StoryEditorOCM
Svijet‘ekskluziva‘

Ukrajina tri godine uzalud krvarila!? Kyiv Post: Trump već pristao na ‘mirovni plan‘ Moskve za okončanje rata u Ukrajini

Piše T.Š./JL
13. ožujka 2025. - 08:18

"Lopta je sada u ruskom dvorištu", izjavio je američki državni tajnik Marco Rubio nakon što je u Džedi postignut dogovor ukrajinskog i američkog pregovaračkog tima o prekidu vatre.

Posljednjih tjedana u javnosti se moglo i čuti i vidjeti mnogo o tome što Donald Trump možda očekuje od Ukrajine i kakvim se sve "taktikama" Bijela kuća poslužila da pokori Kijev svojoj volji. No, sada je, čini se, došlo vrijeme da se ruske namjere ispitaju - i to javno, navodi BBC u svojem komentaru.

Odnosi Donalda Trumpa s Vladimirom Putinom do sada su bili puni neizvjesnosti i nejasnoća, bez očitih znakova namjere da se uravnoteži američki pritisak na Volodimira Zelenskog. K tome, kako se naglašava, američko-ukrajinska izjava od utorka ne implicira da je Trump iznenada promijenio stav prema Zelenskom. Njihov je odnos težak i obilježen je dugogodišnjim međusobnim nepovjerenjem.

Istovremeno, Moskva i nakon ukrajinsko-američkog dogovora ostaje čvrsta u svom narativu, kao što je do sada ostala nepokolebljiva u zahtjevu da se ispune svi njihovu zahtjevi, ne pristajući ni na kakve ustupke ili kompromis, za razliku od Kijeva - uključujući i sve, pa i realno neostvarene teritorijalne dobitke u svojoj ničim izravno izazvanoj trogodišnjoj agresiji na susjednu zemlju.

Lavrov: ‘Izbjegavat ćemo kompromise...‘

Sergej Lavrov, ruski ministar vanjskih poslova, izjavio je tako da će Moskva izbjegavati kompromise koji ugrožavaju živote. Također je ponovio ono što je Moskva već više puta rekla - da neće prihvatiti prisutnost NATO snaga u Ukrajini ni pod kojim uvjetima. Njegova glasnogovornica Marija Zaharova, pak, jutros je rekla da će Rusija sama donositi odluke. "Oblikovanje pozicije Ruske Federacije ne odvija se u inozemstvu zbog nekih dogovora ili nastojanja nekih strana", rekla je. "Formiranje stajališta Ruske Federacije odvija se unutar Ruske Federacije", zaključila je.

U međuvremenu, stigle su i ruske reakcije na američki prijedlog o 30-dnevnom prekidu vatre koji je podržao Kijev. Reakcije, čini se, pokazuju skepticizam Moskve, a poruka je da bi svaki dogovor o okončanju rata u Ukrajini morao uzeti u obzir napredak Rusije i odgovoriti na zabrinutosti Moskve. "Putinu je teško pristati na to u sadašnjem obliku", rekao je Reutersu izvor koji je želio ostati anoniman zbog osjetljivosti situacije. "Putin ima jaku poziciju jer Rusija napreduje", dodao je. Drugi visoki ruski izvor rekao je da prijedlog o prekidu vatre iz perspektive Moskve izgleda kao zamka jer bi Putinu bilo teško zaustaviti rat bez konkretnih jamstava ili obećanja.

Glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov je, pak, rekao da prvo moraju dobro proučiti što je točno dogovoreno i da će u narednim danima razgovarati s Amerikancima kako bi dobili potpuni izvještaj. "Nećemo se zaletavati", rekao je o prekidu vatre te istaknuo da ne treba isključiti i telefonski razgovor Putina i Trumpa u idućim danima.

image
Evgenia Novozhenina/Afp

Već se dogovorili?

Kyiv Post je, pak, u ponedjeljak, dan prije sastanka i dogovora ukrajinskog i američkog izaslanstva u Saudijskoj Arabiji, objavio tekst koji je predstavio kao ekskluzivu, a koji, čini se, održava ukrajinska strahovanja i nedoumice koji postoje i nakon dogovora u Džedi.

Prema tim informacijama - koje svakako treba uzeti s rezervom, budući da njihova točnost nije neovisno potvrđena - najnoviji obavještajni podaci, na koje su se pozvali, pokazali su kako ruski dužnosnici vjeruju da je Trump već pristao na "mirovni plan" Kremlja za okončanje rata u Ukrajini. Prema ovim informacijama, Bijela kuća namjerava prihvatiti ključne ruske zahtjeve, ohrabrujući Kremlj i nastojeći potkopati Zelenskog te oblikovati kraj rata prema uvjetima Moskve - prenosi Jutarnji list.

