Košarkaspektakl na gripama

Finale za infarkt: Žuti imali plus sedam dvije minute do kraja, a onda sve prosuli - Zadar slavi!

Piše IVAN RENIĆ, Marko Bilić
1. lipnja 2023. - 22:00

Gripe pune do posljednjeg mjesta. Još jednom! A atmosfera još bolja nego u prvoj utakmici. Dodali su gasa navijači Splita. Ali ishod na parketu ni ovaj put nije bio drugačiji. Gostu su pobijedili rezultatom 94:84 i tako poveli s 2:0 u seriji koja seli u Zadar.

Furiozno su otvorili Žuti. Dvije trice Shortera i jedna Mavrina „zapalile” su publiku i natjerale trenera Zadra Danijela Jusupa na ranu minutu predaha.

- Jugoplastika! - zaorilo se tribinama, a na semaforu je pisalo 14:3 u korist domaćih. Kako rekosmo, pojačali su navijači Splita navijanje za oktavu. Tornadu nije lako parirati, ali su se potrudili. Gromoglasnim zvižducima bio je ispraćen svaki napad Zadrana. A posebno su, dakako, „na piku” imali Božića zbog eskapada u prvoj utakmici.

Shorter i Mavra nosili su Split u otvaranju. U prvih šest minuta gosti su bili na samo tri poena. Upalio se potom Žganec. On i Božić uzeli su stvari u svoje ruke. Udvajali su Subotićevi košarkaši Božića što je mudro koristio Žganec.

Bio je on prvi čovjek povratka Zadrana, a onda i prelaska u vodstvo. Dogodilo se to koncem druge četvrtine. Serija od 12:3 priskrbila je gostima plus četiri na poluvremenu (34:38). Opet je Split bio bezidejan u napadu. Pribjegavali su isforsiranim tricama jer drugog rješenja nije bilo. S druge strane, Zadrane nije služio šut, no svejedno su vodili zahvaljujući poenima iz reketa.

U sličnom ritmu krenula je i treća četvrtina. Božić je „na silu” vukao Zadar, dok kod Splita nije bilo raspoloženih osim Shortera. Kaže se da sreća prati hrabre. Nakon promašenog pokušaja za tri, probao je Vuko još jednom i pogodio – od table! A onda je pospremio još jednu za vodstvo Splita od plus četiri (55:51).

Tjerao je Mavra obranu gostiju da se skupljaju u reketu, a to je značilo otvorene šuteve s vanjskih pozicija. „Stavio” je Vuko i četvrtu na što mu je ekspresno odgovorio Drežnjak s druge strane. Okrenuli su Žuti utakmicu i „moment” na svoju stranu u trećoj četvrtini, te tako s tri poena viška krenuli u posljednju dionicu.

Nagovještavalo je to dramu. A upravo to smo i dobili. Shorter je s dvije „stepback” trice bacio Gripe u trans! A kod gostiju je Božić vedrio i oblačio. Žganec je ostao na 12 iz prvog dijela, ali zato mu se priključio Drežnjak.

Ono što su Žuti propustili učiniti u prvoj, nisu u završnici druge utakmice. Najbolji igrači preuzeli su odgovornost. Uz „revolveraša” Vuku, lopta je mahom bila u rukama Shortera i Mavre. Borba je trajala doslovno do posljednje sekunde. Imao je Split napad za vodstvo, promašio je Shorter, a u zadnjem pokušaju neprecizan je bio i Božić.

Pobjednika se tražilo u produžetku. A to je koncu bio Zadar. Sjajno su otvorili produžetak s dvije trice. Precizni su bili Drežnjak i Žganec, a u prodoru je zabio i Mekić za brzih 8:0. A pokazalo se i nenadoknadivih. „Crna rupa” domaćih dogodila se u najgore moguće vrijeme. Nakon lošeg otvaranja, vremena za povratak u produžetku nema. Zadar je tako uoči selidbe na svoj parket stigao na pobjedu od naslova prvaka.

SEMAFOR

14:3 - prvi koš zabili su Zadrani, a onda je uslijedio tornado Splita, agresivna obrana, dvije trice Mavre, jedna Shortera, za seriju od 11:0. Zanimljivo, u prvih šest minuta jedini strijelac za goste bio je Božić, sva tri koša.

15:13 - stao je splitski napad, tek jedan koš, i to iz slobodnog bacanja, u pet i po minuta... Slobodna bacanja ”žutih” ajme majko, tek 4 od 9. S druge strane, isto kao i u prvoj finalnoj utakmici, zabijaju samo Božić i Žganec

24:17 - Zadrani muku muče sa šutom, pogodili su tek jednu tricu iz 11 pokušaja, domaćin opet lagano bježi

26:26 - gosti i dalje ne mogu pogodit ”s mula u more”, ali ih iz reketa dobro ide. Uz to, kaznili su novi val napadačke bezidejnosti Splita i s nekoliko osvojenih lopti i laganih polaganja poravnali rezultat

34:38 - dočim je Zadar spojio dva pogođena vanjska šuta odmah je preokrenuo rezultat. A te dvije trice stavio je Žganec, u svom stilu, elegantno, ”salveta šutom” (s prstiju, bez da se odlijepi s parketa). Ali, tko šiša umjetnički dojam, obje su ušle, pišu se

58:53 - utakmica je ratnička, na mišiće... tko spoji dva ubačaja izvan reketa prelazi u vodstvo. ”To je Vuko, to je Vuko” je zabio 14 koševa u trećoj četvrtini, od toga četiri trice, i digao navijače ”žutih” na noge. Od Zadrana parira mu tek Drežnjak s 11 koševa u trećoj dionici

75:68 - utakmicu u svoje ruke uzima Shorter i s osam koševa u nizu vodi, čini se, Splita do pobjede. Samo su dvije i po minute do kraja...

75:75 - ... no pita se nešto i Božića. Napad za napadom Zadrani izoliraju Božića i Sullivana ”jedan na jedan”, domaći igrač to ne može riješiti, posljedica je sedam vezanih koševa Božića i odlazimo u produžetak

75:83 - a produžetak Zadrani otvaraju tricama Drežnjaka i Žganeca, i konačno prelamaju utakmicu. Vode 2:0, Božić na Gripama, u lipnju... Imao je Shorter šut za tricu kod 79:85 na minutu i 28 sekundi do kraja, da je pogodio moglo se zakuhati, ali je s njegovim promašajem otišla i zadnja nada ”žutih”

Split – Zadar 84:94 (19:13, 15:25, 28:21, 13:16, 9:19)