Domaći nogometkvalifikacije za EP 2020

Ta divna splitska noć: čarobno prvo poluvrijeme Dalićevih izabranika bilo je dovoljno da se slomi otpor Mađarske

Piše R.R.
11. listopada 2019. - 00:38
pp_hrvatska_madjarska14-101019

Hrvatska nogometna reprezentacija na korak je do plasmana na Europsko prvenstvo 2020. godine nakon što je u susretu 6. kola E skupine pred 33.000 gledatelja na stadionu Poljud pobijedila Mađarsku sa 3-0.

Pogotke su za Hrvatsku postigli Luka Modrić (5) i Bruno Petković (24, 42). Ivan Perišić je u 55. minuti promašio kazneni udarac, a Mađar Laszlo Kleinheisler je isključen u 57. minuti.

Hrvatska nogometna reprezentacija vratila se pobjednički nakon četiri i pol godina na splitski Poljud, a u ozračju prepunog stadiona i 33 tisuće navijača izabranici Zlatka Dalića su svladali Mađarsku s uverljivih 3-0. Svjetski doprvaci su rutinski dominirali od prve minute i pitanje pobjednika niti jednog trenutka nije bilo upitno, a Hrvatska je do pobjede došla u prvom dijelu kada su kaznili sve pogreške Mađara.

"Vatreni" su konačno prekinuli i "crni" niz sa Poljuda, gdje su od 12 odigranih utakmica do večeras dobili samo jednu. Također, pobjeda protiv Mađarske Hrvatsku odvodi nadomak plasmana na EURO, koji mogu osigurati već u nedjelju u Walesu - i prije zadnje utakmice u skupini sa Slovacima u Rijeci.

"Vatrene" su na tribinama splitskog stadiona bodrili i predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović, premijer Andrej Plenković i predsjednik Sabora Gordan Jandroković.

Dalić je utakmicu ipak započeo s iskusnim Rakitićem i Rebićem, dok su na klupi ostali Vlašić i Brekalo.

Dvoboj je započeo idealno za Hrvatsku, golom već u 5. minuti. Kapetan Modrić je ukrao loptu neopreznom stoperu Kadaru, sjurio se prema vratima i lako svladao mađarskog vratara. U 24. minuti nova greška mađarske obrane i Hrvatska vodi s 2-0.  Rebić je oduzeo loptu Lovrencsicsu i brzo proslijedio loptu do Petkovića, koji petom vara vratara Gulascija. U 40. minuti veliku priliku je propustio Petković, koji je minijaturom prošao Kadara i uputio udarac s pet metara koji Gulacsi zaustavlja nogom. No, u 42. minuti Petković dolazi do drugog gola na utakmici - Perišić je oštro ubacio s desne strane, Kadar nespretno zahvaća loptu koja vara Gulacsia, a Petković krajnim naporom ipak zahvaća loptu koja odsjeda u mreži. Tako je Hrvatska iz četiri prilike u prvom dijelu stigla do tri gola, a u sva tri postignuta pogotka kumovale su pogreške mađarskih defenzivnih igrača.

U 54. minuti Kleinheisler ruši Rebića u kaznenom prostoru, a Perišićev udarac s 11 metara brani Gulasci. U 57. minuti zbog prigovora Kleinheisler dobija crveni karton, a u 67. minuti praćen ovacijama poljudskog stadiona iz igre izlazi Luka Modrić. U igru su ušli i Vlašić i Brekalo, čiji udarac u 82. minuti brani Gulacsi, a u 85. minuti Kovačić pronalazi Rebića, čiji udarac iskosa prolazi tik pored vratnice. U 90. minuti udarac Orbana glavom prolazi pored vratnice u najopasnijem pokušaju Mađara u cijeloj utakmici.

U drugom susretu iz naše skupine Slovačka i Wales su u Trnavi odigrali 1-1.

Gosti su poveli u 25. minuti golom Kieffera Moorea, a izjednačio je Juraj Kucka u 53. minuti. Slovaci su od 88. igrali bez isključenog Norberta Gyombera.

Hrvatska vodi na ljestvici sa 13 bodova, Slovačka je druga sa 10 bodova, Mađarska ima devet, a Wales sedam bodova, ali i utakmicu manje. Na začelju je Azerbajdžan s jednim bodom.

