Ostalokup hrvatske

Nakon velikog preokreta u polufinalu Makarani briljirali i u finalu

11. prosinca 2021. - 21:02

Novo vrijeme je. Preokretom protiv Crnice u polufinalu, od 0:3 do 6:3, na kraju 6:5, po prvi put je izborilo finale Kupa Hrvatske, a 24 sata poslije dobilo je i finale, a u njemu Olmissum, branitelja naslova, aktualnog prvaka Hrvatske, te sudionik elitne skupine europske Lige prvaka. I to uvjerljivo.

Pamtit će se kako je Novo vrijeme u finalu nakon 28. minuta igre vodilo sa čak 5:0. Toni Jelavić i Luka Suton su s tri odnosno dva pogotka okrunuli odličnu igru svoje momčadi protiv, za mnoge, prvog favorita.

- Objektivno, u finalu su se našle dvije naše najbolje ekipe. Makarska također ima jake dobre pojedince, ušla je dobro u utakmicu, te nije bilo iznenađenje 2:0 na poluvremenu – istaknuo je Marinko Mavrović, hrvatski izbornik nakon prvog poluvremena. Podvukao je kako je Novo vrijeme bez Vedrana Kazazića, te kako Marin Sesar nije sto posto spreman.

- Novo vrijeme se nakon ranog vodstva opredjelili na zonsku obranu, čekalo je na centru, te imalo dvije, tri situacije za otići već u prvom poluvremenu na 3:0. Jak je tempo. Olmissum je brzim izmjenama pokušao umoriti Novo vrijeme koje je igralo s malim brojem igrača.

Olmissum je imao više udaraca u prvom poluvremenu, sedam ih je išlo u okvir gola, dva manje je imalo Novo vrijeme.

Prvi prekršaj Olmissum je napravio nakon 21 minute i 54 sekunde igre, te je Toni Jelavić imao slobodan udarac sa sedam metara, iskosa. Tu priliku je iskoristio, pogodio je kroz noge Josipu Bilandžiću, te odveo Novo vrijeme do 3:0, a vrlo brzo na semaforu je pisalo 4:0. Salcedo je dobio bitku sa Dujiom Kusturom, asistirao Sutonu za novi pogodak. Već tad, 16 minuta prije kraja, Duje Maretić je povukao Bilandžića iz igre, a u ulozi vratara/igrača našao se, kao i uvijek, Kristijan Postružin. Nepunih 14 minuta prije kraja, nakon pogreške baš Postružina, Jelavić je iz svoje polovice pokušao povećati prednost, dobro je tukao, a pogodak je spriječio Kustura. Međutim, što nije uspio tad, jest minutu poslije. Njegov treći pogodak za plus pet makarskog sastava.

- Zasluženo je Novo vrijeme osvojilo kup. Jednostavno su kaznili sve pogreške nervoznog Olmissuma, očito je umor od nastupa u Ligi prvaka omiškog sastava učinio svoje. Iako je bilo 5:0 u jednom trenutku, mogli smo uživati u pravom finalu. Olmissum je pritiskao, povukao očekivano vratara iz igre kad je primio četvrti pogodak, ali nije pronašao rješenje za Novo vrijeme – istaknuo je hrvatski izbornik Marinko Mavrović nakon što je Ile Topuzović u ime Hrvatskog nogometnog saveza uručio kapetanu makarskog sastava, Mati Vukoviću veliki prijelazni pokal Kupa Hrvatske.

Olmissum – Novo vrijeme 2:6

PULA Dvorana Mate Parlova.

Gledatelja 200.

Suci: Nikola Jelić (Varaždin) i Vedran Babić (Split).

Strijelci: 0:1 Jelavić (6), 0:2 Suton (7), 0:3 Jelavić (22), 0:4 Suton (24), 0:5 Jelavić (28), 1:5 Marić (30), 2:5 Marić (35), 2:6 Horvath (40)

OLMISSUM: Bilandžić, Kustura, Pavić, Postružin, Marić – Baučić, Čizmić, Hrstić, Jurlina, Horvat, Juretić, Kolobarić, Sekulić.

NOVO VRIJEME: Herceg, Da Silva, Jelavić, Suton, Gašpar – Bašković, Vuković, Sesar, Lasić, Musinov, Salcedo, Ora, Horvath.

Split je najuspješniji klub Kupa Hrvatske. Deset puta je podizao pokal. Uspinjača s pet naslova je druga. Novo vrijeme je jedanaesti klub koji se upisao na listu pobjednika.

Treća je bila sreća za Novo vrijeme. Prva dva finala protiv Olmissuma je izgubio, u oba je ulog bio naslov prvaka Hrvatske, dogodilo se to u zadnje dvije sezone. Prije toga je Novo vrijeme osvojilo dva naslova prvaka, svoja dva prva trofeja u povijesti. Pet puta je Novo vrijeme igralo u finalu doigravanja za prvaka, a ove sezone tek prvi put izborilo finale Kupa, i otišao do kraja. Treći trofej je stigao u vitrine makarskog kluba računajući dva najvažnija domaća natjecanja. I Olmissum ima dva naslova prvaka i jedan trofej Kupa Hrvatske.

Ponovno se okuplja hrvatska reprezentacija. Izbornik Mavrović je objavio popis: Žarko Luketin (Futsal Pula Stanoinvest), Zoran Primić (Vrgorac), Franco Jelovčić (Halle-Gooik), Dario Marinović (Jimbee Cartagena), Tihomir Novak i Luka Perić (Dobovec), Josip Suton (Camme Dosson), Antonio Sekulić, Kristijan Postružin, Matej Horvat, Josip Jurlina i Duje Kustura (Olmissum), Davor Kanjuh, Kristian Čekol i Ante Piplica (Futsal Dinamo), Luka Suton (Novo Vrijeme) i Maro Đuraš (Square).
U ponedjeljak, 13. prosinca, reprezentacija je u Velikoj Gorici, a 16. prosinc putuje u Finsku gdje će protiv domaćina odigrati dvije prijateljske utakmice, i to 19. i 20. prosinca. Krajem siječnja je Europsko prvenstvo u Nizozemskoj. Hrvatska je u skupini s Rusijom, Slovačkom i Poljskom s kojom počinje svoj nastup 21. siječnja. Hrvatska je na velikom natjecanju nakon šest godina, od Eura u Beogradu 2016. godine.

26. svibanj 2022 10:55