StoryEditorOCM
ForumCOVID U SABORU

Hrvatski političari koji su se zarazili koronavirusom progovorili za ‘Slobodnu‘: ‘I kad ozdraviš, svi te čudno gledaju, a lijevičari su očito imuniji‘

Piše I. Marković /Slobodna Dalmacija
20. rujna 2020. - 08:43

Hrvatski političari lijevog spektra političke scene, barem za sada, mogu biti mirni kada je u pitanju obolijevanje od koronavirusa.
Naime, "kineski virus", kako je COVID-19 nazvao američki predsjednik Donald Trump, u Hrvatskoj, za sada, napada samo političare desnog centra ili one desnije od tog centra. "Ljevaci" mogu biti mirni, a kako je u šali rekao jedan od naših sljedećih sugovornika, "neće Kinezi udariti na svoje".

Eto, u malo šaljivom tonu započinjemo ozbiljan tekst o četvorici hrvatskih "desnih" političara koji su oboljeli ili još uvijek boluju od COVID-19.

Jedan od njih je ministar Ivan Malenica, ministar pravosuđa i uprave u Vladi RH.

– Dan prije mog rođendana, dakle 20. srpnja ove godine nekako sam se osjećao malo lošije negoli je uobičajeno. Imao sam neku mučninu, glavobolju, temperaturu i mislio sam da je u pitanju crijevna viroza. Na sam rođendan, 21. srpnja, osobno inzistirajući ​otišao sam se testirati jer sam javna ličnost, radim odgovoran posao i moram biti odgovoran prema svojim suradnicima i ljudima oko sebe. Interesantno, tog 21. srpnja više nisam imao nikakve simptome, koji su trajali eto jedan dan. Ništa, apsolutno ništa – kaže ministar Malenica.

image
Ivan Malenica
Ronald Goršić/Cropix

Tegobe izolacije

Nakon testiranja, u večernjim satima istog dana Malenica dobiva pozitivan nalaz na COVID, baš onako prigodno za rođendan.

– Smireno sam primio tu vijest i otišao u samoizolaciju, u stan u Zagrebu. Sve dane moje samoizolacije prijatelji su mi donosili hranu i potrepštine i ostavljali ih ispred ulaznih vrata. Vjerujte, najgore je tih 14 dana, ta samoizolacija. Ne možete izići vani, samo ste na telefonu, svi zovu i pitaju kako ste, svakome moraš objašnjavati situaciju i tako iz razgovora u razgovor. Koliko mi je god bilo drago da ljudi zovu, da su zabrinuti i da misle na mene, toliko mi je trebalo i malo mira. No, iako mi je bilo poprilično dosadno čitao sam stručnu literaturu, knjige, odnosno sve ono što nisam stizao godinama zbog obveza – veli Malenica.

Zanimalo nas je zna li ministar gdje je možda "pokupio" koronu.

– Ne znam. U 48 sati prije obolijevanja imao sam ukupno 15-ak kontakata i nitko od njih prije ili poslije nije bio pozitivan. Stalno nosim zaštitnu maskicu, poštujem epidemiološke mjere i zaista se čuvam, jer na taj način čuvam i ljude oko sebe. Eto, na sreću nisam imao nikakvih komplikacija s COVID-19 i drago mi je da je to sve skupa iza mene – govori Malenica.

Upitali smo ministra u šali za mišljenje u vezi toga zašto COVID u Hrvatskoj napada samo političare desnog centra.

– Možda smo mi izloženiji koronavirusu, možda imamo više kontakata ili možda zato što oni "lijevi" od centra, pogotovo nakon parlamentarnih izbora ne izlaze puno vani. Šalu na stranu, zaista ne želim da ova bolest "uhvati" bilo koga u Hrvatskoj, bio on političar lijevog ili desnog političkog spektra ili bilo kojeg drugoga građanina. Svi se moramo čuvati, jer se radi o "neprijatelju" koji ne bira protivnika – zaključio je Ivan Malenica.

Druga osoba u HDZ-u koju je "pokosio"​ COVID​ je Petar Škorić, bivši saborski zastupnik i predsjednik splitskog ogranka HDZ-a.