U idućem kolu "vatreni" će u nedjelju gostovati u Cardiffu kod Walesa, a do konca kvalifikacija Hrvatsku očekuje još utakmica protiv Slovačke u Rijeci 16. studenog.

Poljud

HRVATSKA – MAĐARSKA 3:0 (3:0)
Split, Gradski stadion u Poljudu.
Kvalifikacije za Europsko prvenstvo 2020., skupina E.
Gledatelja 32110.
Sudac: Daniele Orsato (Italija) – 7.
Strijelci: 1:0 Modrić (5.), 2:0 Petković (24.), 3:0 Petković (42.).
Žuti kartoni: Vida i Brozović (Hrvatska) te Lovrencsics (Mađarska).
Crveni karton: Kleinheisler (Mađarska), drugi žuti. Prvi zbog prekršaja u 18. minuti, a drugi zbog prigovora u 56.
Igrač utakmice: Bruno Petković (Hrvatska).

HRVATSKA (4-2-3-1): Livaković (-) – Jedvaj (6), Lovren (7), Vida (6,5), Barišić (6) – Modrić (7,5) (od 67. Kovačić -), Brozović (6,5) – Rebić (7), Rakitić (6) (od 73. Vlašić -), Perišić (6,5) (od 60. Brekalo -) – Petković (8).

MAĐARSKA (4-5-1): Gulacsi (6) – Lovrencsics (5), Orban (5,5), Kadar (4) (od 46. Lang 5), Korhut (5) – Dzsudzsak (5) (od 60. Nagy -), Kleinheisler (5), Holman (5), Vida (5), Sallai (5) (od 76. Varga -) – Szalai (5,5).

Iz minute u minutu

90 + 3 - kraj susreta i velika pobjeda Hrvatske, veliki korak prema nastupu na Europko prvenstvo 2020.

90 - igrat će se još tri minute sudačkog dodatka

89 - zaprijetili su MAđari, Orban je pucao glavom, ali pored gola

88 - utihnule su tribine, osjeća se kraj susreta, lagano završavanje posla

86 - fantastična akcija naših, Rebić je ostao sam, odlično je pucao, lopta je liznula stativu i završila u gol-autu

83 - Kovačić je dobro prošao, šteta što nije bilo nikog u sredini da loptu posšremi u mrežu

81 - pokušao je Brekalo izvana, ali Gulacsi brani

77 – Lang se ozlijedio, Mađari su u opasnosti da odigraju do kraja s devet igrača

76 – izvrsna kontra Hrvatske, Brekalo je samo malo zakasnio u dodavanju prema Rebiću koji je upao u zaleđe, a lako je mogao pasti i četvrti pogodak jer je Vlašić dobio loptu u idealnoj poziciji

73 – iz igre izlazi Rakitić, a uz veliki pljesak u igru je ušao Nikola Vlašić

70 – pokušali su Petković i Barišić, ali su se Mađari spasili

68 – Szalai je pokušao, prvi udarac u okvir gola i lagani posao za Livakovića

67 – Modrić je kapetansku traku predao Rakitiću, a svoje mjesto u igri Mateu Kovačiću

62 – skandira se izborniku Daliću

59 – Perišić je izašao iz igre, umjesto njega u igri je Brekalo

56 – objavljeno je da je na tribinama 32.110 gledatelja koji su prošli kroz brojače

55 – Mađari su ostali s igračem manje, Kleiheisler je dobio drugi žuti karton i poslan je u svlačionicu

54 - Perišić je uzeo loptu, plasirao je u vratarov desni kut, nisko, ali mekano, lagano i Gulacsi je uspio obraniti

53 – Rebić je fantastičan, odlično je prošao po lijevoj strani, zakoračio u kazneni prostor gdje ga je srušio Kleinheisler i sudac Orsato je dosudio kazneni udarac

52 – s tribina se pjeva "Ne dirajte mi ravnicu", publika ne prestaje s navijanjem

49 – Mađari su nešto čvršće ušli u nastavak susreta

46 – novi čovjek na travnjaku kod Mađara je Lang, umjesto Kadara

45 + 1 - kraj prvog poluvremena, buran aplauz s tribina je ispratio igrače u svlačionicu

