Hajdukanaliza utakmice

Hajduku se ponovila utakmica otprije dva tjedna, a neke su stvari i dalje neshvatljive

20. travnja 2021. - 22:21

Vodstvo, crveni karton pa onda Ivan Krstanović – sve je to Hajduk doživio već prije dva tjedna na Poljudu. Sada se dogodilo gotovo ista stvar i Bijeli su još jednom ostali bez dva boda protiv Slaven Belupa. Ili bi možda bilo bolje reći da su osvojili bod?

Paolo Tramezzani imao je nimalo jednostavnu situaciju pred samu utakmicu, jer nije mogao računati na suspendirane Stefana Simića, Marija Vuškovića i Marca Fossatija. Ukratko, bio je bez stožernih igrača njegove defenzivne filozofije.

Bez obzira na to, Talijan se svejedno odlučio za svoj uobičajeni sustav 3-4-2-1, s tim da je Darkom Todorovićem zauzeo poziciju desnog stopera, a Jairo desnog bočnog. Uz to, trener Bijelih odlučio se za još jedno iznenađenje u vidu Dina Skorupa u veznom redu, dok je i Tonio Teklić dobio prednost ispred Aleksandera Kačaniklića.

U fazi napada, pak, Todorović bi često prelazio na poziciju desnog beka, a Jairo bi ušao u sredinu... Sada bi ovdje logičan nastavak rečenice bio nešto u stilu: „kako bi poboljšao protok lopte”, ili: „kako bi  bolje povezao linije”. Ali u praksi je u sredinu ulazio samo zato da bi ušao u sredinu, jer Bijeli ponovno ništa nisu uspijevali napraviti u fazi napada, osim što su direktnim loptama prema naprijed pokušavali uhvatiti domaćine na krivoj nozi. Ali Belupo je dobro organizirana momčad koju se ne može baš tako lako izigrati.

Jedini pogodak za Hajduk postigao je Kristian Dimitrov u 9. minuti, naravno, nakon prekida. A kao što je to također u posljednje vrijeme postao običaj, Bijeli osim toga nisu puno napravili. Domaćini su mogli izjednačiti već u prvom poluvremenu kada je udarac Gode Todorović očistio s crte, a nakon što je bosanskohercegovački reprezentativac u 60. minuti zaradio crveni karton nakon prekršaja na Knollu, do kraja smo gledali praktički istu utakmicu kao i prije dva tjedna na Poljudu protiv istog protivnika.

Željko Hajdinjak/Cropix

Visoki presing Slaven Belupu se isplatio u 65. minuti, kada je prvo pogriješio Vicko Ševelj koji je u igru ušao samo dvije minute prije toga, a onda i Dimitrov koji je loptu ispucao toliko nespretno da je to djelovalo groteskno. Jairo je iz nekog razloga krenuo zatvarati Godu s krive, vanjske strane, a nakon što je Kalinić loše odbio loptu, Krstanović je pored šest hajdukovaca poentirao za 1:1. Možda se mogao svirati prekršaj na vrataru Bijelih, ali njegova reakcija je svejedno morala biti sigurnija i odlučnija.

Na kraju je ponovno bilo neshvatljivo kako Bijeli uopće ne pokazuju želju za preuzeti više rizika u napadu, jer bez obzira na igrača manje, neosporno je da posjeduju kvalitetu u ofenzivi. Tramezzaniju je očito ponovno bilo važnije ne izgubiti bod nego zaraditi dva, što je zaista čudno s obzirom na to da svako kolo predstavlja šansu za približiti se Rijeci i Gorici.

Mora se naglasiti i još jedna majstorska partija domaćeg kapetana Gorana Parackog koji je imao čak 91% točnih dodavanja i samo šest izgubljenih lopti, što unatoč njegovoj dokazanoj kvaliteti, dovoljno govori i o Hajdukovom nedovoljno agresivnom pristupu u fazi obrane.

Hajduk u nedjelju dočekuje Dinamo na Poljudu, a Bijeli će biti bez Marka Livaje i Darka Todorovića, koji će morati odraditi suspenziju. Gorica je trenutno na šest bodova od Bijelih, a Rijeka bi im pobjedom u Puli sutra mogla pobjeći na sedam. Hajduk ima utakmicu manje, ali slijede mu dva dvoboja s Modrima i jedan s Riječanima u sljedećih deset dana i jako je teško vidjeti kako bi s ovakvom igrom koja je zapravo sve lošija (iako nikad ni nije bila posebno dobra) iz tog perioda izašli s količinom bodova koja bi bila optimalna u kontekstu cilja kojem teže.