StoryEditorOCM
ForumANDREJ TRAMPUŽ

Kraj nestašice? Francuska tvrtka Sanofi proizvodit će Pfizer-BioNTech cjepivo: ‘Ta međunarodna suradnja put je ka pobjedi nad koronavirusom‘

Piše Ivica Marković/SD
29. siječnja 2021. - 15:10

– Cjepiva će biti jer su američka farmaceutska tvrtka Pfizer i partnerska njemačka tvrtka BioNTech​ postigli dogovor s francuskom farmaceutskom tvrtkom Sanofi, koja će također proizvoditi Pfizer-BioNTech cjepivo u svojim pogonima. Dakle, Francuzi će raditi cjepivo za njih, a proizvodnja bi mogla započeti vrlo brzo. I ta međunarodna suradnja je put ka pobjedi nad koronavirusom. Situacija s koronavirusom je ista, kao i situacija s Adolfom Hitlerom u 20. stoljeću. Dok se cijeli svijet nije ujedinio u otporu prema Hitleru, nije bilo uspjeha. Tako je i sada. Svijet se mora ujediniti i dati sve za pobjedu nad "Hitlerom 21. stoljeća" – kaže prof. dr. sc. Andrej Trampuž, slovenski infektolog koji radi u berlinskoj bolnici "Charite".

Za to vrijeme, dok cijeli svijet iščekuje nove količine cjepiva i dok se svi pribojavaju mutiranog soja virusa iz Velike Britanije, u Hrvatskoj su tri županije donijele odluku da se u školske klupe od 1. veljače vrate učenici iz njihovih županija.

– To nije dobra odluka i ona će, vrlo vjerojatno kao posljedicu imati ponovno povećanje broja zaraženih u tim dijelovima Hrvatske, kao i u cijeloj Hrvatskoj, jer virus ne poznaje granice među županijama. Ako neka država krene u otvaranje, tada će biti još veći broj zaraženih. Tako se dogodilo i u Španjolskoj. Škole su "hot spotovi" i tamo se virus najbrže širi. Međutim, djeca najčešće nemaju nikakve simptome, već su asimptomatski slučajevi i povratkom iz škole širit će virus. To bi u skoro vrijeme moglo dovesti do širenja virusa među mlađom populacijom, odnosno mladim ljudima, jer je veliki broj starijih, koji su bili najugroženija skupina, do sada cijepljen protiv COVID-a 19 – objašnjava dr. Trampuž.

Mutirani virus

Naš se sugovornik pribojava širenja mutiranog virusa iz Velike Britanije.

– Ne pribojavam se tog mutiranog virusa zbog njegove veće smrtnosti, jer smrtnost kod njega nije veća negoli u "originalnom" koronavirusu. No pribojavam se njegovog bržeg širenja, koje je veće i do 30 posto. Ta ​ mutirana varijanta uskoro će zasigurno biti dominantnija. Uz pretpostavku da taj mutirani virus neće zaobići ni Hrvatsku, kao i ostale države u Europi u koje može "ući", posljedično može dovesti do situacije da veliki broj mladih ljudi, koji do sada nisu cijepljeni, bude zaražen tim virusom. Stoga se može dogoditi da uskoro intenzivne njege u bolnicama budu pune mladih ljudi, a ne starijih kao prije, koji su već dijelom procijepljeni. I mladi ljudi umiru od bolesti COVID-19, samo, srećom, u manjoj mjeri – govori dr. Trampuž.

Kako cjepiva nema na tržištu, mnogima se "mota po glavi" da se donese odluka kako sve treba cijepiti samo jednom, i onim cjepivima s kojima se ljudi moraju cijepiti dva puta.

– Tako su u Velikoj Britaniji odlučili cijepiti ljude, kako bi stekli kakav-takav imunitet, ali to je pogrešno razmišljanje. Treba se držati pravila i uputa za cjepivo. To je isto kao da neki pacijent pije antibiotik "na svoju ruku" i ne pridržava se uputa. To nije dobro. Kada bi ljude cijepili samo jednom, cjepivom s kojim ih moramo cijepiti dva puta, pojavio bi se veliki rizik od stvaranja novih mutacija virusa, kao što se dogodilo u Velikoj Britaniji – tumači dr. Trampuž.

Za razliku od Europe, u Srbiji, Rusiji, Kini... ljudi se cijepe ruskim cjepivom Sputnik V i kineskim cjepivom.

– Znam, bio sam prije dva dana gost na RTS-u i Al Jazeeri Balkans i upravo sam im govorio o tome, da ni jedno od ta dva cjepiva nije prošlo treću fazu ispitivanja te ne znamo kakva je njihova učinkovitost, niti koje su nuspojave tih cjepiva. Ljudi u Srbiji i BiH htjeli bi se cijepiti boljim cjepivom, ali ga jednostavno nemaju. U Srbiji i svim zemljama u kojima se cijepe tim cjepivima provode veliki eksperiment. I mene su pitali bi li se cijepio tim cjepivima, a ja sam odgovorio da ne bih, ako bih imao zbora, jer se radi o eksperimentu. Kada ne bih imao mogućnost da imam FFP 2 zaštitnu masku za lice, kada bih morao raditi od kuće, onda bih možda i uzeo Sputnik cjepivo, jer je koronavirus puno gori od Sputnika. Kako ljudi u tim državama nemaju izbora treba ih razumjeti, jer se vode onom izrekom "bolje išta nego ništa" – ističe dr. Trampuž.

(Ne)normalna putovanja

Mnogi cijepljeni u EU-u raduju se putovanjima izvan granica svoje zemlje.

– Neka na to zaborave. To što su se oni cijepili nema nikakve veze s putovanjima. Iako su cijepljeni, oni su osigurali sebe, no još uvijek mogu prenositi i širiti virus te zaraziti ostale. Stoga, dok Europa i svijet ne postignu procijepljenost između 60 i 65 posto, jer samo tako ćemo pobijediti pandemiju, možemo zaboraviti na normalna putovanjima u inozemstvo – međudržavne granice prolazite, a da vas itko išta pita. Moramo procijepiti toliko ljudi da virus "vratimo u bocu", da ga možemo kontrolirati običnim brzim testovima – kaže dr. Trampuž.

Zašto u Europi nedostaje cjepiva, a, recimo, u Izraelu ga ima u izobilju?

– E, to je pitanje za one u Europi koji su odgovorni za nabavu cjepiva. To je očigledno pogreška onih koji su pregovarali s proizvođačima cjepiva. Njihova je greška što se Europa nije uključila u nabavu cjepiva prije kako bi osigurala svoje potrebe. Ja sam odavno prestao vjerovati europskim političarima, jer su u ovoj pandemiji COVID-a 19 donosili niz loših odluka – zaključio je prof. dr. sc. Andrej Trampuž.

24. travanj 2024 04:28