Domaći nogometkroz ušicu igle

Bizarna pogreška Livakovića donijela Portugalcima pobjedu: ostajemo u elitnoj skupini zahvaljujući pobjedi Francuza

Piše R.R.
17. studenog 2020. - 22:35
Tom Dubravec/Cropix

Hrvatska nogometna reprezentacija izborila je ostanak u elitnom razredu Lige nacija premda je u susretu posljednjeg kola u Splitu izgubila od Portugala sa 2-3, a u drugom susretu Francuska je pobijedila Švedsku sa 4-2.

Uoči posljednjih 90 minuta natjecanja u skupini 3 Francuska je sa 13 bodova osigurala prvo mjesto i plasman na završni turnir, Portugal je imao 10 bodova i sigurno je bio drugi, dok su Hrvatska i Švedska imale po tri boda i odlučivale su o putniku u niži rang natjecanja.

U posljednjem kolu i Hrvatska i Švedska su izgubile, no "Vatreni" srećom s manje razlike što je bilo dovoljno za osvajanje trećeg mjesta.

Oba gola za Hrvatsku zabio je Mateo Kovačić (29, 65), dok su strijelci za Portugal bili Ruben Dias (52, 90) i Joao Felix (60). Hrvatska je od 52. minute igrala bez isključenog Marka Roga.

Hrvatska je povela u 29. minuti golom Matea Kovačića, kojem je to bio prvi pogodak za "Vatrene" nakon više od pet godina. Prvi i do sada jedini gol zabio je u prijateljskom susretu protiv Gibraltara u lipnju 2015.

Možda i ključni trenutak utakmice dogodio se u 52. minuti, kada je Marko Rog isključen zbog drugog žutog kartona. Portugal je odmah izjednačio. Cristiano Ronaldo je opalio iz slobodnjaka, Livaković je obranio, no lopta se odbila do Pereire koji je odmah vratio do Rubena Diasa koji je mirno zabio za 1-1.

Nažalost, samo osam minuta kasnije Portugal je okrenuo rezultat, a pogodak je zabio Joao Felix. Gosti su dali gol nakon što je Jota loptu uštopao rukom pa potom i asistirao Felixu koji je zabio u praznu mrežu. No, engleski sudac Michael Oliver je pokazao na centar.

Vodstvo gostiju nije dugo trajalo, u 65. minuti Kovačić je s ruba kaznenog prostora zabio za 2-2. Portugal je do pobjede stigao u 90. minuti drugim golom Rubena Diasa koji je iskoristio pogrešku Livakoviću kojem je lopta ispala iz ruke.

U drugom susretu iz ove skupine Francuska je na Stade de Franceu pobijedila Švedsku sa 4-2 i potvrdila prvu poziciju i plasman na završni turnir.

Šveđani su poveli već u petoj minuti golom Viktora Claessona, no "Tricolori" su do kraja poluvremena okrenuli rezultat, a strijelci su bili Olivier Giroud (16, 59), Benjamin Pavard (36) i Coman (90+4), dok su za Švedsku zabili Claesson (5) i Quaison (88).

Na koncu je Francuska osvojila prvo mjesto i plasman na završni turnir sa 16 bodova, Portugal je drugi sa 13 bodova, Hrvatska ima tri, baš kao i zadnja Švedska.

Semafor

HRVATSKA – PORTUGAL 2:3 (1:0)
Split, Gradski stadion u Poljudu.
Liga nacija A, 6. kolo skupine 3.
Bez gledatelja.
Sudac: Michael Oliver (Engleska) – 5.
Strijelci: 1:0 Kovačić (29.), 1:1 Dias (52.), 1:2 Felix (60.), 2:2 Kovačić (65.), 2:3 Dias (90.).
Žuti kartoni: Perišić (Hrvatska) i Ronaldo (Portugal).
Crveni karton: Rog (Hrvatska) u 51. minuti, drugi žuti.
Igrač utakmice: Ruben Dias (Portugal).

HRVATSKA (4-3-1-2): Livaković (5) – Juranović (6), Lovren (6), Škorić (6), Bradarić (6) – Rog (5), Modrić (6), Kovačić (8) (od 90.+1 T. Bašić -) – Pašalić (6,5) (od 64. Brekalo -) – Vlašić (6,5) (od 84. Oršić -), Perišić (6).

PORTUGAL (4-3-3): Rui Patricio (6) – N. Semedo (6), R. Semedo (6,5), Dias (8), Rui (6) (od 71. Cancelo -) – Fernandes (5,5) (od 46. Trincao 6), D. Pereira (6) (od 77. Oliveira -), Moutinho (6,5) – Jota (6,5) (od 77. Paulinho -), Ronaldo (6,5), Felix (7) (od 71. B. Silva -).

