StoryEditorOCM
ForumOTVORENI ZA BRAK

Čak 400 neženja i žena koje traže svoju srodnu dušu stiglo je na susret! Bilo je malo nelagode i straha, ali puno više osmjeha i dobre energije. One su bile nešto hrabrije...

Piše Mario Pušić/JL
5. studenog 2022. - 14:17

Bilo je tu malo nelagode, ponegdje i straha, ali puno, puno više osmjeha i dobre energije moglo se vidjeti na licima i u očima oko 400 neženja, koji su iz svih dijelova Hrvatske stigli jutros u Karlovac u potragu za svojim srodnim dušama. Ovo nije prvi ovakav susret, ali jest prvi na nacionalnoj razini i s ovolikim brojem sudionika, pa je za mjesto molitve i druženja izabran Karlovac - grad susreta i tamošnje Nacionalno svetište Svetog Josipa. Ovdje su se okupile osobe 30+ godina otvorenih za sklapanje katoličkih brakova. Nekako smo ostali dojma da su djevojke i žene bile brojnije, no svakako su bile hrabrije, nisu okretale leđa novinarskim fotoaparatima i nisu izbjegavale poglede, čini se da su se dečki generalno malo slabije snašli.

image
Robert Fajt/Cropix

Program koji uključuje upoznavanja, predavanja, molitvu, zajednički ručak i druženje započeo je već od 9 sati, kada su se "kandidati", recimo to tako, prijavljivali za program volonterima Udruge Prilika za susret, organizatoru događaja. Parking Svetišta je bio prepun osobnih automobila registracijskih oznaka iz cijele Hrvatske, a bilo je i organiziranog prijevoza autobusima, piše Jutarnji.hr.

Kristijan Boban (41) je, međutim, stigao pješice. On živi svega petstotinjak metara dalje. Prije nije dolazio na ovakva događanja, a danas se pojavio kada mu se već pružila prilika. Usput je nagovorio kolegu s posla Ivicu Bišćana (38).

- Najbolje je ne očekivati ništa, pa ako se nešto dogodi - super. Inače radim kao zaštitar, u kontaktu sam svakodnevno s dosta cura, ali se uglavnom radi o mlađima, od 18 do 30, ali nije to - to. One su neozbiljne, više za provod nego za ozbiljnu vezu i brak - kaže nam Kristijan.

image
Robert Fajt/Cropix

Njegov prijatelj Ivica kaže da ga Kristijan nije morao dugo nagovarati, a on je svoja očekivanja sveo u pola rečenice: Što Bog da!

Marija Milić iz Sesveta baš ima zarazan smijeh, uvidjeli smo to kada smo je pitali za godine. Uglavnom, ovoj dami u kasnim tridesetima ovaj susret nije prvi ovakve vrste. Bila je prošle godine s prijateljicom, koja je nakon toga pronašla srodnu dušu. U Karlovac je stoga došla s drugom prijateljicom. Je li sada red na njoj?

- Puno je ovdje mladih ljudi koji se nisu ostvarili u bračnom životu, koji možda traže, a ne pronalaze. Ovdje svi imamo iste svjetonazore, pretpostavljam i iste poglede na život. Danas je vrijeme intereneta i aplikacija, ovo je staromodni način za upoznavanje ljudi, možda upali - kaže Marija.

Pitali smo je ima li ona unaprijed definiranu sliku ljubavi svojega života, a ona kaže da joj najmanje bitan fizički izgled, no što se tiče karakternih crta - htjela bi da joj muškarac bude oslonac.

image
Robert Fajt/Cropix

- Svi mi ovdje dolazimo s nekom životnom pričom, možda obiteljskim i drugim poteškoćama, mislim da je važno da to bude suputnik, netko na koga se možete osloniti. Znam da ima svega u životu i svakakvih brakova, zato je udvoje lakše. Možda gledam kroz ružičaste naočale, jer su moji roditelji imali dobar i skladan brak - kaže Marija.

Kako to da prije ovi ljudi nisu uspjeli pronaći partnere? U Marijinom slučaju to je bila komplicirana obiteljska situacija, u kojoj je rano ostala bez majke i morala je brinuti o braći, pa su joj prošle dvadesete godine.

- Vrijeme proleti, jednostavno je teže pronaći pravog čovjeka koji jednako kao vi gleda na crkvu, vjeru, čistoću, suzi se kruug ljudi - kaže Marija. Poželjeli smo joj sreću, a ona kaže da će biti kako Bog da.

Na jednom sličnom druženju upoznali su se Osječanin Tomislav (47) i Zagrepčanka Jelena (40) Vinković. Iza njih je danas devet mjeseci braka i zajedničkog života u Brckovljanima. Došli su u Karlovac kao podrška i nadahnuće osim koji svoju sreću još uvijek traže.

image
Robert Fajt/Cropix

- Mi smo se upoznali na ovakvom regionalnom susretu u Slavoniji. Ja sam bio na radu u Njemačkoj, odande sam doputovao na taj susret. Imao sam unutarnju potrebu. Tamo sam upoznao Jelenu - kaže Tomislav.

- Išla sam često po hodočašćima i ovakvim suretima, no ovakav me susret baš privlačio jer je bio ciljano namijenjen samcima, radimo na nama samima, a pružao je mogućnost da upoznam nekog novog. Tako smo se upoznali - kaže Jelena.

