Sjajni Di María bio je preveliki zalogaj za Nagelsmannovu ekipu, a PSG je pokazao da je napokon kompletna momčad koja može otići do kraja

19. kolovoza 2020. - 09:18
AFP

Sjajni Leipzig zaustavljen u je u polufinalu Lige prvaka od momčadi koja je u startnoj jedanaestorki imala Neymara, Mbappéa i Di Maríju. Tako bi ukratko glasio najbolji opis sinoćnje utakmice, jer kada u ekipi imaš takve igrače, protivniku ostaje jako malo šanse.

Julian Nagelsmann u utakmicu je ušao s istom idejom kao i protiv Atletica, ali dok je u tom susretu njegova momčad imala loptu u nogama i uspijevala u kontinuitetu stvarati pritisak na Simeoneovu obranu, ovoga puta su Parižani bili ti koji su dominirali posjedom, pogotovo u prvom poluvremenu, kada su 70% vremena imali loptu u svojim nogama.

PSG je kvalitetno kontrolirao posjed, ne srljajući previše, a teret konkretiziranja faze napada stavljen je na leđa najisturenijeg trojca Di María– Neymar – Mbappé.

Ipak, prvi gol je pao nakon ubačaja iz slobodnog udarca. Kimpembe je stao iza leđa Poulsena (drugog igrača po redu u Leipzigovoj liniji) te je jednim korakom prije nego što je Neymar uputio ubačaj isprovocirao reakciju protivničke obrane. Nakon toga je, znajući da je vjerojatno u zaleđu, ostao na mjestu, a Marquinhos je pravovremeno ušao u prostor iza Poulsenovih leđa i poentirao za 1:0. Odlično izvedeni prekid, koji je evidentno bio uigravan.

Drugi gol kojeg je zabio Di María došao je nakon pogrešnog dodavanja Leipzigovog vratara Gulácsija, ali tu se mora naglasiti i uloga PSG-ovog visokog presinga, koji je bio odličan tijekom cijelog prvog poluvremena. Parižani nisu dopustili Leipzigu izlazak i kontroliranu gradnju napada, a zasluge idu cijeloj ekipi koja je disciplinirano izvršavala svoj posao.

Ovdje bi bio red da spomenemo brojke sinoćnjeg igrača utakmice, Ángela Di Maríje, koji je uz pogodak i dvije asistencije imao tri kreirane velike prilike, pet ključnih dodavanja i 6/6 osvojenih duela na tlu, dok je ujedno četiri puta otklonio opasnost (jedino su Kimpempe i Thiago Silva imali više otklonjenih opasnosti na utakmici). Argentinac je bio sjajan i prisutan po cijelom terenu, a činjenica da je upravo on iskočio unatoč dobroj partiji Neymara i Mbappéa, dovoljno govori o njegovoj kvaliteti i važnosti za momčad koja je nerijetko bila osporavana.

Većim dijelom drugog poluvremena vidjeli smo kako Tuchelova momčad samo pokušava držati loptu u nogama, sa sniženim tempom i puno manje okomitosti, dok je u fazama kada je Leipzig agresivnije napadao, do izražaja došlo nešto što prijašnjih godina nismo viđali od Parižana, a to je čvrsto, kompaktno i disciplinirano branjenje.

PSG se u drugom poluvremenu nerijetko nalazio u niskom bloku, ali nije ostavljao mjesta Leipzigovim igračima, te je Tuchelova ekipa na taj način pokazala zrelost koja će im biti od presudne važnosti u finalu.ž

Nagelsmann si ne treba zamjerati, jer je učinio sve kao i u prošloj utakmici i bilo bi nepošteno filozofirati o tome je li ovom susretu trebao pristupiti na malo drugačiji način. Leipzig je došao tu gdje jest ponajviše zbog kompleksnog nogometa kojeg je njemački trener sjajno implementirao, a PSG raspolaže s tolikom kvalitetom da je gotovo svaki njihov poraz iznenađenje. Stoga najmlađem treneru u povijesti polufinala Lige prvaka treba samo čestitati na uspjehu.

Tuchelova momčad dočekat će nedjeljno finale u dobrom raspoloženju i puna samopouzdanja, ali tamo im neće biti lako, pogotovo ako večeras prođe Bayern. U tom slučaju susret bi se mogao lomiti u sredini terena, a tu su Bavarci ipak u prednosti, bez obzira na dobre partije PSG-ovih veznjaka u protekle dvije utakmice.

No ekipa u kojoj igraju Neymar, Mbappé i Di María teško se može smatrati autsajderom, tko god se nalazio s druge strane.

26. listopad 2020 02:39