Hajdukdobra stara vremena

Večer kada je Hajduk pregazio slavni Real: na današnji dan prije 51 godinu Madriđani su u manje od pola sata primili tri gola na krcatom Starom placu

22. lipnja 2022. - 21:31

Na današnji dan u prijateljskom susretu odigranom na Starom placu 22. lipnja 1971. godine Hajduk je svladao slavni Real Madrid s čak 4:2, a naslov u „Slobodnoj Dalmaciji” idućeg dana najbolje je opisivao viđeno na travnjaku - „Gosti izbjegli katastrofu”.

Kraljevski klub i tada je prije 51 godine bio najuspješniji klub Starog kontinenta, do tada je već šest puta osvajao tadašnji Kup prvaka, a baš te sezone igrao je finale tadašnjeg Kupa kupova. Zaključno s nedavnom prošlosezonskom sada je na ukupno 14 titula najbolje momčadi Europe. Međutim, mora se napomenuti kako je uoči ovog susreta Real mjesec dana bio bez natjecateljske utakmice. A Hajduku je ova utakmica došla taman nakon što je osvojio naslov prvaka Jugoslavije, prvi nakon 16 godina legendarnom pobjedom u Beogradu nad Partizanom 4:3. Dva dana poslije tog susreta u kojem je protiv velikog rivala na njegovom stadionu Hajduk nadoknadio tri gola minusa igralo se s Realom u Splitu., a prije slavljeničke utakmice s Olimpijom u zadnjem prvenstvenom kolu.

U splitskoj euforiji zbog osvojenog naslova prvaka bivše države pregažen je i veliki Real. Već nakon pola sata igre bilo je 3:0 za Hajduk, zabijali su Nadoveza u 17., Hlevnjak u 20. i Boljat u 29. minuti. U nastavku je Nadoveza drugim golom u 70. minuti povisio i na 4:0. Prijetio je Realu potpuni debakl. No, u zadnjih petnaestak minuta Španjolci su s dva pogotka ipak uspjeli spasiti obraz jer je trener Slavko Luštica u drugom poluvremenu napravio čak pet izmjena i uveo mlađe igrače.