StoryEditorOCM
ForumHRVATICE UPADAJU I U DUŽNIČKO ROPSTVO ZBOG LJEPOTE

Na tretmane uljepšavanja troše tisuće: dižu kredite, plaćaju na rate, jedva spajaju kraj s krajem

Piše SD
14. travnja 2019. - 22:18
botoks injekcija

Trendovi se mijenjaju brzinom koju je ponekad teško popratiti. Naročito oni koji dotiču izgled, nečiju odjeću, kosu, pojavu u globalu. Na ono što je bilo na cijeni prije dvadesetak godina, danas se na društvenim mrežama, prostoru na kojem se trendovi rađaju i umiru, gleda s podsmijehom. A tu je i nezaobilazni imperativ: danas se naprosto mora izgledati savršeno, piše Slobodna Dalmacija.

I to u svakome trenutku svakoga dana. Okružuju nas živući Instagram modeli, djevojke koje svoju prirodnu ljepotu "pojačaju" ekstenzijama u kosi i hijaluronom u usnicama.

Vidjeti "običnu" mladu ženu, na ulici, u kafiću, u prodavaonici, a na kojoj se na prvi pogled vidi da se doradila nekom estetskom korekcijom, nije više novost. Nitko ni ne spominje silikone, znaju i oni minimalno upućeni da je riječ o "fillerima". No, ono što nas je zanimalo, što je ujedno i povod ovome tekstu, cijena je koju djevojke danas plaćaju za ljepotu.

Doslovce - koliko jedna djevojka s prosječnim primanjima koja živi i radi, recimo, u Splitu, mjesečno potroši na uljepšavanje? Izdvojiti poštenu cifru od ionako male plaće nije uvijek lako, naročito kada se upadne u nedozvoljeni minus, kad postane nemoguće pratiti troškove života, otplate kredita... Začarani krug "pokrivanja" jednoga duga drugim, sve zbog - ljepote?

Hijaluron za prijateljice

O ovoj smo problematici popričali s jednom 39-godišnjom Splićankom koja je odlučila ostati anonimna. Po zanimanju komercijalistkinja, odlučila se na tretman uvećanja usana hijaluronskom kiselinom - zahvat traje svega deset minuta, a rezultati od osam do dvanaest mjeseci. Cijena je u pravilu od 1500 do 3000 kuna, u nekim klinikama seže i do 6000.

- Dosta mojih prijateljica kao i poznanica redovito ubrizgavaju hijaluron u usne. Mislim da su estetski zahvati svakako postali trend, kaže ona, a na pitanje o troškovima ostalih svojih beauty tretmana odgovara:

- U mjesečni plan sređivanja definitivno spadaju nokti, ekstenzije trepavica, obrve po potrebi i frizer. Trošim na ta "redovna uljepšavanja" nekih cca 500 - 700kn ne uključujući usne jer ih ne radim svaki mjesec, naravno. Ponekad je cifra veća ako je uključena masaža ili hijaluron.

- Obzirom da imam pristojna primanja ne stvara mi to neko financijsko opterećenje, da nemam tih troškova, bilo bi nešto drugo. Uvijek se ima gdje potrošiti...-  kaže ona za Slobodnu. Dodaje i da je zadovoljna usnicama i da planira proces ponoviti za pola godine.

A ako bismo zaključke temeljili isključivo na ovome slučaju, mogli bismo napisati pravu pravcatu bajku. Hijaluron kao sastavni dio ljudskog tijela ionako ne remeti ravnotežu, samo naglašava ono što se želi naglasiti... Plus što je u skladu s trenutnim trendovima napućenih usana koje bi neki nazvali i predimenzioniranima.

No, rezultati tretmana od nekoliko tisuća kuna traju svega pola godine do godinu. Cijena uljepšavanja za neke bi tu već mogla postati problematična.

Novinari Slobodne pitali su doktora Ivana Guća, liječnika dentalne medicine koji se specijalizirao u području estetske, koliko često se imao priliku susresti s klijenticama kojima plaćanje ipak predstavlja problem.

- Zaista postoje klijentice koje će izaći iz okvira svojih financijskih mogućnosti zbog jednog tretmana, ali smatram da bi trebale o tome razmisliti pa i pričekati koji mjesec i uštedjeti bez da ulaze u minuse i ugrožavaju svoju financijsku stabilnost. Dosta olakšava činjenica da se tretmani mogu platiti na rate... - rekao je.

Čini se ipak da plaćanje na rate za ljepotu nekima još uvijek nije opcija.

- Imam frendicu koja jedva sklapa kraj s krajem, ali svaki mjesec mora imati nove nokte, ekstenzije na trepavicama i stručno iscrtane obrve - priča Ena Friedrich, primoštenski model s Instagrama, djevojka koja je nedavno nastupala u showu "Ljepotice i genijalci".

