Strani nogometdvoboj razočaranih

Bronca (ni)je utjeha: Brazilci i Nizozemci u sudaru za treće mjesto

12. srpnja 2014. - 11:34
Nakon ponižavajućeg debakla (1:7) protiv Njemačke u polufinalu, Brazil će se večeras pokušati barem donekle iskupiti svojim navijačima i osvojiti treće mjesto protiv Nizozemske. Nadali su se domaćini Svjetskog prvenstva kako će svoju zadnju utakmicu na 'mundijalu' igrati sutra na Maracani, no snove su im na najbolniji mogući način uništili Nijemci, a za 'karioke' je možda i kazna što moraju još jednom izaći pred svoje navijače, ne mogu se povući u mir svojih domova.

U momčad Luiza Felipea Scolarija, nakon odrađene kazne zbog žutih kartona, vraća se stoper PSG-a Thiago Silva, što bi svakako trebalo učvrstiti domaću obranu, koja je u polufinalu djelovala blago rečeno amaterski. No, i dalje nema njihova najboljeg igrača Neymara, koji je teško ozlijeđen u četvrtfinalu protiv Kolumbije.
- Pozivam navijače da podrže momčad, a mi ćemo se boriti kao da se radi o finalu - kazao je Thiago Silva.

U sastavu Brazila očekuje se više promjena, navodno će Scolari promijeniti oba beka - umjesto Maicona i Marcela trebali bi zaigrati Dani Alves i Maxwell. Također, očekuje se da u napadu Fred više nema njegovo povjerenje, pa bi priliku mogao dobiti i napadač Atletico Mineira Jo. U veznom redu trebali bi, za razliku od prethodnih utakmica, zaigrati Hernanes i Willian.

Nizozemci žele održati niz nepobjedivosti u Brazilu, jer na 'mundijalu' su poraženi tek od Argentine na jedanaesterce, u 90 ili 120 minuta nitko nije bio bolji od njih (četiri 'čiste' pobjede i prolaz na penale protiv Kostarike). 'Oranjeu' će ovo biti drugi put u povijesti da igra utakmicu za treće mjesto, prvi put bilo je to 1998. godine u Francuskoj, kada ih je s 2:1 svladala Hrvatska. Sjećamo se tadašnjih suza Marca Overmarsa, tako da će Arjen Robben, Robin van Persie i ostali pokušati otići iz Brazila s broncom.

Brazil i Nizozemska imaju bogatu povijest međusobnih susreta na svjetskim prvenstvima, ovo će im biti peti međusobni dvoboj. Za sada je skor 2:2, s tim što je jedna od dvije brazilske pobjede bila tek na jedanaesterce (u polufinalu 1998., nakon čega su 'tulipani' izgubili od Hrvatske). Nizozemci su slavili 1974. u skupini, te prije četiri godine u četvrtfinalu SP-a u Južnoj Africi. Tada je Robinho na početku zabio za vodstvo 'karioka', no u nastavku je s dva gola u 15 minuta sve preokrenuo Wesley Sneijder.

Brazilci dobro pamte taj poraz i eto im još jednog motiva da večeras ipak osvoje broncu. Njihova najbolja međusobna utakmica na 'mundijalima' odigrana je u SAD-u 1994. u četvrtfinalu. Nakon 2:0 za Brazil, Nizozemci su došli do 2:2, a onda je branič Branco zabio golčinu s 35 metara. Bilo bi lijepo vidjeti takvu sličnu poslasticu i večeras, kao zagrijavanje za veliki finale na Maracani...