Ostalofutsal završnica

Olmissum pobjedom u derbiju se vratio na vrh, Split u dramatičnoj završnici poražen i potrebno mu je čudo za opstanak

Piše Vedran Babić
29. lipnja 2020. - 21:01
Matko Begović/Makarska Kronika

Veličanstvenom pobjedom u derbiju Olmissum je napravio pola posla do osvajanja prvog mjesta uoči doigravanja za prvaka Hrvatske u futsalu. Omišani su na svom Ribnjaku s 5:1 nadigrali aktualnog prvaka Novo Vrijeme Apfel i opet mu preoteli vrh tablice. Ovaj put, uvjereni su u Olmissumu, neće ga ispustiti. U posljednjem kolu moraju ga potvrditi u Zagrebu kod Alumnusa, dok se Novo Vrijeme nada njihovu kiksu, ali i vlastitoj pobjedi nad davljenikom Splitom u Makarskoj.

Ključan detalj derbija u Omišu dogodio se u 19. minuti kada su pri vodstvu Olmissuma 2:1 gosti imali priliku izjednačiti iz akumulacije. Opalio je Kazazić nisko, a Luketin nogom obranio. Makarani su i nastavku tražili poravnanje, no umjesto toga Mijo Mišerda majstorski je realizirao dvije kontre za 4:1 i tako odlučio pobjednika. Gosti su krenuli na sve ili ništa izvadivši golmana, što je Stjepan Perišić svojim drugim pogotkom iskoristio za konačnih 5:1. Nakon što je ranije ove sezone Olmissum izbacio Novo Vrijeme iz Kupa, sada mu je nanio još jedan bolan poraz. Štoviše, jedan od težih poraza zadnjih godina. Ono pravo u doigravanju tek slijedi, no Makarani su htjeli tu „jedinicu” i sigurno su razočarani ovakvim ishodom.

Zanimljivo, jedni i drugi pokazali su posve drukčija lica u odnosu na prethodno kolo u kojem je Olmissum izgubio 5:0 od Splita, a Novo Vrijeme s 4:0 pobijedilo Crnicu. Nitko nije rekao da će povratak futsalu nakon višemjesečne pauze biti lagan i očito je kako se mnogi muče s oscilacijama u formi, no Olmissum je svakako zasluženo opet u vodstvu i još jednom je pokazao da njegovi snovi o tituli prvaka nisu prazna priča. Trener Duje Maretić ima razloga biti zadovoljan, što se ne može reći za njegovog kolegu na makarskoj strani Tea Strunju. Novo Vrijeme je u Olmissumu pronašlo i više nego dostojnog konkurenta za naslov – dapače Omišani se trenutno doimaju kao favoriti – iako nipošto ne treba otpisivati ostale klubove budući da su u doigravanju na jednu utakmicu iznenađenja itekako moguća.

Derbi, odigran u sparnim uvjetima dvorane Ribnjak, ispunio je očekivanja. Bio je žustar, borben, atraktivan, a igralo se i pred TV kamerama. Šteta je jedino što na tribinama nije smjelo biti gledatelja (osim rukovodstava obaju klubova). Bez publike nema ni šušta ni gušta, no neće to puno smetati Olmissumu koji je sada nadomak „jedinice” pred doigravanje.

Nastavlja se agonija Universitasa. Deseti poraz u zadnjih 12 utakmica mogao je Splićane baciti u ponor druge lige, no srećom po njih gradski rival je izgubio pa u posljednjem kolu čak mogu dohvatiti i doigravanje. Moraju doma pobijediti Square i čekati poraz Alumnusa od Olmissuma budući da su međusobno bolji od trenutno osmoplasiranog Alumnusa. U svakom slučaju, bod im je dovoljan da i matematički izbjegnu posljednje mjesto. Što se tiče utakmice kod Uspinjače, „studenti” su vodili 3:2 do zadnjih deset minuta, a onda su se nakon isključenja Tustonjića (29. minuta) raspali, slično kao protiv Dinama tjedan dana ranije.

Do pretposljednje minute Split je imao pobjedu nad Futsal Dinamom u džepu, a s njom lako moguće i ostanak u ligi, a onda je sve prosuo, ostao na nuli i zakoračio u drugu ligu! U posljednjem kolu mora pobijediti Novo Vrijeme u Makarskoj i nadati se porazu Universitasa na Gripama od Squarea kako bi dohvatili deveto mjesto i novu šansu u razigravanju za ostanak. „Studenti” možda i izgube, ali Split će se iz grada podno Biokova teško vratiti s tri boda...

