Strani nogometVATRENI IGRALI PROTIV NAJBOLJIH

Skupina C u finalu: Italija i Balotelli pregazili Njemačku za završnicu u Kijevu

29. lipnja 2012. - 00:35
Talijani će na dvoboj Španjolcima u finalni dvoboj 1. srpnja na Olimpijski stadion u Kijev. Po drugi put na ovom prvenstvu, sjetimo se da su u 1. kolu C-skupine 10. lipnja u Gdanjsku „azzurri“ i „furije“ odigrale neodlučenih, miroljubivih 1:1. Poveli su Talijani pogotkom Di Natalea, samo tri minute kasnije su Španjolci preko Fabregasa. No sve to treba zaboraviti, jer finalni je dvoboj nešto posebno, nešto gdje ne vrijede statistike.

No Talijani će se uvijek moći pozvati na jednu, a to je da nikada nisu poraženi od Njemačke na jednom velikom natjecanju, od 1962. godine i SP-a u Čileu kada je bilo 0:0, pa 1970. pobjede 3:2 i neodlučenog u Argentini 0:0 1978. Sjećate se Rossija i nezaboravne 1982. kada su u finalu dobili „elf“ 3:1. Na EP-u 1988. i 1996. opet su bile „nule“, a završni udarac prije sinoćnjeg bilo 2:0 na SP-u 2006. u Dortmundu.

Mogao je „elf“ i sinoć bolje proći, nakon dvije dubinske lopte prema Mariju Balotelliju koje su bile upozorenje, stigla je prva prilika Gomez je u 12. minuti dobro pucao, Buffon odbio, ali Toni Kroos nije uspio svladati vratara „azzurra“. Svjestan je bio Joachim Loew da protiv Talijana neće biti puno šansi i da je iskusni Buffon ispucao svoje greške. No nije očekivao pogrešku svoje obrane u 20. minuti, Cassano se vrtio oko trojice igrača Njemačke, zatim prevario Hummelsa i odlično ubacio u peterac gdje je Badstuber loše reagirao, a Balotelli zakucao loptu u mrežu nemoćnog Neuera.

Nastavljali su Nijemci napadati, no šutove iz daljine je odlično branio Buffon, dok je njegova obrana spriječila ulaske u kazneni prostor. Kao da su u „elfu“ zaboravili dubinske lopte s početka dvoboja, u 35. minuti im je Montolivo podvalio jednu takvu, Balotelli odlični izbjegao zaleđe i projurio pored Badstubera i Hummelsa koji su zaspali. Pokušao je „super Marija“ sustići kapetan Lahm, ali je tamnoputi talijanski napadač odlično s vrha kaznenog prostora pucao, neobranjivo za Neuera, lopta je završila u rašljama.

Krenuo je Loew sa „svježom krvi“ u nastavku dvoboja pokušao ono o čemu mnogi sanjaju, zabiti dva zgoditka Talijanima u jednom dvoboju. Pritisak je bio dobar prvih petnaestak minuta, ali svi pokušaji su završavali izvan okvira gola. Reus je u 62. minuti natjerao Buffona na izvrsnu intervenciju, no sigurni portiere „azzurra“ nije dozvolio zgoditak.

Posljednjih petnaest minuta Talijani su bili ti koji su mogli povećati svoje vodstvo, Marchisio je bio sebičan u 75. minuti kada je pucao pored gola, a mogao je uposliti Di Natalea u boljoj poziciji. Četiri minute kasnije Marchisio i Diamanti su se spetljali ispred Neuera, da bi u82. minuti Di Natale izbio sam ispred njemačkog vratar, ali predugo čekao i onda pucao pored gola.

Na kraju je „elf“ ipak postigao počasni zgoditak, Balzaretti je bio neoprezan i igrao je rukom u šesnaestercu, a odlični sudac Lannoy je pokazao na bijalu točku. Ozil je mirno izveo kaznenih udarac, sigurno svladavši Buffona koji je krenuo u pravu stranu, ali je ostao kratak. Uzaludan je bio pritisak Nijemaca do kraja, ostali su pokisli i tužni na Nacionalnom stadionu u Varšavi.

- Presretan sam, osigrali smo fantastičnu utakmicu, sve što smo dogovorili prije dvoboja smo na terenu proveli u djelo. Malo sam se ljutio što nismo petnaestak minuta prije kraja zabili još koji zgoditak, trebali smo uvjerljivije pobijediti. Doveli smo se nepotrebno u situaciju da možemo u posljenjim sekundama primiti neki glupi zgoditak i sve upropastiti. Sada je to nevažno, ali nam se u budućnosti to ne smije događati. Pirlo je bio maestralan, Cassano također, dobro smo se kretali na terenu i potpuno zatvorili Nijemce. Balotelli? njegovo vrijeme tek dolazi ovo mu je do sada najbolja utakmica u karijeri - kazao je nakon dvoboja izbornik Italije Cesare Prandelli.

- Sreća je velika, nevjerojatna utakmica, igrali smo izvrsno u svim linijama. Morao sam zabiti, brem jedan zgoditak, no sada mi je to nevažno. Mislim samo na Španjolsku, nisu puno bolji od nas i možemo ih dobiti - kazao je Claudio Marchisio.

- Gorak je okus u ustima nakon ovakvog poraza, ali sami smo krivi za to. Napravili smo puno pogrešaka i to velikih, Talijani su izvrsna momčad i sve to znali iskoristiti. U drugom poluvremenu smo sve pokušali, ali smo prekasno zabili zgoditak za neki preokret. Talijani su igrali taktički jako dobro. Malo su nam šansi pružili i mi ih pogotovo u početku susreta nismo iskoristili. Zaludu nam veliki potencijal kada ništa nismo napravili, nećemo niti ove godine osvojiti trofej - kazao je kapetan "elfa" Phillip Lahm.