Sport Košarka

Pobjede košarkaša Zadra i Splita, Šibenčani izgubili od Cibone

U susretima 11. kola Lige za prvaka košarkaša Zagreb je u svojoj dvorani u Trnskom svladao Svjetlost Brod sa 86:68, dok je Cibona u Draženovu domu bila bolja od Šibenika sa 88:81.

U Jazinama Zadar je svladao Dubravu rezultatom 93:66, poluvrijeme 48:31 dok je Split u zagrebu svladao Cedevitu rezultatom 107:92.

Loše otvaranje 'žutih’ u Podsusedu rezultiralo je vodstvom Cedevite 12:2, Splićani su pogodak iz igre postigli tek u 5. minuti susreta. Domaćini su prvu četvrtinu poveli na +10, ali gosti su pogocima Garnetta, Perića i Ivanova u završnici smanjili na prihvatljivih -5.

Drugu četvrtinu Split se uz odličnog Garnetta polagano približavao Cedeviti, da bi četiri minute prije poluvremena poveo sa 31:30 pogotkom Stipanovića. Cedevita tada serijom 7:0 prelazi opet u vodstvo, koje prije odmora tricom smanjuje Bilobrk.

Na polovini trećeg dijela koš faulom Rudeža a potom još jednom od ukupno sedam trica Garnett vodi Splićane do najvećeg vodstva 53:47. Prednost nije dugo trajala, jer su u sljedeća dva napada rezultat tricama poravnali Dujmović i Primorac.

Split je ipak uz trice Akinsa i Garnetta uspio u završni dio ući sa šest koševa prednosti. Ključni trenutak dogodio se u drugoj minuti zadnje četvrtine. Parezanović je napravio prekršaj nakon koša Ivanova, te mu je zbog prigovora dosuđena tehnička pogreška.

Bugarin u dresu Splita iskoristio je dodatno bacanje, zatim je Garnett pogodio oba slobodna a u nastavku napada Akins je tricom doveo Split na +13. Tu razliku nije bilo teško zadržati i 'žuti’ su rutinski priveli utakmicu kraju.

Slobodan Subotić, trener Split CO:

- Ovako kako smo otvorili utakmicu je katastrofa. Mogu slobodno reći da je ovo naša najgora utakmica u prvenstvu, a jedina krivnja leži u glavama. To su mladi igrači i oni moraju raditi na pristupu u utakmicu, u svaku moraju ulaziti maksimalno angažirano. U drugom smo se poluvremenu uz nekoliko šuteva vratili, dobili samopouzdanje i onda smo počeli pogađati, igrati, iskorištavati kontre.

Zdravko Radulović, trener Cedevite:

- Mi smo u ovu utakmicu ušli rasterećeno, ali kako je Split igrao u prvom poluvremenu trebali smo doći do veće prednosti. U drugom poluvremenu Splićani su se razigrali i jednostavno nismo našli rješenja za Garnetta i Akinsa. Ovaj problem nam se stalno javlja, jer smo malo starija ekipa pa nemamo snage pri kraju utakmice i zato je Split postigao toliko pogodaka u drugom poluvremenu.

Cibona je u 5. minuti susreta imala prednost 15:9 koja se pred kraj četvrtine istopila. Šibenčani su koš faulom Vukičevića došli do 20:20, u zadnjem napadu četvrtine Tomeljak je mogao sa trice dovesti goste u vodstvo, ali lopta je iscurila iz obruča i Cibona je sa +1 ušla u drugu četvrtinu.

“Vukovi” su u prednosti bili do 15. minute susreta a onda je Vukičević svojim desetim pogotkom izjednačio, potom je Maleš tricom donio Šibeniku vodstvo 38:35.

Do poluvremena 'cibosi’ su stisli i na odmor s pogocima Andrića i Mulaomerovića otišli sa četiri poena prednosti.

U nastavku Cibona je kontrolira rezultat, Šibenik je konstatno bio nadomak egala, ali ovog je puta Cibonino iskustvo presudilo i spriječilo drugo slavlje Šibenika u tri dana protiv zagrebačkih klubova.

Još jedna utakmica u Jazinama koju se običava staviti pod nazivnik - lakši trening. Doista, nije trebalo proliti znoja da bi se Dubravu gurnulo u poraz. Više od igre koju je prikazao Zadar može se izdvojiti činjenica da je Aco Petrović posve mogao odmoriti Coreya Brewera, ali i Juliusa Johnsona.

Uz to veliku minutažu posvetio je Shammelu Stallworthu koji se počeo vraćati u formu prije ozljede. Istodobno, svoje minute dobili su i mladi zadarski igrači, koje je publika toplo pozdravila.

Za kraj, valja dodati zaključak najboljeg pojedinca u redovima Dubrave Jurice Smiljanića koji je kazao - nismo se osramotili.