uputili okupljeni u Udruzi Glas poduzetnika.

- Željeli bismo da se rok valjanosti voucheera produži. Znam da su ljudi ljuti, no zaista nismo krivi. Nama aviokompanije duguju velike novce, molimo Boga svaki dan da oni ne propadnu, jer ako se to dogodi, mnogima bi to mogao biti završni udarac. Također, apeliramo na Vladu da nam se isplati naknada za fiksne troškove. Ja, kao vlasnica agencije, do prosinca nisam dobila ni kune potpore za sebe, a evo, tek smo nedavno otkazali poslovni prostor, za koji smo plaćali najam i režije. Situacija se nije poboljšala, a naše zalihe, poslovne i privatne, su se istrošile.

Zanima nas putuje li se trenutno, i ako da, gdje.

- Imali smo grupu koja je išla na doček Nove godine na Maldive. Od stotinu upita možda pet ljudi zaista uplati putovanje. Interesa ima i za Dubai. No, sve je to jako malo s obzirom na prijašnje poslovanje. Zbog epidemioloških mjera u igri su putovanja zrakoplovom, ljudi žele putovati, ali situacija s PCR testovima i uvjetima u destinacijama neprestano se mijenja. Također, sada putuju građani veće platežne moći - pojašnjava Gabrijela koja unatoč svemu ostaje pozitivna, uzda se u to da bi se situacija mogla popraviti između lipnja i rujna.

No, naglašava za kraj, prvenstveno želi zadržati povjerenje svojih klijenata i sačuvati njihov novac.

U specifičnoj situaciji našla se i tvrtka Svikoncerti, specifična u ovom sektoru, budući da su prvenstveno usredotočeni na organizaciju putovanja na koncerte i sportska događanja.

Tomica Drvar, vlasnik tvrtke sa sjedištem u Varaždinu, kaže kako njegov sektor noćima ne spava. Jasno nam je i zbog čega, njegovo poslovanje stavljeno je u mirovanje od ožujka prošle godine, dakle, punih jedanaest mjeseci.

- Inače smo poslovali preko naše web stranice, te su naši klijenti bili ne samo Hrvati, već i građani susjednih zemalja, Bosne i Hercegovine, Srbije. Kada je došla pandemija stali smo s poslovanjem, u tom prvom valu dobili smo COVID-19 pomoć, no od tada ne bilježimo ni kune prihoda. Održavamo hladni pogon, srećom dobivamo četiri tisuće kuna potpore za zaposlenike.

No, rad cijele event industrije je zaustavljen, i ne zna se kada će se stvari vratiti u normalu. Velika okupljanja su zabranjena, a s obzirom na uvođenje COVID putovnica, čini mi se kako će, čak i u slučaju da se sve otvori, trebati vremena da se građani odluče na putovanja. Posebno na koncerte i utakmice, to mi se čini kao zaista daleka budućnost - uvjeren je Tomica.

Budući da su svi koncerti odgođeni, no ne i otkazani, svojim kupcima izdali su vaučere.

- Budući da se, nažalost, stvari neće preko noći vratiti u normalu, jedino što nam preostaje je nadati se da će nam država izaći u susret ili s bespovratnom pomoći ili sa zajmovima. Druge europske države pomogle su event industriju, i to gledajući prošlogodišnji promet.

Mi smo u prva tri mjeseca 2020. bilježili rast, no kada je sve stalo ostali smo paralizirani. Ono što nam je veliki problem je to što odredba po kojoj smijemo izdavati vauchere našim kupcima, iz Zakona o pružanju usluga u turizmu, nije u skladu s europskim pravilima, pa je do sedmog veljače stavljena na e-savjetovanje. Ako se odluči da se valjanost vauchera neće produžiti, već da ćemo morati isplatiti kupcima isključivo novac, i to puni iznos, u roku od 14 dana, što podrazumijeva i naknade bankarskih i kartičarskih kuća, za mnoge u ovom sektoru to će biti kraj poslovanja. Jer mi se nemamo od koga naplatiti - navodi naš sugovornik.

Da koronavirus nije preuzeo glavnu riječ i pomrsio račune poduzetničkom svijetu, u prošloj godini Drvarova tvrtka vodila bi fanove na koncerte Guns N Rosesa u Prag i Beč, te Harryja Stylesa u Budimpeštu. Za ovu godinu bila je najavljena turneja Rolling Stonesa, na čije su koncerte 2018. vodili 1700 putnika, no to se, nažalost, u 2021. neće ostvariti.

Zanima nas i razmišljali li, s obzirom na navedeno, na promjenu poslovanja.

- Poduzetnik sam, snaći ću se, no u ovaj posao sam ušao s namjerom da pružam ljudima kvalitetne usluge, bilo bi mi strašno žao da ne stanemo na noge - zaključuje.

18. travanj 2024 21:02