StoryEditorOCM
ForumKORONA U HRVATSKOJ:

NACIONALNI STOŽER OBJAVIO NOVE PODATKE O KORONAVIRUSU Zabilježena 64 nova slučaja zaraze, jedna je osoba preminula u KB Dubrava

9. travnja 2020. - 14:17

Nacionalni stožer civilne zaštite od 14 sati se obraća javnost s najnovijim informacijama o epidemiji koronavirusa u Hrvatskoj.

U Hvatskoj u posljednja 24 sata ima 64 novozaraženih, što znači da je oboljelih do sada ukupno 1407. Ozdravilo je 219 osoba, a imamo i novi smrtni slučaj, ukupno 20. Riječ je o pacijentu starije životne dobi s višestrukim oboljenjima.

- U Hrvatskoj u posljednja 24 sata imamo 64 novozaraženih, što znači da je ukupno oboljelih u ovom trenutku 1407. Napravljeno je 13.680 testiranja, a od jučer je preminuo bolesnik starije životne dobi u KB Dubrava s višestrukim komorbiditetima. 326 osoba je hospitalizirano, 24 ih je na respiratoru, a  do sada je ozdravilo ukupno 219 osoba - rekao je na početku ministar Beroš.

Capak je rekao da je situacija u Koprivnici pod kontrolom, a što se tiče Splita, kazao je da bilo sumnje da se virus proširio na treći kat doma te da je troje štićenika premješto u bolnicu. Rezultati će se znati kroz nekoliko sati.

- Mi ćemo u izvješću epidemiološke službe iz Splita razmotriti sve navedeno, međutim nitko iz Doma zdravlja nije kontaktirao navedenu instituciju prema informacijama koje imam - prokomentirao je Beroš tvrdnje liječnice iz Doma u Vukovarskoj koja tvrdi da je 29. ožujka zvala epidemiologe.

Ministrica demografije Vesna Bedeković zatim je rekla da je Ministarstvo izdalo niz preporuka za domove.

- 27. veljače donijeli smo preporuku zabrane posjeta u domovima za stare i nemoćne, zatim smo 13.3. ponovili ovu preporuku i provjerili s domovima pridržavaju li se mjera. Svaka sumnja na koronavirus prijavljuje se nadležnoj epidemiološkoj službi, kontaktira se nadležni liječni  koji mora obavijestiti službu i dogovoriti postupak testiranja i daljnju obradu. Konstantno kontaktiramo sa svim domovima i svi nam se mogu javiti u svako doba dana - rekla je Bedeković.

- Stožer je poduzeo niz aktivnosti i uputio vrlo detaljne upute za ponašanje u domovima za starije osobe, međutim Hrvatska nije sama u ovoj borbi, a u ostalim državama s kojima se uspoređujemo, scenarij je sličan. I one imaju proboje virusa u zdravstvo i domove za starije. Dva su scenarija, ili korisnici moraju biti povremeno u bolnicama pa se tako zaraze, ili su djelatnici domova nekako pokupili virus. Mi radimo sve što možemo da to spriječimo, ali djelatnici se kreću vani, idu u kupovinu i to ne možemo spriječiti, iako razmišljamo i o takvim mjerama - osvrnuo se ministar Beroš na proboj virusa u staračke domove.

- Kontaktirao sam boilnicu u Kukuljevićevoj i ona nije do kraja ispražnjena, ostalo je još osam pacijenata za koje se traži rješenje. Ili ćemo ih premjestiti u druge psihijatrijske ustanove ili ćemo ih poslati njihovim kućama - rekao je Capak na upit o situaciji s pacijentima u toj bolnici.

Javnosti se zatim ponovno obratila ministrica Bedeković koja je rekla da se zaštitna oprema za domove i djelatnike nabavljala tako da su svi domovi za starije i nemoćne opremljeni zaštitnom opremom i dezinficijensima u mjeri u kojoj je to bilo moguće.

- Svi domovi kojima je oprema poslana dobili su je, ali i ostali domovi za djecu, osobe s invaliditetom, intelektualnim teškoćama, i centri za socijalnu skrb. Svjesni smo da to nije dovoljno, ali kontinuirano nabavljamo i distribuiramo opremu - kazala je Bedeković.

- Ne mogu ništa novo reći vezano uz proboj virusa u zdravstveni sustav, ali mogu vam reći brojke. Trenutno imamo 199 ljudi zaposlenih u sustavu koji su pozitvni na koronavirus. Sestara i medicinskih tehničara ima 92, stomatologa 14, doktora medicine 72, djelatnika u administraciji 9 te magistara, odnosno fizičara i ostalih ukupno 12 - rekao je Capak.

Alemka Markotić rekla je da u Klinici za infektivne bolesti nema novozaraženih zdravstvenih djelatnika.

- Djelatnici u zdravstvenim ustanovama ne moraju se nužno zaraziti u tim zdravstvenim ustanovama. Moraju se oprezno ponašati i izvan zdravstvenih institucija - rekla je Markotić te se osvrnula popuštanje mjera.

- Niti jedna mjera, ni stroža ni lakša neće dovesti ni do čega ako se ljudi toga ne pridržavaju. Duži rad trgovina nije poziv da stotine ljudi dođu u trgovine, niti otvaranje tržnica znači da ljudi trebaju ići na tržnice i naguravati se. Ja sam građanin, ali i liječnik. U bolnici se moraju provoditi sve mjere, ali liječnici idu doma, u trgovinu, i važno je da se i tada ponašaju odgovorno - zaključila je Markotić.

Uskoro opširnije...

16. travanj 2024 07:09