Dakle, Split je protiv Dinama sve imao na pladnju, no koštali su ga udarci iz akumulacije te pad koncentracije u samoj završnici. Pri vodstvu 1:0 krajem prvog poluvremena i onda u 37. minuti kod 2:1 Split je imao akumulacije kojima je mogao praktički sve riješiti, no raspoloženi gostujući vratar Karlo Maloševac obranio je udarce Zeljkovića i Perića i tako sačuvao nadu „modrih” u preokret.

Devedeset sekundi prije kraja Grbeša je izjednačio i odjednom se panika uvukla u redove Splita. Domaćin je uzvratio golmanom-igračem, čak imao i situaciju za gol no udarac Ćorluke bio je blokiran, da bi onda Čekol presjekao dodavanje i doslovno u posljednjoj sekundi s centra pogodio za slavlje Dinama 3:2. Prava sportska tragedija za Split koji je posljednji put iz Prve lige ispao 2013. godine. Da stvar po njega bude gora, uoči gostovanja u Makarskoj ostao je bez kartoniranih važnih igrača Perića i Ćorluke. Splićane sada može spasiti još samo čudo.

Semafor

OLMISSUM – NOVO VRIJEME APFEL 5:1 (2:1)
Omiš, SD Ribnjak.
Bez gledatelja.
Suci: Nikola Jelić (Varaždin) i Saša Tomić (Zagreb).
Strijelci: 1:0 Sekulić (7.), 2:0 Perišić (11.), 2:1 Bajrušović (16.), 3:1 Mišerda (27.), 4:1 Mišerda (33.), 5:1 Perišić (38.).
Igrač utakmice: Mijo Mišerda (Olmissum).

OLMISSUM: Luketin, Galić, Kustura, Mišerda, Pavić, Jurlina, Horvat, Juretić, Perišić, J. Kolobarić, Jurić, Sekulić, Buljević, Baučić.

NOVO VRIJEME APFEL: Bašković, Vuković, Pulinho, Lucas, Lasić, Osredkar, Sokol, Bajrušović, Kazazić, Musinov, Fideršek, Horvath, Babić, Herceg.

USPINJAČA GIMKA – UNIVERSITAS 6:4 (2:1)
Zagreb, SD Sutinska vrela.
Suci: Krešimir Grgurević (Slavonski Brod) i Siniša Ličinić (Orahovica).
Strijelci: 0:1 A. Peša (9.), 1:1 Koturović (14.), 2:1 Toth (16.), 2:2 Crnjac (22.), 2:3 Tustonjić (23.), 3:3 Toth (31.), 4:3 Koturović (31.), 5:3 Uremović (32.), 6:3 Koturović (35.), 6:4 Juretić (40.).
Igrač utakmice: Renato Koturović (Uspinjača Gimka).

USPINJAČA GIMKA: Vuković, Gudasić, Uremović, Toth, Cigler, Mataja, Obšivač, Postružin, Matković, Koturović, Piplica.

UNIVERSITAS: Milas, Mijić, Trivković, Crnjac, Pavičić, Juretić, Gotovac, Kovačić, A. Peša, Radmilo, D. Peša, Šuljić, Tustonjić, Stojkić.

SPLIT – FUTSAL DINAMO 2:3 (1:0)
Split, Mala dvorana Gripe.
Suci: Josip Dujmić (Rijeka) i Sendi Soldatić (Potpićan).
Strijelci: 1:0 Perić (12.), 1:1 Grbeša (26.), 2:1 Marinović (31.), 2:2 Grbeša (39.), 2:3 Čekol (40.).
Igrač utakmice: Karlo Maloševac (Futsal Dinamo).

SPLIT: Pavlović, Marinović, Perić, Ćorluka, Marić, Čizmić, Bundavica, Kosor, Vladović, Sučić, Zeljković, Hrstić, Bogdanović, Kirevski.

FUTSAL DINAMO: Maloševac, Šulentić, Kanjuh, Čekol, Prgomet, Đulvat, Novak, Grbić, Mužar, Gagulić, Grbeša, Kušlan, Penava, Mudronja.