Sport Tenis

peta titula

Fantastični Đoković pobjednik Wimbledona! U meču godine nadigrao Federera; Postao je prvi igrač koji je nakon 1948. spasio meč-lopte u finalu i osvojio turnir u All England Clubu

peta titula

U finalu Wimbledona Novak Đoković je pobijedio Rogera Federera sa 7-6 (5), 1-6, 7-6 (4), 4-6, 13-12 (3) nakon 5 sati i dvije minute igre.

Time je srpski tenisač došao do petog naslova na wimbledonskoj travi, dok je Švicarac ostao na osam.

Bio je ovo treći dvoboj Đokovića i Federera u finalu Wimbledona, a sva tri puta je kao pobjednik izašao srpski igrač. To mu je uspjelo i 2014. te 2015. godine.

Obojica su tenisača prikazala visoku razinu igre, a publika je mogla uživati u fantastičnim poenima od kojih je zastajao dah.

Iako je Federer uvjerljivije osvajao gemove na svom početnom udarcu u prvom setu i imao jedinu "break-loptu" u toj dionici igre te poveo a 5-3 u "tie-breaku", Đoković je ipak poveo u meču. U ključnim trenucima Federer je napravio previše pogrešaka što je Đokoviću, uz njegovu solidnu igru, bilo dovoljno za osvajanje prvog seta.

Federer je projurio kroz drugi set oduzevši servis Đokoviću čak tri puta, ali u trećem setu su ponovno oba igrača bila čvrsta na svom servisu te je o pobjedniku odlučivala nova 13. igra. I opet je Đoković bolje reagirao u ključnim poenima te poveo i sa 2-1 u setovima.

Veliki Švicarac je i u četvrtom setu reagirao kao u drugom, dva je puta oduzeo servis Đokoviću i poveo sa 5-2. Sve do tog trenutka Đoković nije imao niti jednu "break-loptu" u dvoboju, a onda je uspio realizirati prvu kako bi vratio jedan "break" zaostatka, no nije uspio vratiti i drugi pa se otišlo u peti set.

Đoković je bolje započeo peti set, konstantno prijetio na servis Federera te ostvario "break" za vodstvo 4-2 i činilo se kako će lako privesti susret kraju. No, nakon 30-0 za srpskog igrača u sljedećoj igri Federer je uspio spojiti četiri uzastopna poena i vratiti se u dvoboj. Oba su igrača držala servis do 7-7, a onda je Đoković s nekoliko pogrešaka pokleknuo i ponudio Federeru servis za naslov. Švicarac je s dva uzastopna asa stigao do 40-15 i dvije meč-lopte, ali nije mogao zatvoriti dvoboj. Imao je Federer kod rezultata 11-11 još dvije "break-lopte" za novi servis za meč, ali Đoković se ponovno pokazao boljim igračem u ključnim poenima. Tako se po prvi put u povijesti Wimbledona igrao "tie-break" petog seta, a njime je dominirao Đoković.

Đoković je također postao prvi tenisač još od 1948. koji je osvojio Wimbledon nakon što je spasio meč lopte.

Ovom pobjedom Đoković je došao do ukupno 16. Grand Slam naslova i dodatno popravio svoj omjer s Federerom te on sad iznosi 26-22 u korist srpskog tenisača.