Tomislav se zbog Jelene vratio iz Njemačke, pronašao je ovdje posao i sada sa ženom svog života radosno poručuje: "Ljudi, ne bojte se, u ljubavi nema straha, samo se opustite, budite to što jeste, naići će osoba koja će prepoznati vaše kvalitete, kojoj ćete se svidjeti baš takvi kakvi jeste".

Tomislav prije nije uspio pronaći partnericu "zbog nekih svojih unutarnjih rana, pa i straha koje je izliječio kroz duhovni život unatrag pet godina, kako bi sam sebe izgradio". No, zašto baš Jelena?

- Zračila je na tom susretu. Bila je nekako sa strane, ali me privukla njezina unutarnja ljepota. Poslije, kada sam je i upoznao, to je bilo čisto oduševljenje - govori on za Jutarnji.hr..

Ona je u svojem životu imala više ljubavnih neuspjeha, pa je bila skeptična i oprezna. Tomislavu i sebi odlučila je dati priliku usprkos tome.

image
Robert Fajt/Cropix

- Ako to želiš, ne možeš se zatvoriti u svoj svijet i u svoj krug prijatelja. Kada mi je pristupio nisam na prvu znala da je to - to, ali kroz upoznavanjje i razgovore sam se malo po malo otvarala. Bio je to proces - govori Jelena.

Tomislav Belavić, predsjednik Udruge "prilika za susret", organizator događaja, i sam je bio na popisu neženja. Može se reći da je on pokrenuo zamašnjak ove priča koja je postala pravi pokret, u kojemu je i on sam pronašao ljubav svog života.

- Ovdje su osobe u zrelijim godinama, od 30 do 50+, koji su slobodni za katolički brak. Ovaj susret je jedinstven jer smo u suradnji s internet platformom Katsus, koja služi za upoznavanje katolika preko interneta odlučili sve to spojiti i napraviti nacionalni suret, da omogućimo ljudima da se upoznaju i čuju, nauče, kroz kvalitetan program i molitvu, ispovijed i svetu euharistiju da se bolje pripreme za partnera - kaže Tomislav, koji je s organizacijom sličnih mini susreta u Osijeku započeo prije pet i pol godina.

image

Tomislav Belavić, predsjednik udruge "Prilika za Susret", 

Robert Fajt/Cropix

Zadnji popis stanovništva u RH nije otkrio još točan broj neženja, on kaže da se svakako radi o nekoliko stotina tisuća ljudi. Oni nastoje da se taj broj smanji, a u tom smjeru prave programe za svoj budući rad. Cilj je da se ljudi "rješevaju svojih prepreka, duhovnih, psiholoških, pa će imati i psihološka savjetovanja, logoterapeutske radionice, pripreme zaruka i slično". Zajednička ljetovanja i hodošaća će uslijediti nakon ovakvih susreta. Preko Katsusa je sklopljeno tridesetak brakova, a ovakvi susreti su rezultirali sa 14.

- Dolaze i prve bebe, a to je cilj, demografska obnova u Hrvatskoj je jedan od problema, mi možemo tu pomoći. Mi smo mikroperspektiva. Želimo ljude kvalitetno pripremiti za brak. Nama nije primarni cilj da se ljudi ovdje spajaju - kaže Tomislav, koji je zahvaljujući ovim susretima u braku već godinu dana i dva mjeseca.

Pitamo što je s razvedenim osobama, a on kaže da je to jedan od problema s kojim se često susreću.

- Jako nam se puno javlja ljudi koji su rastavljeni. Crkva za to ima jasan odgovor, a to je crkveno razrješenje braka. Znači, ako postoje uvjeti razrješenje braka, može se nanovo sklopiti crkveni brak. Zato potičemo na to ljude koji su rastavljeni, jer inače neće moći sklopiti sakrament. Želimo o tim stvarima pričati, da se one ne stavljaju pod tepih, želimo ljudima pomoći - kaže Tomislav Belavić.

Domaćin, rektor Antun Sente kaže kako je o"bitelj svetinja, te u braku Svetog Josipa i Marije se može prepoznati ljude koji su danas u Karlovcu".

image

Mons. Antun Sente

Robert Fajt/Cropix

- Oni su se zaljubili, ali je došlo do teškoće. Josip je htio napustiti Blaženu Djevicu Mariju, ona je bila trudna, a on je bio siguran da nije bio s njom, ali je bio otvoren Bogu i došlo je do ponovnog sjedinjenja njih dvoje, kao muža i žene. Na tome baziram poruku današnjim hodočasnicima. Ljudi mogu naići na teškoće, ali ako smo otvoreni Bogu, kao Josip koji nije bio sebičan, koji je shvatio Božji plan i kad je to prihvatio sve je bilo riješeno, onda je sve moguće. Na toj platformi možemo ponuditi mladima i otvorenima za brak da strahove što će biti u zajedništvu, ako su otvoreni da će se mnoga rješenja naći - poručio je rektor Sente.

image
Robert Fajt/Cropix
image
Robert Fajt/Cropix
image
Robert Fajt/Cropix
image
Robert Fajt/Cropix
image
Robert Fajt/Cropix
image
Robert Fajt/Cropix
image
Robert Fajt/Cropix
image
Robert Fajt/Cropix
image
Robert Fajt/Cropix
image
Robert Fajt/Cropix
17. travanj 2024 19:16