StoryEditorOCM
ForumTKO JE NOVA HRVATSKA LIJEČNIČKA ZVIJEZDA?

Mlada doktorica spasila život pacijentici zahvatom nikad izvedenim u Sisku: "Shvatili smo da nema vremena za premještaj..."

Piše JL
31. kolovoza 2018. - 19:25
sisak

Dr. Marlena Ljubičić (39), mlada liječnica odjela za radiologiju sisačke opće bolnice, zvijezda je dana u Sisku u kojem radi i rodnoj Petrinji. Ona je zaslužna da se o zdravstvu općenito, a konkretno o bolnici u Sisku, već tjedan dana ne priča samo kroz probleme, duge liste čekanje, odlaske liječnika i medicinskih sestara. Naime, njezin tim je prošli tjedan, u četvrtak 23. kolovoza, izveo vrlo složen intervencijski zahvat, kojim je spašen život mlade pacijentice (43) koja je bila u životnoj opasnosti. Dodana vrijednost ovoga zahvata je što je prvi put izveden u Sisku i što slične zahvate radi još samo jedan liječnik u Hrvatskoj, radiolog na KBC Sestre milosrdnice u Zagrebu.

Razgovarali smo s doktoricom Marlenom Ljubičić, i voditeljem Odjela radiologije, dr. Dejanom Čankom, na kraju radnog vremena, kada u čekaonici više nije bilo pacijenata.

– I taj dan, kada sam izvela ovaj zahvat, odradila sam 25 snimanja na CT-u, ovaj zahvat, na koji sam utrošila nešto više od 45 minuta, došao je na red tek kada sam odradila ranije naručene pacijente, tumači nam dr. Ljubičić.

31.08.2018 - Dr. Marlena Ljubicic, specijalist radiolog u sisackoj bolnici izvela je slozeni zahvat intervencijske radiologije kojim je spasila zivot pacijentice. Slican zahvat radi jo samo jedan lijcnik u KBC Sestrea milosrdnice u Zagrebu. Na fotografiji: Dr. Marlena Ljubicic i dr. Dejan Canak
Snimio: Mate Piskor / CROPIX

Mate Piškor, CROPIX

Dr. Marlena Ljubičić i dr. Dejan Čanak

 

Pojašnjava kako je u bolnicu primljena pacijentica s vrlo visokom temperaturom i velikim bolovima, bila je u vrlo teškom stanju. Primljena je na odjel kirurgije i nakon pregleda ultrazvukom i snimanja CT-om utvrđeno je da ima veliku nakupinu gnoja u zdjelici.

Kirurški zahvat nije dolazio u obzir, s tim su se složila sisački kirurzi koji su se savjetovali su uglednim kirurgom, profesorom u Zagrebu. Zaključeno je da se u ovom slučaju izvede zahvat perkutane drenaže transglutealnim pristupom, kao najsuvremenija metoda liječenja perirektalnog supralevatornog apscesa. Laički rečeno, trebalo je izvući iz teško dostupnog mjesta gnojnu nakupinu u zdjelici kateterom kroz kožu. Mi na sisačkoj radiologiji bavimo se već godinama intervencijskom radiologijom, radimo slične drenaže, čak i biopsije uz pomoć CT-a, ali ovako složen zahvat nismo nikada radili, jer pacijent treba potpunu anesteziju, kako se ne bi pomaknuo ni malo tijekom zahvata, a anestezija, kada pacijent leži na trbuhu, nije jednostavan zahvat.

No, naš anesteziolog dr. Srđan Bartulović, riješio je i taj problem, pojašnjava dr. Ljubičić. Veli kako je najprije nazvala dr. Luku Novosela, liječnika radiologa iz Vinogradske, koji jedini u Hrvatskoj radi takve zahvate.

– On je rekao da će izvesti zahvat na našoj pacijentici, ali je upitao može li ona izdržati premještaj u Vinogradsku, upis u bolnicu, pripremu za operaciju, što će trajati nekoliko dana. Zajednički smo zaključili da naša pacijentica nema toliko vremena, da je prerizično toliko čekati i išli smo sami u zahvat. Izračunala sam mjesto gdje moram uvesti kateter, kut pod kojim ga moram uvesti i uz pomoć CT-a, gledajući na ekranu što radim, došla sam do gnojne nakupine i uz pomoć šprica izvukla gnoj van iz tijela. Sada kada vam priča, izgleda vrlo jednostavno, no zahvat je bio vrlo kompliciran jer je postojala opasnost od ozljede ostalih anatomskih struktura.

