Sport Košarka

cibona - split 86:88, šibenik - dubrava 95:73, zagreb - zadar 84:101

U neizvjesnoj završnici "žuti" bacili cibose na koljena, uspješni Šibenik i Zadar

Detalj sa utakmice Cibona - Split / CROPIX
Cibona još jednom na koljenima! Damjan Rudež i društvo s Gripa odnijeli su kući treću pobjedu zaredom u prvenstvu Hrvatske i potvrdili sjajnu ovogodišnju formu.

Loša igra Akinsa u otvaranju utakmice koji je izgubio par lopti i uputio nekoliko nerezonskih šuteva rezultirala je time da je Split prvi koš postigao tek u 5. minuti. U tom periodu Cibona je došla do prednosti od 11:0.

Trener 'žutih’ Slobodan Subotić postavio je tada zonsku obranu s kojom su Splićani postigli ravnotežu u igri. U drugoj četvrtini uzastopnim tricama Garnetta i Rudeža te pogocima Akinsa iz slobodnih bacanja nakon nesportske pogreške Williamsa 'žuti’ su prvi put došli u vodstvo (serija 14:1), kojeg su sačuvali i do odmora.

Prve minute nastavka opet su pripali Ciboni. “Vukovi” su se popeli na 9 koševa prednosti a Splićani potpuno potonuli u napadu i u obrani. Da se domaćin ne 'odlijepi’ na veću razliku spasili su bljeskovi Stipanovića i Rudeža, koji su u trećem dijelu zajedno postigli 14 koševa.

U zadnjoj četvrtini Cibona je držala prednost i naizgled mirno privodila utakmicu kraju. Međutim, tada je još jednom zabljesnuo Rudež. “Žuti” su imali problema s obrambenim skokom i prvu priliku za vodstvo odmah je iskoristio sjajni Damjan Rudež, koji je svojom trećom tricom u četvrtini na 80:81, minuti i 15 prije kraja.

Cibosi su u sljedećem napadu izgubili loptu (Mulaomerović je pogodio Krasića u glavu) a Rudež je asistirao Periću koji je zakucao za tri pogotka prednosti 30 sek. prije kraja.

Obje momčadi bile su u bonusu pa se do kraja igra odvijala samo s crte slobodnih bacanja. Ciboni iskustvo ovoga puta nije koristilo jer su mirne ruke igrača Splita nakon dugo vremena osigurale zasluženu pobjedu pod Tornjem.

Srđan BRAJKOVIĆ

Piksi: Bilo je i vrijeme....

Slobodan Subotić, trener Splita CO:

- Bilo je vrijeme da se veselimo u Zagrebu, toliko puta smo bili blizu i sad smo napokon ostvarili pobjedu. Moji dečki su ovo potpuno zaslužili. Bilo je puno oscilacija u igri ali smo se uspjeli vratiti. Smogli smo snage za pobjedu i ja se nadam da ćemo i dalje igrati ovakve utakmice. Rudež je odigrao odlično, zrelo i pametno.

Ivan Sunara, trener Cibone:
- U dva navrata smo dobro reagirali, stvorili prednost, ali nažalost ušli smo u pasivnu obranu i razigrali jednog od najboljih šutera Splićana, Rudeža. Dozvolili smo da utakmica u samoj završnici dođe u egal i to je ekipa Splita uspjela iskoristiti i pobjediti

ZAGREB - KC Dražen Petrović.

Gledatelja 400.

Cibona - Split CO 86:88 (23:15, 14:23, 28:20, 21:30).

Suci: Muhvić (Karlovac), Herceg (Zabok) i Hordov (Zadar).

CIBONA: Williams, Krušlin, Krasić (7), Žorić, Vukušić (8), Andrić (11), Kaštropil (1), Hoskin (24), Princ (12), Rozić (7), Mulaomerović (16).

SPLIT CO: Sumić, Bilobrk, Delaš, Akins (12), Rudež (30), Ivanov (6), Stipanović (13), Mladenov (4), Perić (8), Sobin, Garnett (15), Batina.

Trener "žutih" se nervirao u finišu utakmice / CROPIX

Prevarili su se oni koji su mislili da će Šibenčani lako doći do bodova poslije prve četvrtine.