2:3 Ruben Dias

90 - nevjerojatno je kako je Livaković počastio goste, mirno je mogao pokupiti loptu, ali je zakačio Lovrena, ona mu je ispala na noge rubena diasa koji je pospremio u mrežu

85 – pritišću Portugalci, pokušao je sada Oliveira, ali je lopta preletjela preko gola

83 - iz igre je izašao Vlašić, novi je igrač Oršić

79 – velika prilika Portugala, Trincao je dobio loptu na petnaestak metara, dobro pucao, Livaković odbio kratko, ušao je Bernardo Silva u prostor, pucao malo prejako „od poda“ i lopta je otišla preko grede

77 - Cancelo je odlično centrirao s lijeve strane za Ronalda, ispred kojeg se Škorić akrobatski baca i glavom izbija loptu u korner

76 – još jedna dvostruka zamjena kod Portugala, Sergio Oliveira i Paulinho su ušli, a izašli su Diogo Jota i Danilo

75 – Trincao se izborio za jednu loptu, pucao je prema prvoj statiti, ali i neprecizno

74 - kontra naših, Bradarić je dodao Perišiću, koji je proslijedio desno prema Brekalu, mogao je naš napadač i pucati, ali je želio odigrati još jedan pas prema Bradariću, no lopta je otišla nigdje, pored gola

69 - dvostruka izmjena kod Portugalaca, u igru su ušli Bernardo Silva i Joao Cancelo, a iz igre su izašli Rui i Joao Felix

2:2 Kovačić

65 – pamtit će Mateo Kovačić ovaj dvoboj, dobra akcija naših, na kraju je u kaznenom prostoru Vlašić izdržao nalet portugalskih stopera, sačuvao je loptu, zaštitio i poslao na vrh kaznenog prostora, povratno odakle je Kovačić raspalio, lopta je pomilovala stativu i ušla u mrežu

63 – iz igre je izašao Pašalić, a ušao je Brekalo

--- Giroud je doveo Francuze do vodstva od 3:1 protiv Švedske

1:2 Joao Felix

60 – vodi Portugal, navalili su gosti iz svih oružja i stigli do vodstva, istina uz veliki previd suca Olivera, dubinska je lopta preskočila Lovrena, Jotu je pogodila u ruku, taman toliko da sebi namjesti idealnu situaciju, stao je, vratio na šest-sedam metara gdje je bio Joao Felix koji je pogodio za vostvo

57 – požutio je Perišić, pokušao je pobjeći u kontru, stigao ga je Nelson Semedo, odnio loptu, a naš je krilni napadač nekoliko puta udario Portugalca i zasluženo je kažnjen

55 – tri su kornera izveli Portugalci, stalno su pritiskali, ali srećom nije bilo velike opasnosti

53 - simulirao je Ronaldo i dobio žuti karton

1:1 Ruben Dias

51 – poravnanje, Cristiano Ronaldo je odlično izveo slobodan udarac, Livaković je kratko odbio loptu, Ruben Semedo je natrčao dobro, vratio na peterac gdje je ostao sam Ruben Dias koji je zabio loptu u mrežu

50 - igrat ćemo s igračem manje, Rog je zakasnio u duel s Ronaldom, pomeo ga i dobio drugi žuti karton, odnosno isključujući crveni

47- opasno je bilo, Moutinho je izveo slobodan udarac, Ruben Dias nadvisio Roga u skoku, ali je lopta prohujala iznad grede

46 - Portugalci su napravili jednu izmjenu, umjesto Brun Fernandesa u igru je ušao Trincao

46 - počelo je drugo poluvrijeme

45 - kraj prvog pluvremena

45 - odlična dubinska lopta iza leđa naše obrane, no Joao Felix je bio malo sa strane, pucao je, ali je Livaković dobro zatvorio prvi kut

42 - podigli su Portugalci ritam igre, počeli su pritiskati, pali smo malo u igri

39 – moglo nam se osvetiti ono promašivanje, Škorić je odbio kratko prvi ubačaj, Danilo je dobio neočekivano priliku, snažno je pucao iz voleja, ali je Livaković obranio

----- Pavard je doveo Francuze u vodstvo 2:1 protiv Šveđana

37 – morali smo zabiti za povećanje vodstva, Perišić je prošao s lijeve strane poslao loptu na drugu vratnicu, tamo je bio Juranović koji šalje loptu centimetar pored vratnice

35 – prilika za goste, dubinsku loptu je dobio Jota, krenuo je prema golu, ali je srećom Rog na vrijeme ušao u blok i spasio cijelu situaciju

32 – Modrić je dobro ubacio, Patricio je kratko odbio i na kraju su portugalski stoperi izbili u korner

1:0 Kovačić

28 - vodimo, vodimo, to je sada najvažnije, odlična akcija naših s desne strane, nisu prvi ubačaj Vlašića Portugalci dobro očistili, Pašalić se izborio za loptu, odlično vidio dolazak natrčalog kovačića, vratio mu loptu na šest metara, prvi je udarac Rui Patricio zaustavio, ali odbijenu loptu je naš veznjak zakucao neobranjivo u mrežu

27 - izveli smo korner, pokušavali nekako loptu progurati Portugalcima iza leđa, ali nije prošlo

22 – Rog je dobio žuti karton, na centru je faulom spasio opasan nalet Portugalaca

21 – konačno i jedna naša dobra akcije, Vlašić je ubacio na drugu stativu, Perišić je spustio glavom na peterac, prema natrčalom Pašaliću, ali je njegov pokušaj Dias blokirao

18 - Rui je dobro uputio centaršut s lijeve strane, a najviši u skoku bio je Cristiano Ronaldo, bilo je blizu, ali srećom nije uspio zahvatiti loptu kako je želio

------ Francuska je pogotkom Girouda u 17. minuti poravnala protiv Šveđana

12 - izveli su Portugalci dva kornera, bilo je malo i gužve, no bez konkretne završnice i opasnosti po Livakovića

9 - igra se uglavnom na sredini igrališta, dobro izgledamo na travnjaku s obzirom na sve probleme

----- Stigla je i prva informacija s drugog dvoboja, Švedska je povela 1:0 protv Francuske, zabio je Claessen

3 - pokušao je Juranović s desne strane, no ispred Perišića je reagirao Ruben Dias