Ona svoje zahvate i beauty rituale ne krije, a na tu je temu snimila čak i video koji objašnjava do u detalje što je na sebi "doradila".

- Prije otprilike godinu dana sam se povrgla nekirurškom tretmanu filerom. Minimalnom količinom smo tretirali jagodice ne bi li im povećali volumen. Postupak koji je uslijedio je bio također nekirurški tretman gdje smo filerom nešto veće gustoće pokušali kvrgu koju imam na nosu učiniti manje upadljivom. Također sam se isprobala i korekciju asimetrije usana hijarulonskom kiselinom. Rezultati ovog postupka su još uvijek vidljivi na mom licu...-  ispričala je novinarima Ena.

- Tretmani prestaju biti luksuz, situacija se polako mijenja pa i žene s prosječnim primanjima dolaze sve češće, možda se odreknu neke torbice ili cipela... Ipak je bolje uložiti u svoje lice, lice je nešto što nas predstavlja i to je ono što svi prvo primijete - rekao je dr. Guć.

Pitali su ga i koji su najtraženiji tretmani u njegovoj ordinaciji.

"Definitivno tretmani povećanja volumena usana, dok je među zrelijim ženama popularan botox za uklanjanje bora gornjeg dijela lica. No, povećanje usana je poseban hit, a sve su traženiji i tretmani uklanjanja podočnjaka i korekcije neravnina nosa. Mnoge se žene odlučuju i na tretman botoxom protiv bora mrštilica izmedu obrva...", nabraja.

Računica tjera u minus

Proučili smo nakon toga dostupne online cjenike poliklinika koje se bave estetskim neinvazivnim korekcijama. Izgleda da plaća od 20.000 kuna ne bi mogla pokriti sve ove tretmane odjednom.

A ako pribrojimo cijenu od 1500 kuna za popularne "istetovirane" obrve, japanskom metodom, ekstenzije trepavica (400-800 kuna, ovisno o salonu) i "gelirane" nokte (od 100 do čak 400 kn) te troškove koje prosječna ženka osoba potroši samo na feniranje kod frizera, debelo smo premašili iznos prosječne plaće u Hrvatskoj.

O čemu je onda riječ? Jesu li ženske, pa i muške osobe koje drže do sebe uistinu spremne ući u debeli minus samo kako bi poplaćale sve te zahvate?

- Ukoliko to osoba zaista želi, vjerujem da nije nemoguće uštedjeti 1000/1500kn da isproba neki od tretmana jednom u životu. Jednostavno se zakine za par komada odjeće, kutije cigareta ili kava po kafićima... - smatra manekenka Ena Friedrich. Svakako je u svojemu poslu takve djevojke viđala.

Je li moguće da su djevojke danas spremne staviti svoj život, kave i izlaske s prijateljima, "sa strane", dok ne skupe dovoljno novca za operacije i tretmane koje su si zacrtale?

Računica je jednostavna. Ako mlada žena s prosječnom plaćom od 5000 kuna želi isprobati filere, mora izdvojiti od 1500 do 3000 kuna. Od preostale dvije trebala bi živjeti, plaćati račune, posjetiti frizera, instalirati nokte i produžiti trepavice. Cifra od 500-700 kuna više ne djeluje tako benigno.

- Mislim da su takvi postupci u mom poslu postali uobičajeni upravo iz razloga što smo si nametnuli kojekakve, nerealne pojmove ljepote. Nije samo problem što javnost očekuje i raduje se našem najmanjem kiksu da nas može s guštom izvrijeđati, već je problem to što očekuju savršenstvo od nula do 24 sata. Nekad imam osjećaj da ljudi ne opraštaju prirodne znakove starenja ili, ne daj Bože, oscilacije od par kilograma - iskrena je Ena Friedrich.

- Ljudi danas pridaju uistinu veliku pažnju svome izgledu, slaže se dr. Guć. - Neke od mojih klijentica otvoreno priznaju da su radile tretmane, neke to vole zadržati za sebe - dodaje.

Splićanka s početka priče to je potvrdila. Pažnja koju pridaje izgledu kod nje, kaže, nije nametnuta novim standardima, već joj je oduvijek bilo stalo da dobro izgleda, bez obzira na cijenu.

No čini se, u svjetlu računice današnjeg uljepšavanja, da ta cijena nikada nije bila veća. "Ljepota" danas uistinu je dostupna svima, no neki će joj na kraju mjeseca ostati debelo dužni, zaključuje Slobodna Dalmacija.

17. travanj 2024 18:57