Naprotiv, Dubrava se do odlaska na odmor činila dubokom, gotovo nepremostivom. Razlog: Šibenčani su dekoncentriranu obranu na nesretan način 'kombinirali’ s nepreciznim šutom, posebice je zatajila dalekometna paljba, jer su domaći u prvom poluvremenu od 14 pokušaja trica pogodili samo jednom. Imali su mizeran postotak od sedam posto.

Gotovo je sigurno da je domaći trener Kalpić održao dobru lekciju na poluvremenu svojim igračima. Nastavak je donio i raspjevane topnike i čvrstu koncentriranu obranu, pa je poslije prvog vodstva (Drezgina trica za 55:53) Dubrava ostala gotovo bez ikakve šanse za uspjeh.

U dalekometnoj paljbi Drezgu su dobro pratili Vrkić i Petković a čvrstom igrom pod obra obruča skočio je i snažni Filip Vukičević. Zadnje teoretske nade za goste nestalo je četiri minute prije kraja (85:73).

Kalpićevu 'vječnu’ želju za forsiranje mladih zasladio je poletarac Došen svojim prvim prvoligaškim pogocima.

Ivo MIKULIČIN

Kalpić: Odlična igra u odbrani...

Zoran Kalpić, trener Šibenika:

- Jeste li vidjeli da nema prave košarke bez dobrog šuta. U nastavku je bilo sve drugačije. Gotovo sam zadovoljniji što smo Dubravu u drugom poluvremenu sveli na 33 koša, nego raspjevanim strijelcima.

Boris Gnjidić, pomoćni trener Dubrave:

- Nemam prigovora šibenskoj pobjedi. Mi smo 'nestali’ pred njihovom poletnom igrom u nastavku

ŠIBENIK - Dvorana na Baldekinu.

Gledatelja 800.

Šibenik - Dubrava 73:95 (19:14, 17:28, 35:22, 22:11).

Suci: Vovk (Slavonski Brod), te Šarac i Tresoglavić (oba iz Osijeka).

ŠIBENIK: Došen (2), Tomeljak (10), Drezga (27), Rončević, Bilan (2), Vlaić (2), Pehar (4), Vukičević (13), Petković (9), Maleš (2), Vrkić (22).

DUBRAVA: Vragović (11), Stojić, Krajačić (8), Čuljak (18), Perković, Samac (10), M. Bošnjak (2), Bačko, Gašparac (3), Smiljanić (6), V. Bošnjak, Šakić (17).

Zadar je još jednom potvrdio kvalitetu i epitet favorita prvenstva Hrvatske, kada je jučer bez većih problema stigao do pobjede u Trnskom.

“Mravi” su dobro krenuli, poveli 10:4, ali tada je krenuo Cory Brewer za kojega Pavličevićeva momčad nije imala rješenja. Brewer je sa 18 postignutih koševa u poluvremenu Zadrane doveo do +13 prije odmora.

Najbolji pojedinac kod Zagreba Ante Tomić zaradio je treću osobnu pogrešku u prvom poluvremenu, pa je u nastavku igrao puno opreznije. To su iskoristili Zadrani koji su većinu pogodaka u trećoj četvrtini postigli laganim koševima iz reketa.

U tom dijelu igre Zadar je došao do 18 razlike i pitanje pobjednika bilo je rješeno. Do kraja susreta treneri obiju momčadi odmarali su svoje najbolje igrače, koje novi susreti očekuju već sutra.

Aco: Najbolji smo u Hrvatskoj....

Aleksandar Petrović, trener Zadra:

- Kada si napadački raspoložen kao mi danas onda nemaš velikih problema. Ova utakmica potvrdila je da je Brewer koji nam je nedostajao kada je zdrav jedan od najopasnijih igrača ove lige. Još jednom ću kazati osjećamo se moćno, mislim da smo najbolja momčad u Hrvatskoj, a to trebamo sada demonstrirati na ostalim susretima.

Željko Pavličević, trener Zagreba:

- Čestitam Zadru. U prvom poluvremenu oni su izuzetno dobro šutirali. Stvorili su jednu psihološku stabilnost. Meni je važno da su priliku dobili igrači koji će igrati u četvrtak, jer nam je ta utakmica puno važnija nego ova protiv Zadra.