Strani nogometpremiership

Nevjerojatni Merseyside derbi: četiri pogotka, dvije vrlo kontroverzne VAR odluke i jedno isključenje

17. listopada 2020. - 16:39
Catherine Ivill/AFP

Četiri pogotka, dvije vrlo kontroverzne VAR odluke i jedno isključenje. Nevjerojatan Merseyside derbi odigrali su Everton i Liverpool, šteta što nije bilo publike na Goodison Parku da to vidi i uživo, a na koncu nije bilo pobjednika (2:2). Mada će se prije pobjednicima osjećati formalni domaćini gradskog derbija. Ne samo zbog toga što su ovim bodom ostali na vrhu tablice ili zbog toga što su se dvaput vraćali iz rezultatskog minusa, već i zbog toga što im je njegovo veličanstvo VAR ovaj put bio „naklonjeno”.

Činilo se kako je Jordan Henderson u drugoj minuti sudačke nadoknade donio po prikazanom zasluženu pobjedu Liverpoolu, ali je njegov pogodak poništen zbog navodnog milimetarskog zaleđa asistenta Sadija Manea. A sličan film smo gledali i na početku susreta kada je pri rezultatu 1:0 za Liverpool start vratara Jordana Pickforda na Virgilu van Dijku u kaznenom prostoru prošao „lišo” jer je Nizozemac također po povlačenju linija bio milimetarski, rukom u zaleđu. Dugo će se povlačiti repovi odluka VAR-a s ovog susreta, kao što je i inače slučaj s VAR-om na Otoku.

Poveo je Liverpool preko Manea poslije lijepe akcije već u 3. minuti, asistirao mu je Andy Robertson. Međutim, samo nekoliko minuta kasnije iz igre je morao van Dijk nakon već spomenutog starta. Nema kraja problemima za Liverpool i trenera Jürgena Kloppa. Nakon povijesnog debakla 2:7 kod Aston Ville prije kojeg je ostao bez pouzdanog vratara Alissona Beckera, engleski prvak ostao je jučer zbog ozljede i bez van Dijka. Tako je Klopp ostao bez dvojice obrambenih igrača dovođenjem kojih je Liverpool svojedobno od jako dobre momčadi pretvorio u vrhunsku, lani europskog, ove godine engleskog prvaka. Nizozemac nije mogao nastaviti susret (zamijenio ga je Joe Gomez), što se vrlo brzo osjetilo u prekidima, ubačajima te posljedično i na konačnom rezultatu. U 19. minuti korner je izveo odlični James Rodriguez, na glavu Michaela Keanea koji je pogodio za 1:1. Mogao je i ovom prigodom bolje reagirati vratar Adrian.

Liverpool je bio bolja momčad, imao je izglednije prilike, ali prijetio je i Everton. Novo vodstvo Liverpoolu donio je Mohamed Salah u 72. minuti. Nakon što je Jerry Mina samo odbio loptu poslije ubačaja Hendersona iz prve ju je zakucao u mrežu. Egipćaninu je to bio jubilarni stoti pogodak u dresu Liverpoola u svim natjecanjima u 159 nastupa. No, Dominic Calvert-Lewin je potom u 81. minuti već sedmim ovosezonskim pogotkom u Premiershipu postavio konačan rezultat. Opet je Everton zabio glavom, ponovno Liverpoola po izlasku van Dijka nije bilo nigdje u skoku. Novopečeni reprezentativac Engleske Calvert-Lewin zabio je u svih prvih pet ligaških susreta. Mada „plavi” ni nakon deset godina (točno je susret odigran na godišnjicu zadnje pobjede) odnosno ni u 23. susretu zaredom nisu pobijedili Liverpool, Carlo Ancelotti je od Evertona u manje od godinu dana napravio kandidata za sam vrh.

No, ni ovaj Merseyside derbi nije mogao bez isključenja. Izravan crveni karton dobio je u 90. minuti Evertonov Brazilac Richarlison nakon što je grubo startao na Thiaga Alcantaru. Ogled Evertona i Liverpoola je uvjerljivo najgrublji u Premiershipu, od 1992. ovo je bilo već 22. isključenje u 57. utakmica.

19. listopad 2020 16:41