Hajdukanaliza utakmice

‘Tempirana bomba‘ ponovno je eksplodirala: Nihad Mujakić ‘opalio je šamar‘ i svojim suigračima, Bijeli su na kraju dobro i prošli

7. travnja 2021. - 21:47

U utakmici u kojoj je viđeno čak 40 prekršaja (po 20 sa svake strane) prijelomni trenutak dogodio se u 41. minuti, kada je domaći stoper isključen nakon što je pri vodstvu njegove ekipe, poslije jednog apsolutno nebitnog auta na sredini terena, ošamario protivničkog igrača.

Složit ćete se da ovo zvuči kao izvještaj s nekakvog susjedskog derbija 2. županijske lige, ali upravo se tako može opisati današnji susret Hajduka i Slaven Belupa. Naime, Nihad Mujakić se u toj 41. minuti prvo porječkao s Karlom Lulićem, a nakon što mu se Belupov igrač unio u lice i lagano trznuo glavom prema naprijed, Hajdukov stoper ga je ošamario dok ga je četvrti sudac pokušavao odvući. Da stvar bude još bizarnija, Mujakić je bio u šoku nakon što ga je sudac Pečarić poslao u svlačionicu, jer je očigledno mislio da se šamari toleriraju na nogometnoj utakmici.

U redu, Lulić je očigledno isprovocirao Mujakićevu reakciju i zasluženo zaradio žuti karton. Možda je mogao i crveni, ali generalno govoreći, za takve stvari igrači se vrlo rijetko isključuju. S druge strane, šamarčinom ćete bez iznimke isposlovati crveni karton, bez obzira jeste li započeli sukob ili ne. I sada recite, je li primjereno da stoper Hajduka u 41. minuti, u situaciji u kojoj njegova momčad ima vodstvo i kontrolira utakmicu, na centru, nakon jednog bezazlenog „koškanja” oko auta, ošamari protivnika?

Naravno da nije. Ali taj potez i ne treba toliko čuditi, jer ako malo bolje razmislite Mujakić je već nemali broj puta imao slične „blackoutove” u kojima su njegove reakcije bile nerezonske i prenagljene. A uostalom, ovo mu je već treće isključenje koje je zaradio u bijelom dresu i koliko god on ponekad izgledao dosta dobro, radi se o dosta „sirovom” igraču koji na terenu često djeluje kao tempirana bomba i kojemu se rijetko može pronaći više pozitivnih nego negativnih strana.

Bijeli su do tog trenutka igrali svoju poznatu igru u kojoj su u obrani bili čvrsti i disciplinirani, a u fazi napada se oslanjali na individualnu kvalitetu, jer Belupo jednostavno nije ostavljao mogućnost da im se zaprijeti u tranziciji. Uz to, momčad Tomislava Stipića dobrim je visokim presingom onemogućavala Hajduku izlaz iz zadnje linije dodavanjem pa je igra Bijelih u fazi napada bila već standardno rascjepkana.

U 22. minuti Kristian Dimitrov je dugom loptom pokušao pronaći Kačaniklića, ali je Marko Livaja također došao na tu stranu i primio loptu, čime je poremetio strukturu Belupove obrane i otvorio prostor Umutu da utrči u njega. Livaja je sjajnom loptom pronašao Turčina, a on je pogodio za 1:0. Radi se o akciji koja je praktički „trademark” Tramezzanijevog Hajduka i koja vjerojatno nikada ne bi prošla da se u središtu nje nije našao Livaja koji je, uz svoju tehničku kvalitetu, pokazao i da u taktičkom smislu zna razmišljati izvan zadanih okvira i u pravom trenutku napraviti taktički potez koji možda nije „po udžbeniku”, ali koji je apsolutno opravdan u kontekstu Hajdukove igre.

U sudačkoj nadoknadi prvog poluvremena imali smo prilike vidjeti još jednu dobru akciju Hajduka u kojoj je Kačaniklić Todorovićevo dodavanje sjajno proslijedio u prostor za Livaju, ali je njegovu povratnu loptu Bosec uspio izbaciti u korner. I to je bilo to od Tramezzanijeve momčadi.

Nakon Mujakićevog isključenja Bijeli su se povukli u 4-3-1-1, a gosti nisu imali većih problema sa stvaranjem pritiska na njihovu obranu. Hajdukov strateg je u 62. minuti povukao potez koji je na prvu djelovao malo nelogično i koji se do kraja takvim i pokazao. Iz igre je izvadio Darka Todorovića, a na poziciju desnog beka uveo Marija Vuškovića. Iako je mladi stoper dobar s loptom u nogama i ima dobar osjećaj za sudjelovanje u igri u fazi napada, ipak se radi o igraču koji je značajno sporiji od Todorovića i koji je malo toga mogao pružiti momčadi sa sebi neprirodne pozicije. Da stvar bude gora, prvi gol Belupa došao je upravo preko njegove strane.

Gostima je pritisak urodio plodom dvaput u kratkom razdoblju, a oba puta strijelac je bio Ivan Krstanović. Belupov napadač prvo je u 65. minuti u pogodak pretvorio ubačaj Gode kojeg je Dimitrov propustio očistiti, a zatim je četiri minute kasnije poentirao iz daljine, nakon što je njegov udarac skrenuo Simić i prevario Kalinića.

Hajduk je nakon toga pokušavao zaprijetiti golu Filipovića, ali sve je to bilo jalovo, bez ikakvog plana i ideje. Umut je odradio dobar posao, dobivši čak 12 od 16 duela u kojima je sudjelovao, ali Belupo je dobro organizirana momčad kojoj ne možete zaprijetiti samo na račun toga što vam najistureniji napadač može sačuvati loptu, stoga je to sve uglavnom bilo uzalud.

I kada se činilo da je utakmica gotova i da će gosti odnijeti sva tri boda, Bijeli su izveli sjajnu izvježbanu akciju iz slobodnog udarca, nakon koje je Umut poentirao za konačnih 2:2. Marco Fossati, koji nije odigrao bogznakakvu utakmicu, odlučno se otarasio Atanasova i ostalih potencijalnih izvođača i započeo jednostavnu akciju, ali koja je morala biti savršeno tempirana da bi uspjela. Loptu je dodao Livaji, koji ju je odmah proslijedio iza sebe za Umuta, a on je poslao iza leđa Filipovića.

Hajduk bi vjerojatno ponovno došao do tri boda da Mujakić nije napravio glupost u 41. minuti, a izjednačujući pogodak u posljednjim trenucima susreta govori da promjena mentaliteta hajdukovaca nije mit, već da su Bijeli zausta naučili ne odustajati sve do posljednjeg sučeva zvižduka. Stalno spominjemo da je Tramezzani podigao razinu igre u obrani, a danas smo vidjeli i da ima inovativna rješenja u napadačkim prekidima, dok je i problem onih obrambenih također riješio. Ali manjak riješenja u fazi napada i veliko oslanjanje na Livaju ne djeluje obećavajuće na duge staze.

S obzirom na sve, ovaj bod će barem malo ublažiti udarac kojeg su Bijeli pretrpjeli danas, a Tramezzaniju će zasigurno biti drago što je niz neporaženosti u prvenstvu produljen na sedam utakmica. No, dok se ne riješe sistemski problemi u fazi napada, Hajduk će i dalje biti ranjiva momčad koja će živjeti na rubu i koju će od pada u provaliju čuvati oni koji posjeduju individualnu kvalitetu i kojih možda već na ljeto tu neće ni biti.