Vrgorčani se revanširali Splitu za poraz u finalu kupa 2018. godine

Piše Frane Vulas
18. prosinca 2020. - 23:33
Ante Čizmić/Cropix

U borbenoj, nervoznoj utakmici s unatoč tolerantnom sudačkom kriteriju puno prekršaja nije se umiralo u ljepoti, atraktivnim potezima, a Vrgorac je posve zasluženo već u prvom dijelu praktično sve riješio i izborio svoje drugo finale kupa u povijesti kluba.

Nije po kvaliteti drugo polufinale bilo na razini onog prvog dviju najboljih hrvatskih momčadi, kao da je i važnost susreta učinila svoje, bila uteg oko nogu i Splićanima i Vrgorčanima. Pritom su Vrgorčani ipak pokazali mnogo više. Već su u prvom dijelu riješili pitanje plasmana u finale.

Revanširali su se Splitu za poraz u finalu kupa 2018. godine. Međutim, za prvi veliki klupski trofej u finalu protiv prvaka Olmissuma trebat će pokazati još više. Šteta samo što nije bilo publike, Gripe bi sigurno bile krcate.

Vidjela se razlika što znači igrati u prvoj ligi, a što među drugoligašima kao Split. Doduše, konkretnije je u utakmicu ušao Split, prijetio je preko Taćija i Pavičića, ali jako kratko je to trajalo.

Potom je počelo sijevati na drugoj strani. Tukao je Roskam, pa je Pervan prisilio Čizmića na fantastičnu obranu. Ispostavilo se da je to bila najava ne samo vodstva, već i serije golova Vrgorčana. U polukontri je Kraljević u osmoj minuti tukao iskosa s desne strane, pored istrčalog vratara Čizmića koji je izišao s gola da mu smanji kut.

Loptu je na gol liniji uspio odbiti Musinov, ali samo na Martinca koji se po tko zna koji put u karijeri našao na pravom mjestu u pravo vrijeme da pospremi loptu u gol.

Kao da je taj pogodak šokirao Splićane. Mogli su vrlo brzo u još nekoliko navrata igrači Vrgorca povisiti vodstvo. Blizu izjednačenja za Split bio je Taći u 15. minuti, ali je pogodio vanjski dio vratnice. Odlučili su se iz Splita da već pred kraj prvog dijela riskiraju s golmanom-igračem, ali ni to nije dalo rezultata.

Odnosno jest, ali neželjenog. Prvo je topovskim udarcem s desetak metara Kraljević povisio vodstvo, a potom je najbolji pojedinac susreta Gudasić kaznio taj veliki i rani rizik Splita, loše odigranog golmana-igrača i zabio je na prazan gol sa svoje polovice.

U 24. minuti pokoškali su se Kuzmanić i Alen Vuković što je primoralo suce da posegnu i za kartonima.

U većem dijelu nastavka pokušavali su Splićani opet s golmanom-igračem, ali malo je bilo pukotina u čvrstoj obrani Vrgorca. A kada bi ih i bilo, tu je bio raspoloženi vratar Marko Vuković.

Deset minuta prije kraja Radić je zaobišao i vratara Vukovića, ali nije pogodio, potom mu je Vuković par minuta kasnije obranio, dok je na drugoj strani Gudasić pogodio gredu, a akumulirani nije iskoristio Gašpar.

Točka na i bio je još jedan pogodak sa svoje polovine terena Vrgorca, Kozarića u zadnjoj minuti.

Krešimir Čubelić, trener Vrgorca:

- Kontrolirali smo cijelu utakmicu, bili smo bolji. Naš najveći dobitak je bio povratak Martinca kojeg zbog ozljede nije bilo mjesec i pol dana. Sve je lakše kada je on tu. Olmissum je favorit u finalu, ali mi ćemo se „potuć” i vidjet ćemo što će bit. Daj Bože da nam se vrati zbog one nesreće koje smo imali u nedavnom međusobnom prvenstvenom susretu. Nadam se da ćemo u najmanju ruku odigrati kao i u tom susretu (prije sedam dana Omišani su slavili u Vrgorcu 1:0 golom u zadnjoj minuti, nap.a.). Žao mi je što nema publike, ova dva dana bi Gripe gorjele jer su sva četiri kluba iz ovog bazena. Došli bi ljudi i iz Makarske, Vrgorca, Omiša.

Antun Bačić, trener Splita:

- Ovo nije pravi Split. Odigrali smo poprilično ispod razine na kojoj možemo odigrati. Definitivno za to zasluge idu Vrgorcu, nije nam dopustio da budemo pravi. Sve smo pokušali, ali nismo time uspjeli stvoriti raspoloženu četvorku, niti sistem igre. Od mene prvog do zadnjeg igrača nismo bili raspoloženi. Sanjali smo finale, ali bila je to glatka pobjeda Vrgorca, lekcija da imamo još posla, da nismo tu gdje bismo htjeli biti. Sada nam slijedi za nas najvažniji dio sezone, da se pokušamo vratiti u prvu ligu. Vrgorac može igrati protiv Olmissuma, nedavno su i bez Martinca odigrali tvrdu utakmicu. Pogotovo na krilima ove pobjede. Psihički i fizički su odmorniji. No, Olmissum je favorit.

Split – Vrgorac 0:4 (0:3)

Split – Mala dvorana SC Gripe.

Bez gledatelja.

Druga polufinalna utakmica Final Foura Kupa Hrvatske u futsalu: Split – Vrgorac 0:4 (0:3).

Suci: Saša Tomić (Zagreb) i Vedran Babić (Split).

Strijelci: 0:1 Martinac (8.), 0:2 Kraljević (19.), 0:3 Gudasić (20.), 0:4 Kozarić (40.).

Žuti kartoni: Kuzmanić, Družijanić, Pavičić i Musinov (Split) te A. Vuković (Vrgorac).

Igrač utakmice: Nikola Gudasić (Vrgorac).

Split: Čizmić, Vladović, Radić, Taći, Musinov, Pavičić, Pavlović, Kuzmanić, Tešija, Milanko, Družijanić.

Vrgorac: M. Vuković, Gudasić, Kozarić, Gašpar, Martinac, Raos, Kraljević, Pervan, Govorko, A. Vuković, Marinović, Turić, Roskam, Grbavac.

05. ožujak 2021 10:55