Košarkakvalifikacije za lp

Splićani zapeli u polufinalu: iskusna momčad Fribourg kaznila je sve pogreške ‘žutih‘

15. rujna 2021. - 19:10

Košarkaši Splita nisu se uspjeli plasirati u finale bitke za ulazak u FIBA Ligu prvaka, švicarski prvak Fribourg bio je bolji od „žutih” u polufinalu. Previše je Split napravio pogrešaka u 2. kolu kvalifikacija, pogotovo na otvaranju i zatvaranju susreta, previše je slabo šutirao (trice 6/25), a da bi sastav Srđana Subotića uspio izvući više od časnog poraza.

Suviše je u ovom kadru bilo pojedinaca čija to nije bila realizatorska večer, Perković je šutirao 1/10, McLean je uporno preuzimao odgovornost na sebe u završnici, ali to nije i opravdao. Ujedno je Split bio i nadskakan. Protiv slabijeg protivnika kakav je u prvoj rundi bio ciparski AEK Larnaca slabija večer je mogla i proći, ali protiv rivala koji je već ozbiljnija momčad, protivnik to mjeri, to je rezultiralo porazom. I povratkom kući. No, ostao je dojam kako je Split da je bio kompletan i ovako složen kasno, u hodu, neuigran, mogao do finala.

Loše su Splićani ušli u utakmicu. Iskoristili su Švicarci gotovo sve što im je protivnički sastav poklanjao i u prvoj dionici igre stekli su 11 (9:20), a početkom druge četvrtine 12 koševa prednosti (21:33). Međutim, grizli su momci trenera Subotića. Digli su razinu agresivnosti u obrani i krajem druge i početkom treće četvrtine su se potpuno vratili u utakmicu. Split je sredinom treće dionice igre prvi put poveo, pa potom i stekao prvu opipljiviju prednost 49:44. Međutim, kao da se pritom Split dosta i potrošio. Bilo je to samo Splitovih pet minuta.

Krajem treće i početkom posljednje četvrtine prelomio se susret na stranu Fribourga. Pred kraj treće četvrtine imao je Split šest poena minusa, bilo je 51:57. Onda su Švicarci pri rezultatu 59:62 zabili osam uzastopnih poena i priči je tu bio kraj. Nakon što je McLean pri pokušaju za tri poena faulirao Mbalu isti je igrač s linije slobodnih bacanja tri i pol minute prije kraja donio Fribourgu nedostižnih 11 koševa prednosti, 59:70. Iskusna momčad puna Amerikanaca i igrača s ovih prostora kao što je Fribourg to nije propustila.

- Na početku smo ušli premekano za ovaj nivo natjecanja, dozvolili im da se razigraju i dobiju samopouzdanje. Kasnije smo se
vratili, odgovorili na način kako smo htjeli igrati otpočetka, ali očito smo potrošili previše snage na hvatanje, pa nismo uspjeli
izdržati u ritmu do kraja utakmice. Krajem treće četvrtine ušli smo u određene nerezonske šuteve, nismo zatvorili skok i tu smo bil kažnjeni. Ovo je za nas veliko iskustvo, nivo natjecanja na kojem želimo biti. Dobar je potez bio što smo došli u Atenu,ostaje žal što nismo ušli u finale - ispriča je trener Splita Srđan Subotić.

Semafor

Fribourg Olympic – Split 76:67

Atena – Arena Peristeri. Bez gledatelja. Utakmica polufinala kvalifikacija za plasman u FIBA Ligu prvaka: Fribourg Olympic – Split 76:67 (27:21, 12:16, 18:15, 19:15). U finale se plasirao Fribourg Olympic. Suci: Jasevicius (Litva), Sharapa (Bjelorusija) i Bissuel (Francuska).

Fribourg Olympic: Mbala (11), Mitchell (9), Janković (6), Miljanić (7), Gravet (2), Diggs (11), Memishi, Cotture (12), Solca (5), Maquiesse, Jurkovitz (13).

Split: Perković (2), Perasović (5), Kedžo (4), Runjić, Žganec (10), Vuko (10), Čampara (6), Bajo (8), McLean (12), Barič (10).