Navodi se nadalje da Washington podupire navodni "mirovni plan" Kremlja koji uključuje četiri točke koje posve potkopavaju poziciju Kijeva i kojima se nameće i forsira globalni narativ kojim se poziva na smjenu Zelenskog, između ostalih proruskih nastojanja.

Kyiv Post se pritom poziva na razgovore s više visokih ukrajinskih dužnosnika i ranije neobjavljene dokumente koje su navodno imali uvid.

Dokumenti sugeriraju da je Washington postao prijemčiviji za narativ Kremlja o uzrocima rata, onaj koji Moskva trenutačno agresivno promiče zapadnoj publici. Ovaj narativ tvrdi da su širenje NATO-a i navodna diskriminacija govornika ruskog jezika u Ukrajini bili ključni okidači za oružani sukob, što je Kremlj i ranije koristio da bi opravdao svoju invaziju na ukrajinski Krim 2014. godine, okupaciju i zatim nezakonitu aneksiju ukrajinskog poluotoka.

image
Saul Loeb/Afp

Četiri glavne točke moskovskog plana 

Prema više izvora, kako se navodi, Moskva je sve više uvjerena da su SAD spremne ispuniti većinu njezinih zahtjeva, uključujući smjenu Volodimira Zelenskog kao preduvjet za bilo kakvo dogovorno rješenje sukoba.

Pritom, kako se ističe, izvori ovu promjenu u pozicioniranju SAD-a pripisuju izravnim razgovorima između Donalda Trumpa i ruskog čelnika Vladimira Putina, mirovnim pregovorima u Saudijskoj Arabiji i zatopljenju američko-ruskih odnosa.

Kyiv Post ističe da je glasnogovornik američkog State Departmenta odbio potvrditi ili demantirati ovo izvješće, Bijela kuća, kako se navodi, nije odgovorila na njihov zahtjev za komentar.

Kako se navodi dalje, zatopljenje bilateralnih odnosa između Washingtona i Moskve ohrabrilo je Kremlj da iznese niz zahtjeva o kojima se, prema stajalištu Moskve, ne može pregovarati i za koje očekuje da će poslužiti kao temelj za bilo kakvo mirovno rješenje – uvjete koji su, prema izvorima na koje se poziva ukrajinski medij, u Washingtonu dočekani sa zanimanjem.

Više izvora unutar ukrajinskih diplomatskih i obavještajnih zajednica, koji su izravno upoznati s ruskim zahtjevima, kako tvrdi Kyiv Post, potvrdili su da su američki dužnosnici rekli kako su spremni prihvatiti najmanje četiri glavne točke plana Moskve:

- Prekid zapadne vojne potpore - Moskva inzistira na obustavi svih isporuka oružja, razmjene obavještajnih podataka i obuke za ukrajinske snage. Ostaje nejasno, kako se ističe, odnosi li se ovaj zahtjev samo na američku pomoć ili i na europsku pomoć.

- Priznavanje teritorija pod kontrolom Rusije - Rusija traži međunarodno priznanje Krima, Hersona, Zaporižje, "Narodne Republike Donjeck" i "Narodne Republike Luhansk" kao ruskog teritorija. U rujnu 2022. Rusija je službeno anektirala te regije u svoj ustavno-pravni poredak, podsjeća ukrajinski medij.

- Ponovno uspostavljanje važnosti ruske kulture, jezika i crkve - Moskva želi obnoviti istaknuti status ruske kulture u Ukrajini ponovnim uvođenjem ruskog jezika, ruskih medija i Ruske pravoslavne crkve u svakodnevni život, što su koraci koji bi, kako se navodi, učinkovito poništili politiku Ukrajine nakon 2014. usmjerenu na smanjenje ruskog utjecaja.

- Povratak na uvjete nacrta sporazuma iz Istanbulskog protokola - Kremlj se zalaže za "povratak na uvjete iz Istanbulskog sporazuma po svim pitanjima". Nacrt sporazuma o Istanbulskom protokolu, podsjeća Kyiv Post, bio je skup nacrta mirovnih prijedloga dogovorenih između Ukrajine i Rusije u ožujku 2022. godine, koji su uključivali rasprave o neutralnosti Ukrajine, sigurnosnim jamstvima i ograničenjima njezine vojske u zamjenu za povlačenje ruskih snaga. Povratak Istanbulski protokol, u očima mnogih stručnjaka, nepovoljan je za interese Ukrajine, kako se navodi.

image
Handout/Afp

Svrgavanje Zelenskog?

