StoryEditorOCM
RegijaGROZAN SLUČAJ

Je li na pomolu novi preokret u slučaju djevojčice Danke Ilić? Srpski kriminalisti ukazuju da se ‘valja‘ nešto sumnjivo

Piše vijesti sd
9. svibnja 2024. - 17:11
Obilje informacija, veliko zanimanje javnosti i puno uključenih policijskih djelatnika još nisu doveli do pronalaženja tijela djevojčice (ilustracija)Društvene mreže, Slobodna Dalmacija

Suprotno ranijim informacijama, prvi nalazi vještačenja pokazuju da nema bioloških tragova Danke Ilić u automobilu za koji se sumnja da je djevojčica njime ubijena. Odvjetnik Marko Pantić kaže za da je cijeli slučaj na staklenim nogama i da bi policija trebala krenuti u unutarnju kontrolu, piše Vreme.

Državno tužiteljstvo u Zaječaru potvrdilo je informaciju da su stigli prvi DNK testovi i da nema bioloških tragova dvogodišnje djevojčice Danke Ilić čiji je nestanak prijavljen 26. ožujka u Banjskom Polju kod Bora.

Iz VJT-a u Zaječaru je potvrđeno da su vještačili oko 500 tragova pronađenih u službenom vozilu JKP "Vodovod" za koje se sumnja da su ih koristili D.D i S.J vršili su pregled odjeće i obuće osumnjičenih, predmeta i alata iz njihovih domaćinstava te tragova pronađenih na terenu. U toku je vještačenje GPS uređaja sa službenog vozila "Vodovoda" kako bi se utvrdili parametri kretanja osumnjičenih na dan nestanka Danke Ilić.

"U nalazima koji su stigli i koji su vještačeni nema bioloških tragova djevojčice. Ovo su DNK nalazi koje je vještačio Nacionalni kriminalističko-tehnološki centar i predstavljaju prve nalaze. Također, radi se samo o manjem dijelu uzoraka koji su poslani na vještačenje, tek se očekuju nalazi koji bi trebali stići s Biološkog fakulteta, znači stiglo je samo nekoliko izvještaja, a očekujemo i ostale", rekao je Miodrag Canović, tužitelj VJT. iz Zaječara.

Tužilaštvo bi se trebalo pozabaviti policijom

Iako su mediji ranije objavili informaciju da su u službenom vozilu Vodovoda kojim su upravljala dvojica osumnjičenika pronađeni tragovi krvi dvogodišnje djevojčice, prvi rezultati vještačenja pokazuju da za sada još nema bioloških tragova Danke Ilić.

"Prve informacije koje su o tome stigle bile su iz policije. Dodamo li tome priopćenje policije da je jedan od svjedoka preminuo prirodnom smrću u postaji i rezultate vještačenja iz Beograda koji su pokazali da je bila nasilna smrt – to bi za početak moralo izazvati ozbiljne postupke unutarnje kontrole rada policije i smatram da bi se time trebalo pozabaviti i Tužiteljstvo u Zaječaru", smatra Pantić.

image

Dalibor Dragijević i Danka Ilić, dvije smrti koje zabrinjavaju srpske odvjetnike i javnost
 

Društvene mreže, Slobodna Dalmacija

Sve to jako loše utječe na ugled i pridonosi još većem urušavanju povjerenja u te institucije koje je, nažalost, još uvijek na vrlo niskoj razini, ističe odvjetnik.

Zbog oprečnih informacija o tijeku istrage i činjenice da tijelo djevojke nije pronađeno ni nakon intenzivne pretrage terena, počele su stizati kritike na adresu srbijanske policije i tužiteljstva.

"Ozbiljan skandal. Širenje lažnih vijesti o pronalasku DNK male Danke, iznuđivanje priznanja, smrt osumnjičenika tijekom saslušanja... Postavlja se pitanje da li policija, kada ne može riješiti slučaj, iskonstruira zločin i nasumično pronalazi počinitelji kako bi pokupili lovorike?!", napisao je odvjetnik Vladimir Todorić na društvenoj mreži X.

pravno vrlo slab slučaj

Kriminolog Dobrivoje Radovanović kaže za "Vreme" da sumnja u vjerodostojnost vještačenja uzoraka iz automobila.

"Jako se bojim tih prvih i kasnijih nalaza. To znači da su moguća svakakva ometanja. Kako je moguće da prvo vještačenje pokaže da ima tragova, a drugo da tragova nema? Ako drugo vještačenje, makar i preliminarno, pokazuje da tragova nema, kako da konačno pokaže da ih ima", pita Radovanović.

Kriminolog dodaje da priznanja iznuđena nezakonitim sredstvima ne vrijede na sudu.

"Često imamo situaciju da policija protuzakonitim sredstvima iznuđuje priznanje. Tada osumnjičeni priznaju djelo, a kasnije to povuku na sudu. To je gotovo redovita pojava u kaznenim procesima kod nas", ističe Radovanović.

image

Obitelj nažalost preminulog djeteta, a onda i cijela javnost zaslužila je da slučaj dobije neku pravomoćnost, kaže odvjetnik Marko Pantić

Ranko Šuvar/Cropix

Kako kaže, optužnica bez dokaza ne bi trebala postojati, u teoriji. Dodaje da u praksi nije tako, ali da je "vrijeme u kojem živimo vrijeme organiziranog kriminala", gdje je "sve moguće".

Odvjetnik Marko Pantić kaže za "Vreme" da je cijeli slučaj pravno vrlo slab.

Bez tijela nema utvrđivanja mehanizma smrti

"Ispada da imamo nekoliko vrlo teških i bizarnih zločina - za koje imamo samo riječ optuženika. Oni su pod pritiskom javnosti u pritvoru i bit će još dugo, u to uopće ne sumnjam. Ali zasad, pravno gledano, to izgleda jako slabo i pitanje je može li biti nešto ozbiljnije ako ne postoji tijelo i nema načina da se utvrdi mehanizam smrti", ističe odvjetnik.

Ako ništa drugo, prije svega obitelj nažalost preminulog djeteta, a onda i cijela javnost zaslužila je da slučaj dobije neku pravomoćnost, zaključuje Pantić.

Za ubojstvo dvogodišnje Danke Ilić, koja je nestala 26. ožujka u Banjskom polju kod Bora, osumnjičena su dvojica radnika borskog Vodovoda S.J. i D.D.

Oni su uhićeni 4. travnja, a dan kasnije ispitani su u Tužiteljstvu u Zaječaru. D. D. je tom prilikom navodno u cijelosti priznao počinjenje kaznenog djela, dok se S. J. branio šutnjom. Osumnjičenima je tada određen jednomjesečni pritvor.

Tijelo dvogodišnje djevojčice do danas nije pronađeno.

U međuvremenu je priveden i brat osumnjičenog D. D. koji je preminuo u Policijskoj stanici u Boru. Iako je prvotno objavljeno da je umro prirodnom smrću, obdukcijom na Institutu za sudsku medicinu u Beogradu utvrđeno je da to nije tako, već da je preminuo nasilnom smrću 7. travnja u ranim jutarnjim satima u policijskoj stanici u Boru, piše Vreme.

image

Zbog oprečnih informacija o tijeku istrage i činjenice da tijelo djevojke nije pronađeno ni nakon intenzivne pretrage terena, počele su stizati kritike na adresu srbijanske policije i tužiteljstva

Cropix
Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
26. svibanj 2024 06:28