– U večernjim satima 3. kolovoza dobio sam prvi simptom, "skočila" mi je temperatura na 38 stupnjeva. Temperatura je ujutro "nestala", no ponovno navečer fibra skače na 38. Nisam sumnjao na COVID, nego sam pomislio da je u pitanju jugo, koje je te dane jako puhalo, zbog kojeg imam zdravstvenih problema. Ipak, sam od 4. kolovoza smanjio kontakte, a kako je 5. kolovoza bio praznik nisam se mogao testirati, već sam to uradio 6. kolovoza. Zbog toga 5. kolovoza nisam ni bio u Kninu na proslavi – objašnjava Škorić.

image
Petar Škorić
Vladimir Dugandžić/Cropix

Paklena vrućina

Od zdravstvenih problema vezanih za koronu, osim povišene temperature (38 stupnjeva) koja je trajala dva dana, Škorić je ostale dane imao fibru 37, ali je šesti ili sedmi dan izgubio osjet njuha, dok mu je osjet okusa ostao prisutan.

– Nije bilo apsolutno nikakvih bolova, jedino me malo boljelo rame i malo kosti. Moja supruga se zarazila od mene, pa smo nas dvoje tako zajedno "bolovali". Pokušao sam u svojim sjećanjima utvrditi od koga sam se to mogao zaraziti, ali nisam prepoznao nikoga kao prijenosnika korone. Nakon 14 dana napravio sam test i bio sam negativan. Najteže je bilo stajati u kući, nisam ja čovjek koji može dugo biti u kući. Uvijek sam u nekom pokretu, među ljudima. Sinovi nam se nisu zarazili, boravili su u drugom dijelu stana i oni su nas opskrbljivali potrepštinama, a kako imamo dva sanitarna čvora i na taj način je bila smanjena mogućnost zaraze – veli Škorić.

Škorićeva supruga je također dobro, negativna je i nema više simptome korone.

– Stalno nosim zaštitnu maskicu, zaista ne znam gdje sam se zarazio. Tijekom 14 dana boravka u kući ljudi su stalno zvali na mobitel, zvonio je 24 sata dnevno. Svi pitaju, treba li išta, kako smo... No, moram reći da onog trenutka kada iziđeš vani, nakon 14 dana imaš osjećaj, barem sam ga ja imao, kako te okolina čudno promatra. Ova bolest je velika nepoznanica, ja sam na svu sreću imao blaže simptome i sve je prošlo dobro – kaže Škorić.

Našem je sugovorniku najteže bilo što u kući tijekom bolesti nije palio klimatizacijski uređaj.

– E, uhvatio me COVID u najgore vrijeme, kada su bile najviše temperature. Netko mi je rekao da "klimu" ne smijem paliti, kako COVID ne bi prešao na pluća i ja sam to slušao. Ali bilo je pakleno vruće – govori Škorić.

Za kraj ovog razgovora smo ga upitali, što misli zašto samo "desni" političari dobivaju koronu, a "lijevi" ne?

– Očito je da su imuniji od nas ili se bolje čuvaju, manje idu među ljude – navodi Petar Škorić.

Jedan od "desnih" koji je dobio i prebolio koronu je i Hrvoje Zekanović, iz stranke Hrast.

image
Hvoje Zekanović
Damjan Tadić/Cropix

– I ja sam se neki dan smijao tome kako COVID-19 voli samo centar – desno. Radi se o "kineskom virusu" pa je onda svima sve jasno. Šalu na stranu, potraje li ovo biti će, nažalost, još zaraženih političara i s jedne i s druge strane. Korona nije neki veliki bauk, ali nije ni bezazlena. Svi oni koji boluju od nekog težeg oboljenja moraju itekako voditi računa da izbjegnu COVID. Neki se ljudi strašno napate, a kako ja ne spadam u nikakvu rizičnu skupinu prošao sam "lišo". Koronu su imale i moja supruga i kći i svi smo sada dobro – govori Zekanović.

Simptomi su kod svih članova obitelji Zekanović bili isti.

– Mi smo sumnjali na virozu i kad imamo neke simptome, onda znamo i daljnji tijek bolesti. Međutim, dobio sam fibru, gubitak njuha... dakle najspecifičnije simptome za koronu. Njuh još uvijek nemam, evo već gotovo 20 dana, a liječnici kažu da bi moglo potrajati još koji mjesec, dok se ne vrati u cijelosti. Tek, kada njuh izgubite, uvidite koliko je on potreban kao osjetilo i koliko bez njega ne možete. Taj moj njuh nestao je u "sekundi". Uvečer sam "normalan" legao u krevet, a ujutro kada sam se probudio nisam imao njuha – veli Zekanović.

