
Od 2,45 pa sve do 3,5 eura - cijena je jaja u pet najvećih trgovačkih lanaca u Hrvatskoj. Na tržnici se da proći nešto jeftinije, piše Dnevnik.hr.
A u pripremi uskrsnog menija jaja bi moglo nedostajati. Na europskom tržištu vlada nestašica. Zbog ptičje gripe stradali su deseci milijuna peradi, što je oko tri milijarde jaja manje. Traže se sve više.
Sto kilograma jaja u veleprodaji na europskom tržištu od prosinca do siječnja poskupjelo je čak 15 posto. Takav skok bilježe zemlje poput Belgije, Nizozemske, Poljske.
Europski prosjek nešto je manji, jaja su u mjesec dana skuplja za 5,4 posto, u godinu dana više od 10 posto. Hrvatska je čak jeftinija: sto kilograma jaja u odnosu na prije godinu dana stoji sedam posto manje - po kutiji je to oko tri centa manje.
Krajnji potrošači ne kupuju u veleprodaji pa se cijene prilagođavaju potražnji i troškovima nabave. Na američkom tržištu dio trgovaca nameće ograničenje kupnje jaja po osobi. Iz Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva poručuju da nestašice neće biti.
"Naši poljoprivredni proizvođači imaju dugoročne ugovore s obavezama. U ovom trenutku nema brige da bi jaja nedostajalo", objasnio je Zdravko Tušek, državni tajnik resornog Ministarstva.
Cijene bi, kaže, mogle tek neznatno rasti. Struka poručuje da će se ograničavanjem cijena jaja izvoziti tamo gdje ih se može prodati po višoj cijeni.
"Za poljoprivrednike je važna cijena energenata, tu se pojavljuju objektivni razlozi da bi se cijena povećale. Bit će velika potražnja za Uskrs i onda još za predstojeću turističku sezonu, neće biti dovoljno jaja, to je sad već razvidno", upozorava Goran Kušec s Fakulteta agrobiotehničkih znanosti Sveučilišta u Osijeku, piše Dnevnik.hr.
Samodostatnost nam je na oko 80 posto, očekuje se i daljnji pad, a što je kokoš skuplja, jaja je sve manje.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....