31.08.2018 - Dr. Marlena Ljubicic, specijalist radiolog u sisackoj bolnici izvela je slozeni zahvat intervencijske radiologije kojim je spasila zivot pacijentice. Slican zahvat radi jo samo jedan lijcnik u KBC Sestrea milosrdnice u Zagrebu. Na fotografiji: Dr. Marlena Ljubicic i dr. Dejan Canak
Snimio: Mate Piskor / CROPIX

Mate Piškor, CROPIX

Dr. Marlena Ljubičić i dr. Dejan Čanak

 

Srećom, sve je proteklo uredno, bez ikakvih komplikacija. Kada sam predvečer nazvala u bolnicu da pitam kako pacijentica, kako teče oporavak, rekli su mi da sjedi na krevetu, da nema temperature, da priča i pita za mene. Sutra ujutro, dočekala me na hodniku, izljubila, zahvaljivala. Vrlo brzo je otpuštena kući i oporavak teče vrlo brzo i uredno. I to je najveća vrijednost ovoga što smo napravili: od bespomoćne životno ugrožene pacijentice, koja je ležala u bolovima, u vrlo kratkom vremenu dobili smo potpuno zdravu, izliječenu osobu, koja ima samo jednu malu ubodnu ranu na tijelu. Dodana vrijednost ovoga zahvata što je pacijent pošteđen dugotrajnog liječenja u bolnici, te što smo sebi i drugima pokazali što se znamo i možemo, kaže dr. Marlena Ljubičić.

Kako pojašnjava dr. Dejan Čanak, voditelj Odjela radiologije, zahvat je izveo radiološkog odjela, u suradnji s timom Odjela za anesteziju i intenzivno liječenje, uz primjenu TCI anestezije, kao jedne od najmodernijih anestezioloških tehnika, te u suradnji s Odsjekom za abdominalnu kirurgiju i Odsjekom za operaciju i sterilizaciju.

- Moram istaknuti kako zahvat ne bi mogao proteći bez odličnog anesteziološkog tima pod vodstvom dr. Srđana Bartulića koji je brzo morao donijeti odluku koji tip anestezije koristiti. Odlučio se za TCI anesteziju za koju se školovao u Engleskoj. Također, pohvalila bih svoj cjelokupan tim, svoje inženjerke i anesteziološki tim, abdominalne kirurge dr. Antuna Šarića koji je voditelj Odjela abdominalne kirurgije i koji je zapravo došao na ideju pitati mene da li bih ja to mogla izvesti i koji mi je ukazao beskrajno povjerenje.

31.08.2018 - Dr. Marlena Ljubicic, specijalist radiolog u sisackoj bolnici izvela je slozeni zahvat intervencijske radiologije kojim je spasila zivot pacijentice. Slican zahvat radi jo samo jedan lijcnik u KBC Sestrea milosrdnice u Zagrebu. Na fotografiji: Dr. Marlena Ljubicic i dr. Dejan Canak
Snimio: Mate Piskor / CROPIX

Mate Piškor, CROPIX

Dr. Marlena Ljubičić i dr. Dejan Čanak

 

Zahvalila bih dr. Darku Kolaru, voditelju Odjela za operaciju i sterilizaciju koji je primio pacijenticu i koji je shvatio kako se radi o strašno kompliciranom i zapravo rijetkom slučaju, ističe dr. Marlena Ljubičić. Zaključuje kako onaj osjećaj kad ju je pacijentica dočekala pred CT-om, bez bolova, izljubila me i zagrlila sretna što je sve tako brzo završilo, vrijedi najviše na svijetu.

- To je ono što vas motivira i daje snagu za dalje u ovoj našoj državi koju ja beskrajno volim, ali mislim da je status liječnika u njoj jako loš, a usudila bih se reći i u našoj županiji. Liječnici nam odlaze i bojim se da vodeće strukture ne čine ništa po tom pitanju, ni ne pita ih se zbog čega odlaze, to je žalosno, zaključuje dr. Marlena Ljubičić, specijalist radiolog u Općoj bolnici „Dr. Ivo Pedišić“ u Sisku.

24. travanj 2024 21:24