Košarkaregionalna liga

Velika večer Splićana ‘pod Tornjem‘: pobjedom nad Cibonom pokazali kvalitetu i najavili da su spremni za veće stvari do kraja sezone

28. veljače 2021. - 21:18
Bruno Konjević/Cropix

Iako su gotovo cijelu utakmicu proveli u rezultatskom zaostatku, košarkaši Splita ostvarili su slatku i vrijednu pobjedu nad Cibonom u Draženovu domu i sada s puno više optimizma nastavljaju borbu za izbjegavanje pretposljednje pozicije u ABA Ligi.

Gubili su "žuti" 12 razlike u drugoj četvrtini, pa sedam u trećoj i konačno šest u posljednjoj četvrtini, no svaki put bi se uporno vratili. Najčešće tricama. Prvo Roko Ukić i Marko Luković, a onda u završnici i Luka Babić. Upravo su se njih trojica najviše istaknula u redovima gostiju zabivši zajedno devet od splitskih 11 trica. Kad god se trebalo iščupati iz minusa, oni bi povukli među prvima. Ne samo kao strijelci, već i kao razigravači i skakači.

Premda je Ukić u posljednjoj četvrtini promašio čisti zicer, nakon čega se Cibona odvojila na šest razlike, nije dozvolio da ga to obeshrabri te je ubrzo odgovorio svojom četvrtom tricom na utakmici koja je pokrenula završni preokret Splita. Luković je, pak, bio najbolji strijelac s 20 poena, najbolji asistent Splita (6), a iznudio je i čak deset prekršaja. Ponovno je pokazao koliko znači "žutima". Jedino mu slobodna bacanja baš nisu išla (6/12). A Babić je odigrao najbolju partiju otkako se vratio. Uz 13 poena, od čega dvije važne trice u završnici, uhvatio je 11 skokova i podijelio pet asista.

Važan je faktor u završnici bila i obrana koju je Split igrao puno bolje od domaćina. Činilo se kako je Split imao više energije u ključnim trenucima nego što je imala Cibona koja je posljednje tri minute morala odraditi bez ozlijeđenog Reynoldsa te s osobnim pogreškama opterećenim Prkačinom koji je iz tog razloga na parketu proveo samo 21 minutu.

Iako svjestan kako njegova momčad većim dijelom utakmice nije briljirala, trener Splita Mile Karakaš vrlo je zadovoljan reakcijom koju je od igrača dobio svaki put kad bi se našli u zaostatku.

- Bili smo previše statični u drugoj četvrtini, a lopta nam nije išla brzo. Kad smo to popravili, uhvatili smo zalet i savršeno završili prvo poluvrijeme. U drugo poluvrijeme krenuli smo slično, mekano. Male dekoncentracije dijelile su nas od toga da povedemo, ali momci su na kraju odigrali najbolje kad je bilo najvažnije - komentirao je nakon utakmice veliku pobjedu Karakaš koji je uzeo i mini-trijumf nad također mladim kolegom na drugoj strani Vladimirom Jovanovićem. Obojica su tek friški na klupama hrvatskih velikana, a bolje je za sada krenuo Karakaš.

Ovom je pobjedom Split popravio omjer u ABA Ligi na 6-13, a Cibona je pala na 6-11. Iako "vukovi" imaju dvije utakmice manje, Split je dobio oba međusobna susreta s njima, što bi moglo biti jako važno.

Drugi dio dvostrukog programa Cibone i Splita u Zagrebu na rasporedu je u utorak od 18 sati u sklopu HT Premijer lige.

Semafor

CIBONA – SPLIT 74:76 (19:17, 17:19, 19:19, 19:21)

Zagreb, KC Dražen Petrović. ABA Liga, 19. kolo. Suci: Tomislav Hordov, Tomislav Vovk i Krunoslav Peić.

CIBONA: Reynolds (5), Radovčić (3), Planinić (6), I. Marić (9), Novačić (5), Prkačin (11), Gnjidić (5), Branković, Drežnjak (8), Markota (14), Nakić (8).

SPLIT: Perković (9), Gizdavčić, Perasović (4), Kedžo, Ukić (16), Marčinković, Čampara (5), Babić (13), Vranković, Luković (20), M. Marić (9).

Kronologija

15:10 (6.) - Uvod utakmice bio je isprekidan brojnim prekršajima i u tome se bolje snašla Cibona s raspoloženim Prkačinom koji je rano zabio sedam poena uz dva monstruozna zakucavanja.

36:24 (17.) - Uhvatio je Split priključak do kraja prve četvrtine, no serijom 8:0 u kojoj se razigrao Drežnjak  Cibona je početkom druge povela 27:17. Karakaš je odmah u igru vratio Ukića čija je već treća trica vratila Split na minus pet (29:24). Čak i bez Prkačina koji je zbog tri osobne morao na klupu, Cibona je opet ušla u seriju za velikih 12 razlike. "Žutima" nije pomogla ni tehnička Marčinkovića.

36:36 (20.) - Ekspresnom trominutnom serijom 12:0 Split je posve anulirao minus. Luković je spojio osam vezanih poena, od čega dvije trice kojima je zaključio poluvrijeme. Drugu je stavio sa zvukom sirene nakon Perasovićeve blokade Planiniću.

48:41 (26.) - Uz par trica i novu dobru rolu Prkačina opet se Cibona odvojila. Imala je i 54:47, no Split se opet vratio. Povukao je prvo Marić, a onda i s pet uzastopnih poena Perković za novo poravnanje uoči zadnje četvrtine.

64:58 (34.) - Na promašeni zicer Ukića Gnjidić je uzvratio košem iz kontre za plus šest Cibone.

64:66 (36.) - Ukić se iskupio tricom, izdaleka je pogodio i Babić, a onda je iz prodora položio Perković i Split je poveo prvi put još od treće minute!

69:75 (40.) - Zakucavanjem Babića 14 sekundi prije kraja Split je potvrdio pobjedu! U završnim minutama "žuti" su podigli nivo obrane, Cibona nije nalazila rješenja, a u napadu je završni juriš pokrenuo opet Babić novom tricom. Nadovezali su se Luković i Ukić pa je Split 78 sekundi prije isteka vremena poveo 73:67. Zadnju šansu za preokret Cibona je propustila promašenom tricom Markote 35 sekundi do kraja kod 73:69.

08. travanj 2021 20:47