45 + 1 - još jedna dobra akcija Hrvatske, ali se Petković nije uspio po treći put upisati u listu strijelaca

45 - igrat će se minuta sudačkog dodatka

43 - požutio je Brozović, neće ga biti u dvoboju protiv Walesa

42 - potop Mađara, 3:0, razbijeni su gosti potpuno, s lijeve strane je prošao Perišić odlično ubacio u kazneni prostor gdje je Kadar katastrofalno pogriješio, izbacio iz igre i svog vratara, a Petković se dobro snašao i ugurao loptu u mrežu

39 - Rebić je otresao svoju dvojicu čuvara, prohujao pored njih kao da ih nema, ubacio oštro na peterac gdje se dobro snašao Petković, plasirao loptu, ali je nogom obranio Gulacsi, u nastavku akcije lopta je pobjegla Perišiću

37 - krenuli su MAđari prema naprijed, počinju biti opasniji, iako im nedostaje zadnji pas i nešto konkretnije u napadu

33 – Perišić je raspoložen za igru i nadigravanje, opet je bio u dobroj poziciji, ali je malo gurnuo loptu prejako i Mađari su se uspjeli obraniti

31 – Vida, onaj hrvatski, dobio je žuti karton zbog faula nad Szalaijem

24 – goooolllll, kakav potez Petkovića, fantastično, reakcija rasnog golgetera, Rebić je napravio pritisak i oduzeo loptu Lovrencsics, odmah je s lijeve strane gurnuo u kazneni prostor gdje je bio Petković, malo okrenut leđima, ali se izvrsno snašao, petom povukao loptu ispred Gulacsija, Kadar je nije stigao

21 – pristigli su Mađari naprijed, bilo je čak i neugodno kada je pokušao Vida glavom, ali je Perišić odbio u novi korner, u nastavku su naši riješili ovu situaciju

18 – Kleinheisler je 'požutio' nakon neopreznog starta na Modrića, bio je dobar ubačaj, ali prvo Petković, pa poslije i Jedvaj nisu najbolje reagirali

16 - izmučio je Perišić već stopere Mađara svojim ulascima iza leđa, ovaj put je Kadar stigao blokirati

15 – Rebić i Barišić su prošli o lijevoj strani, ali ubačaj hrvatskog braniča Perišić nije stigao na drugoj strani

11 – nova pogreška Mađara, Perišić je krenuo po desnoj strani i pucao, ali je lopta završila u bloku

10 – Dzsudzsak je oboren, ali predaleko da bi bilo opasno po gol Hrvatske

8 – veliki pritisak Hrvatske, Mađari se još nisu niti snašli, teško uopće spajaju neka smislena dodavanja

5 – kakav početak, iz snova, Luka Modrić je strpljivo na 40-tak metara dočekao pogrešku Kadara, oduzeo mu loptu i sjurio se prema golu Mađara, strpljivo pogledao gdje je Gulascija, izbjegao uklizavanja Orbana i mirno plasirao loptu u mrežu

4 - Perišić je probao s desne strane, ali ravno u Guglacsija

3 – povukao je Modrić s desne strane, Perišić je spasio da lopta ne izađe vani, na kraju je lopta došla do Modrića koji iz voleja s 20 metara tuče preko gola

1 - počela je utakmica

0 - Mađari bacaju kabanice i pirotehnička sredstva na teren, s druge strane se ori "Zovi, samo zovi"

0 - Poljudom se iz 30.000 grla ori Lijepa naša

0 - stadionom se ori "Dalmacijo", igrači izlaze na travnjak

0 - Mađarski navijači su obučeni u crvene, bijele i zelene kabanice, tako da tvore svoju zastavu

0 – navijači se odlično zabavljaju, koreografija je već isprobana, bit će to fantastična večer, Hrvatska će imati ogromnu podršku

0 - Poljud je prepun, atmosfera na tribinama je izvrsna, očekuju se još jedino svi ugledni gosti u svečanoj loži

0 - Hrvatska reprezentacija je istračala na zagrijavanje uz buran pljesak sa svih tribina, stadio je gotovo već ispunjen do posljednjeg mjesta

04. kolovoz 2020 20:16