'Slobodna' proglasila najbolje sportaše, sportašice, momčadi i ekipe u Dalmaciji u 2017.

ime00

U izboru Slobodne Dalmacije za najbolje u sportu tijekom 2017. godine u staroj gradskoj vijećnici na splitskoj Pjaci proglašeni su laureati.

U konkurenciji momčadi to je Vaterpolski klub Jug CO, kod ekipa su najbolje bile odbojkašice Marine Kaštela, najbolja sportašica je plivačica/maratonka Dina Levačić, a najbolji sportaš Antonio Plazibat.

Za najveće nade dalmatinskog sporta proglašene su veslačice Ivana i Josipa Jurković iz Vela luke.

Za najbolje sportaše, sportašice, momčadi i ekipe glasovali su naši čitatelji putem interneta te 44 člana stručnog žirija. Najbolji po glasovima publike u pojedinoj kategoriji dobio je 10 bodova, drugi 8, treći 6, četvrti 4 i peti 2 boda.

Isto tako, najbolji po glasovima žirija u pojedinoj kategoriji dobio je 10 bodova, drugi 8, treći 6, četvrti 4 i peti 2 boda. Potom smo zbrojili bodove čitatelja i bodove stručnog žirija i dobili konačni poredak.

UKUPNO muški: Plazibat – 16, Žunić – 14, Bijač – 14, Vlašić – 12, Lončar – 4, Marinović – 2

UKUPNO žene: Dina Levačić – 18, Lucija Bilobrk – 14, Helena Jurišić – 12, Barbara Matić – 10, Marta Zeljković – 6

UKUPNO momčadi: VK Jug CO – 18, Mladost Ribola Kaštela – 16, Ragbi klub Nada – 10, KK Šibenik – 6, Kuglački klub Mertojak – 4, BK Nada - 0

UKUPNO ekipe: Marina Kaštela – 18, Judo – 14, OVK POŠK – 10, RK Nada – 6, ŽVK Bura – 2, ŽNK Split - 0

KATEGORIJA MOMČADI: VK Jug CO

Vaterpolski klub Jug CO opet je dominirao u Hrvatskoj, a ostao na korak da još jednom pokori i Europu. U finalu LEN Lige prvaka u Budimpešti, pred devet tisuća gledatelja u Duna Areni, mađarski Szolnoki bio je u finalu bolji sa 10:5.

Jugaši su zato osvojili sve na domaćem planu, u finalu Triglav regionalne lige pobijedili su u svome Gružu Jadran Carine iz Herceg Novog s čak 15:3.

U svibnju su vaterpolisti iz Dubrovnika osvojili i 13. titulu prvaka Hrvatske pobijedivši u trećem susretu doigravanja zagrebačku Mladost 11:4 (u prvoj su utakmici pobijedili 7:1, u drugoj 13:6).
U finalu Kupa Jug je u Zagrebu pobijedio splitski Jadran 11:4 i tako zaokružio fantastičnu sezonu.

KATEGORIJA EKIPA: OK Marina Kaštela

Odbojkašice Marina Kaštela prvi su put u povijesti postale prvakinje Hrvatske, a do svog prvog, povijesnog trijumfa stigle se u Zagrebu, gdje su u Domu odbojke Bojan Stranić svladale zagrebačku Mladost sa 3:1 (22:25, 25:21, 25:22, 25:23) u četvrtoj utakmici finala doigravanja.

Time su zaključile najbolju sezonu u povijesti kluba, u kojoj su osvojile i Superkup i Kup Hrvatske. OK Marina Kaštela najmlađi je klub po osnutku u hrvatskoj odbojkaškoj ligi, a u samo 17 godina postojanja popele su se na sami vrh.

Osim prve postave, i mlađe odbojkašice ove se sezone pokazale odlične uspjehe, osvojivši 1. mjesto i u 2. Nacionalnoj odbojkaškoj ligi te 1. mjesto na Prvenstvu Dalmacije, stoga možemo s pravom očekivati još uspješnih sezona.

KATEGORIJA SPORTAŠICA: Dina Levačić

Dina Levačić (Split, 1996.), hrvatska daljinska plivačica i prva Hrvatica koja je preplivala La Manche. Ujedno je tek šesta osoba i druga žena u povijesti daljinskog plivanja koja je za 90 dana isplivala trostruku krunu daljinskog plivanja: mostove Manhattana u New Yorku, kalifornijski zaljev od otoka Cataline do San Pedra, te La Manche.

Dina je preplivala ukupno 45km za 11 sati i 42 minute. Temperatura mora bila je 16,5 stupnjeva, temperatura zraka na startu 7 stupnjeva, u podne oko 15 stupnjeva i na kraju plivanja oko 10 stupnjeva Celzijevih. Uložila je krajnje napore, borila se do zadnjeg zaveslaja, te je izašla na Francusku obalu predvečer.

KATEGORIJA SPORTAŠ: Antonio Plazibat

Antonio Plazibat u studenom 2017. godine je osvojio World Grand Prix K1 turnir u Japanu. Tako je 23-godišnji Solinjanin postao je treći Hrvat koji je osvojio legendarni K-1 World Grand Prix, nakon Branka Cikatića i Mirka Filipovića.

Mladi poluteškaš odradio je tri borbe u kojima je dvojicu Japanaca (K-Jee i Makoto Uehara) pobijedio nokautima, a u finalu je na bodove slavio protiv Marokanca s nizozemskom putovnico Ibrahima El Bounija. Antonio je član kickboxing klub Ameno iz Splita.

KATEGORIJA NADA: Ivana i Josipa Jurković

Gotovo tisuću Velolučana, kao i ljubitelja sporta iz okolnih mjesta, okupilo se na "velu rivu" u Veloj Luci kako bi dočekali blizanke Ivanu i Josipu Jurković, veslačice Veslačkog kluba Ošjak koje su, zajedno s Brunom Milinović i Izabelom Krakić osvojile svjetsko juniorsko zlato u četvercu na SP-u u Litvi.

Sestre Jurković osvojile su u četvercu zlato za Hrvatsku i na Europskom juniorskom prvenstvu u Njemačkoj. Veslale su također sa Zagrepčankama, Brunom Milinović i Izabelom Krakić, članicama Veslačkog kluba Trešnjevka!

Još kao juniorke, postale su prve članice kluba sa zlatom oko vrata na seniorskom prvenstvu države. Spomenuti uspjeh na državnom prvenstvu ostvarile su u dvojcu na pariće.

Ivana i Josipa su blizanke iz Vela Luke na otoku Korčuli, Ivana je starija dvije minute, a Josipi su tijekom poroda stali otkucaji srca. Neko vrijeme su provele u inkubatoru.

Danas su već sedam godina vladarice kategorije dvojac na pariće popularno nazvan dubl i nemaju konkurencije na državnoj razini, a već dvije godine osvajaju zlata i u četvrcu što su potvrdile i u Litvi.

02. prosinac 2020 09:31