Velika distanca

Temperatura koja ga je "tresla" nekoliko dana nije bila previsoka.

– S obzirom da među članovima obitelji i prijateljima imam nekoliko liječnika, služio sam se njihovim uslugama i savjetima, kako bi barem pokušao uvijek biti korak ispred korone. Prvih 5-6 dana bila je nekakva akutna faza, a poslije se radilo o blažim simptomima. Malo sam otežano disao. Po prirodi nisam strašljiv, ali u takvim trenucima nije svejedno, jer nikada ne znaš u kojemu će smjeru bolest krenuti. Svi smo se izolirali u kući i nismo imali nikakve kontakte. Jedino sam povremeno izlazio u vrt obiteljske kuće, koji je ograđen zidom od tri metra visine, kako bih "uhvatio" malo čistog zraka – navodi Zekanović.

Sada su u obitelji Zekanović svi negativni, nose maskice i normalno izlaze vani.

– Postoje ljudi koji ne vjeruju da COVID-19 postoji. I upravo takvi, koji ne vjeruju u COVID, kada me vide vani "bježe" od mene, iako sam negativan, ili drže veliku distancu. Ljudi su nekako nepovjerljivi. Nekidan je bila jedna neobična situacija. Žena koju znam cijeli život išla je prema meni, na "mojoj" strani ceste. Kada me ugledala pretrčala je cestu u trenu, toliko neoprezno da je skoro pala i udarila se. Sve u svemu, sve je dobro što se dobro završi – zaključuje Hrvoje Zekanović.

Posljednji s kojim smo razgovarali o iskustvu s COVID-19 je Stjepo Bartulica, saborski zastupnik Domovinskog pokreta. On je u trenutku našeg razgovora, prije nekoliko dana, još uvijek pobolijevao od korone, odmarao se i liječio kod kuće.

image
Stjepo Bartulica
Damjan Tadić/Cropix

– Sada mi je već bolje. Prvih tjedan dana mi je temperatura bila 38 stupnjeva i moram reći da me je iscrpila. Od sedmog rujna sam u samoizolaciji. U jednom trenutku sam dobio groznicu i temperaturu koje nisu prolazile. Kada sam u nekoliko navrata ima gripu, ti bi simptomi prije prošli. Osjećao sam umor, ali sada mi je već zdravstveno stanje bolje. Fibra je pala, uzimao sam ibuprofene, da bih smanjio temperaturu i slušao upute moje doktorice. Cijela obitelj je u samoizolaciji, ali moram reći, da su moja djeca na svu sreću to sve glatko prošla. Imali su neke male tegobe, koje su sada iza njih – kaže Bartulica.

Naš se sugovornik nada kako će se uskoro na kontroli pokazati da je prebolio koronu.

– Kažu da se nakon 14 dana stvari popravljaju. Nisam se prepao, ali bilo je nekoliko dana kada se temperatura nikako nije spuštala. Bio sam jako umoran. Cijelo vrijeme sam pio vitamin C, puno tekućine, čajeva. Najgori mi je bio šesti dan, tada mi je temperatura bila poviše 38,5 stupnjeva – govori Bartulica.

Pitali smo ga, što misli gdje se zarazio.

– Mislim da je to bilo u ​krajem kolovoza Dalmaciji, gdje sam boravio. Tamo sam imao kontakte s ljudima i iako sam nosio zaštitne maskice, COVID me nije zaobišao. Nisam izgubio osjet okusa i mirisa, jedino mi je apetit oslabio – zaključuje Stjepo Bartulica.

Čovjeka više nismo htjeli gnjaviti, jer je po načinu govora, koji je donekle bio otežan, još uvijek trpio simptome koronavirusa.

Eto, neka i ova priča, u kojoj su, vjerojatno prvi put u posljednjih 20-ak godina svi hrvatski političari s kojima smo razgovarali bili "pozitivni", bude opomena svima onima, koji negiraju COVID-19 i koji misle da se radi o "teoriji zavjere".

A za "teoriju zavjere" nikada ne znaš u kojem će smjeru krenuti.

U slučaju naše četvorice sugovornika "teorija zavjere", na svu sreću, krenula je u dobrom smjeru.

19. travanj 2024 03:04