
U Francuskoj zbog varanja na maturi (baccalaureate) Disciplinski odbor kandidatu može izreći mjeru zabrane do pet godina pristupanja upisima u javnim ustanovama za obrazovanja ili do pet godina zabrane polaganja ispita mature. Zamjena s drugom osobom prilikom pisanja ispita, korištenje nedopuštenih tehničkih pomagala poput pametnih telefona, satova i nepredviđenih bilješki, kao i svi slični oblici varanja, čak i ako se otkriju naknadno, nakon pisanja testova, mogu dovesti do poništenja diplome o maturiranju. Ako se radi o najtežim oblicima prijevare, oni mogu biti sankcionirani i kaznom zatvora do tri godine ili globom do 9000 eura.
U Francuskoj državna matura ima dugu tradiciju, uvedena je još u vrijeme Napoleona 1808. godine, i za dobrobit znanja i društvenog napretka ništa se, očigledno, ne prepušta slučaju. Ali, nije to jedina zemlja u kojoj je ispit zrelosti na visokoj cijeni a svaki oblik nečasnih radnji zahtijeva oštre kazne, pa i udarac po džepu. U Izraelu, na primjer, Te'udat Bagrut je preduvjet za visoko obrazovanje, a rezultati Bagruta jedan su od kriterija potrebnih u prijavama za elitne vojne jedinice i izraelske akademske institucije. Teži oblici varanja na maturi, na primjer korištenje mobitela, ondje mogu biti kažnjeni zabranom izlaska na sljedeći ispitni rok, a moguće i iduća dva. Točnije, broj sljedećih rokova na kojemu je kandidatu zabranjen ponovni izlazak podudara se s brojem ispita na kojima je otkriveno varanje – ako je, primjerice, netko varao na tri ispita, zabrana ponovnog izlaska izriče se za tri sljedeća roka.
U Škotskoj se prevarantima u najtežim slučajevima poništavaju svi ispiti i diskvalificirani su za buduće prijave, u Zapadnoj Australiji se za lažno predstavljanje, saznavanje ispitnih pitanja prije polaganja ispita mature ili iznošenje ispitnih materijala iz ispitnih prostorija poništava jedna ili više ocjena te se poziva policija. U Mađarskoj se za ponovni izlazak na maturu naplaćuje naknada od 25 do 42 tisuće forinti (oko 500 do 870 kuna).
Do tih je zanimljivih informacija došao Nacionalni centar za vanjsko vrednovanje obrazovanja (NCVVO) u detaljnoj analizi sankcija i mjera koje pojedine zemlje izriču pristupnicima za varanje na ispitima državne mature. Ono što je zajedničko svim zemljama, pa tako i Hrvatskoj, jest da nitko ne tolerira došaptavanje, zamjenu identiteta, korištenje nedopuštenih pomagala poput 'bubica', pametnih telefona i satova te šalabahtera, prepisivanja i slično, većina neka od tih ponašanja može kazniti i naknadno, tijekom postupka ocjenjivanja, a ovisno o težini prekršaja ide i izricanje kazni: od upozorenja, opomena i ukora, poništavanja jednog ili svih ispita do najtežih sankcija.
Međutim, ono što nas razlikuje od većine drugih zemalja jest relativno blaga kazna za najteže oblike nedopuštenih ponašanja, poput prepisivanja ili korištenja raznoraznih tehničkih pomagala. Dok se u većini zemalja takvi oblici kažnjavaju zabranom ponovnog polaganja na tome roku a ponovni izlazak određuju najranije na idućem ispitnom roku (Slovenija, Španjolska, Škotska), tek iduće godine (Slovačka, Cipar, Estonija, Latvija), kroz određeno vrijeme (Irska, Švicarska) ili zabrana vrijedi do pet godina (Francuska, a u Poljskoj, primjerice, može ponovno izaći unutar pet godina) u Hrvatskoj to nije baš tako striktno. Podsjetimo, prema našem Pravilniku o polaganju državne mature, maturantu za kojega se tijekom provedbe ili ocjenjivanja ispita mature uoči da je prepisivao, poništava se taj ispit. Međutim, sljedeći izlazak na isti taj ispit mora mu se omogućiti unutar istoga ispitnog roka, točnije, najkasnije do objave rezultata državne mature s toga roka i to također besplatno.
Iako je NCVVO izašao s prijedlogom izmjene pravilnika, prema kojima bi se i u nas kazne za najteže prekršaje prilikom pisanja ispita državne mature znatno pooštrile – pa bi se prepisivanje i korištenje nedopuštene tehnologije kažnjavalo zabranom ponovnog izlaska na maturu na tome i sljedeća dva ispitna roka, plus naknada troškova mature – od toga zasad nema ništa i posve sigurn neće vrijediti za ovogodišnju generaciju maturanata.
Kako će biti u budućnosti, tek će se vidjeti. Na posljetku, evo još nekoliko primjera o maturi u svijetu iz analize NCVVO-a: na primjer, u državi New York u SAD-u učenik za kojeg je ravnatelj procijenio da je počinio ili pokušao počiniti prijevaru, mora biti isključen iz svih naknadnih ispita sve dok uzornim ponašanjem ne pokaže da ima pravo na obnavljanje te povlastice. Svaki ispit sadrži izjavu koju učenik mora potpisati: „Ovime potvrđujem, na kraju ovog ispita, da nisam imao/la protuzakonito saznanje o pitanjima ili odgovorima prije ispita i da niti sam pružio/la, niti sam dobio/la pomoć na bilo koje pitanje tijekom pisanja ispita.“
U Španjolskoj su, kao oblik preveniranja prepisivanja na maturi, uz ostalo uvedene upute kako „kosa mora biti iza ušiju, bez marame na glavi“. U Makedoniji, ako kandidat nema kod sebe identifikacijski dokument, kontaktiraju se roditelji. Oni taj dokument trebaju dostaviti najkasnije 30 minuta prije kraja ispita, inače se učeniku taj ispit poništava.