Kremlj je, kako se navodi, pojačao agresivnu kampanju dezinformiranja čiji je cilj diskreditirati Zelenskog, kažu izvori, prikazujući ga kao prepreku okončanju rata. "Rusija pokušava iskoristiti napetosti između timova američkog i ukrajinskog predsjednika kako bi progurala "istanbulske teze" kao zahtjeve Ukrajini za mogući prekid neprijateljstava i buduće mirovne sporazume", rekao je visoki dužnosnik ukrajinske vlade za Kyiv Post.

Istovremeno, kako prenosi Jutarnji list, ruske se medije sve intenzivnije upućuje na forsiranje narativa koji dovode u pitanje legitimitet Zelenskog, rekao je jedan izvor, u pokušaju širenja ideje da se on grčevito drži na vlasti dok opstruira dogovorno rješenje.

Kampanja koja je u tijeku, a koja navodno prvenstveno cilja na američku publiku, nastoji narušiti američku političku i javnu potporu Ukrajini i uključuje narative koje je Trump ponavljao nekoliko puta u obraćanjima u Ovalnom uredu tijekom prošlog mjeseca.

Kijevski stručnjak za ruske dezinformacije u Ukrajini, koji je tražio da ostane anoniman zbog osjetljivosti teme, potvrdio je, kako piše ukrajinski medij, da je došlo do jačanja napora da se diskreditira ukrajinska vlada i usmjeri Sjedinjene Države prema narativima koje podržava Kremlj. Izvori su naveli kako se čini da je krajnji cilj Kremlja bio izvršiti pritisak na Zelenskog da ukine ukrajinsku zabranu pregovora s Rusijom i raspiše izbore, što su koraci koji bi mogli otvoriti put instaliranju vlade u Kijevu koja bi bila više naklonjena Moskvi.

Moskva, prema ovim informacijama, također surađuje s nekim ukrajinskim političkim osobama u inozemstvu, navodno su potvrdili izvori upućeni u tematiku, postavljajući temelje za pojavu proruskih kandidata na budućim izborima.

"Sve je istina", potvrdio je, kako tvrdi Kyiv Post, visoki ukrajinski obavještajni časnik u vezi s dokumentom i ruskim planovima. "Ovo se stvarno događa".

image
Handout/Afp

"Prljava igra"

Drugi visoki dužnosnik ukrajinske vlade, koji je, kako se navodi, upoznat sa situacijom, naznačio je da "značajna količina informacija" koju su u ruke dobili ukrajinski diplomati, ukazuje na to da Rusija "pokušava iskoristiti razlike između ukrajinske i američke strane kako bi progurala svoju viziju budućih mirovnih pregovora". Specifični cilj ovih narativa je "destabilizirati društveno-političku situaciju u Ukrajini", rekao je izvor, kako se tvrdi.

Nedavni zaokret Washingtona prema Moskvi zaprepastio je saveznike, izazvavši transatlantske napetosti, a treći ukrajinski dužnosnik na kojeg se poziva Kyiv Post, navodno je komentirao da su američki partneri, posebno Britanci, prenijeli svoje iznenađenje i nevjericu ukrajinskim kolegama zbog toga koliko je brzo američka potpora Kijevu nestala. "To je vrlo prljava igra", rekao je jedan izvor, misleći na način na koji je Trumpova administracija vodila pregovore, kako piše ukrajinski medij.

Ipak, dužnosnici američkog State Departmenta, kako se navodi dalje, izjavili su za Kyiv Post da mirovni pregovori koji su u tijeku trebaju prisiliti Ukrajinu i Rusiju da sjednu za "pregovarački stol", a ne odabrati jednu stranu na štetu druge.

"Jedini način da ovaj rat završi jest da i Rusija i Ukrajina dođu za pregovarački stol, a i Rusija i Ukrajina će morati donijeti teške odluke", rekao je glasnogovornik. "Sudjelovanje u pregovorima brzo će pokazati jesu li obje strane ozbiljne po pitanju mira. Nije u interesu nijedne strane odgađanje ozbiljne suradnje", kako javlja Kyiv Post, a prenosi Jutarnji list.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
13. ožujak 2025 08:30