sponzor rubrike Powered by SuperSport
StoryEditorOCM
Strani nogometprotekla noć

BiH ide kući, nije joj pomogao ni igrač više, Belgija napravila čudesni preokret; Prekinut niz koji su držali Vatreni

Piše sport sd
2. srpnja 2026. - 05:28

Donosimo vam pregled najvažnijih događaja protekle noći Svjetskog prvenstva...

Ključne informacije:

Belgija je preokretom i golom u posljednjim minutama produžetaka pobijedila Senegal 3:2 te izborila osminu finala. Više pročitajte OVDJE.

SAD je pobijedio Bosnu i Hercegovinu 2:0 u šesnaestini finala i izbacio je sa Svjetskog prvenstva. Više pročitajte OVDJE.

Do sada je poznato je parova osmine finala: Francuska - Paragvaj, Kanada - Maroko, Brazil - Norveška, Meksiko - Engleska i SAD - Belgija.

Bosna i Hercegovina ispala sa SP-a

Sjedinjene Američke Države plasirale su se u osminu finala Svjetskog prvenstva pobjedom 2:0 protiv Bosne i Hercegovine. Golove za domaćina postigli su Folarin Balogun u 45. i Malik Tillman iz slobodnog udarca u 82. minuti.

Iako su Amerikanci od 64. minute igrali s igračem manje nakon isključenja Baloguna, BiH nije uspjela ozbiljnije zaprijetiti ni iskoristiti brojčanu prednost.

SAD će u osmini finala igrati protiv Belgije, koja je ranije nakon produžetaka svladala Senegal 3:2.

image
Michael Steele/Getty Images Via Afp

Čudesan preokret Belgije

Belgija je nakon velikog preokreta izborila osminu finala Svjetskog prvenstva svladavši Senegal 3:2 poslije produžetaka u Seattleu.

Senegal je do 86. minute imao sigurnih 2:0 zahvaljujući golovima Habiba Diarre i Ismaila Sarra te bio nadomak prolaska. No, Belgijanci su u završnici uspjeli izjednačiti preko Romelua Lukakua i Yourija Tielemansa te izboriti produžetke.

Odluka je pala u samoj završnici dodatnih 30 minuta. Tielemans je u 126. minuti realizirao jedanaesterac za konačnih 3:2 i odveo Belgiju u osminu finala, gdje će igrati protiv Sjedinjenih Američkih Država.

Prekinut niz koji je trajao od pobjede Hrvatske nad Engleskom 2018

Posljednja reprezentacija koja je prije Belgije slavila golom u produžecima bila je Hrvatska. Vatreni su u polufinalu Svjetskog prvenstva u Rusiji svladali Englesku 2:1, a odlučujući pogodak postigao je Mario Mandžukić.

Nakon tog susreta čak osam uzastopnih utakmica na svjetskim prvenstvima koje su otišle u produžetke nisu dobile pobjednika u dodatnih 30 minuta, već su završavale izvođenjem jedanaesteraca. Belgija je taj niz prekinula protiv Senegala.

Posljednjih devet utakmica na Svjetskim prvenstvima koje su otišle u produžetke:

Hrvatska - Engleska 2:1 (polufinale 2018.)

Hrvatska - Japan 1:1, jedanaesterci 3:1 (osmina finala 2022.)

Maroko - Španjolska 0:0, jedanaesterci 3:0 (osmina finala 2022.)

Hrvatska - Brazil 1:1, jedanaesterci 4:2 (četvrtfinale 2022.)

Argentina - Nizozemska 2:2, jedanaesterci 4:3 (četvrtfinale 2022.)

Argentina - Francuska 3:3, jedanaesterci 4:2 (finale 2022.)

Paragvaj - Njemačka 1:1, jedanaesterci 4:3 (šesnaestina finala 2026.)

Maroko - Nizozemska 1:1, jedanaesterci 3:2 (šesnaestina finala 2026.)

Belgija - Senegal 3:2 (šesnaestina finala 2026.)

SP 2026 statistika
Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
02. srpanj 2026 05:35