Domaći nogometliga nacija

Hrvatska slavila u šahovskoj partiji na Maksimiru: Dalićeve trupe bile su bolje i zasluženo došli do bodova koji im otvaraju vrata završnog turnira

Piše R.R.
22. rujna 2022. - 22:38

U dvoboju 5. kola 1. skupine Lige nacija hrvatski nogometaši su na zagrebačkome Maksimiru pobijedili Dansku s 2-1 (0-0), te imaju šansu u zadnjoj utakmici u nedjelju u Beču protiv Austrije izboriti završni turnir natjecanja.

Pogotke su za Hrvatsku dali Borna Sosa (49) i Lovro Majer (79), a za Dansku Christian Eriksen (77).

Hrvatska je time osigurala ostanak u najjačem razredu Lige nacija, a po prvi puta u povijesti plasirat će se na završni turnir ukoliko u nedjelju u Beču svlada Austriju ili ukoliko Danska ne pobijedi Francusku.

Također, Hrvatska će s ovom pobjedom biti u prvoj jakosnoj skupini kvalifikacija za EURO 2024.

Hrvatska je uspjela doći i do treće pobjede u ovogodišnjoj Ligi nacija, a na zagrebačkome Maksimiru je pala vrlo jaka Danska. Izabranici Zlatka Dalića su trijumf zaslužili furioznom igrom u drugom dijelu, pogotovu u prvom dijelu drugog dijela, kada su posve nadigrali Dance, no ne i nokautirali. Genijalni Eriksen je izjednačio, no samo dvije minute kasnije Lovro Majer donosi pobjedu i osigurava Hrvatskoj šansu za povijesni uspjeh - plasman na Final Four Lige nacija.

Prvo poluvrijeme je proteklo u obostrano opreznoj igri, s puno kontrole i vrlo malo rizika.Hrvatska je bolje otvorila utakmicu, uz dvije šanse u početku kada su ubačaje sa strane udarcima glavom tik uz vratnicu probala oba braniča, Šutalo i Gvardiol.

No sredinom poluvremena Danska je zagospodarila terenom, a prvu veliku šansu propustio Maehle u 34. minuti. On je prošao po desnoj strani u kazneni prostor, ali Livaković nije dopustio da mu pošalje loptu kroz noge. U 39. minuti Eriksen je uputio snažan šut s 20 metara, koji je Livaković  skrenuo u korner.

Tek što je počelo drugo poluvrijeme Hrvatska je povela. Nakon ubačene lopte u kazneni prostor, došlo je do niza odbijanaca, a lopta je naposljetku došla do Borna Sose, koji pametno upućuje precizan i prizeman koji odsjeda u samom kutu danskih vrata. Unatoč vodstvu Vatreni su nastavili s napadačkom igrom, dok su Danci bili posve bezopasni.

U 58. minuti Perišić iz slobodnog udarca puca malo pored vratnice, a u 66. minuti Schmeichel brani opasan udarac Modrića. U 70. minuti briljantni solo-prodor Kovačića, no šut je bio posve neprecizan, pa je Hrvatska propustila još jednu priliku da nokautira Dansku.

To se osvetilo u 77. minuti kada je Šutalo teško pogriješio i predao loptu Dancima, a Eriksen s 20-tak metara pogađa desne rašlje naših vrata.

Samo dvije minute kasnije novoušli Lovro Majer u svom prvom dodiru s loptom preciznim udarcem sa 16 metara opet dovodi Hrvatsku u vodstvo.

U 86. minuti ponovno prijeti Eriksen, no šalje loptu ravno u hrvatskog vratara, a u zadnjim sekundama Dolberg prebacuje vrata.

U drugom dvoboju skupine Francuska je svladala Austriju s 2-0.

Hrvatska vodi s 10 bodova, Danska ima 9, Francuska 5, a Austrija 4 boda.

Semafor

Hrvatska – Danska 2:1 (0:0)

Zagreb – Stadion u Maksimiru. Gledatelja 22.715.

Sudac: Davide Massa (Italija) – 6,5.

Strijelci: 1:0 Sosa (49), 1:1 Eriksen (77), 2:1 Majer (79).

Žuti kartoni: Perišić (Hrvatska), Kjaer (Danska).

Najbolji igrač: Luka Modrić (Hrvatska).

Hrvatska (4-3-3): Livaković (6,5) – Juranović (6), Šutalo (6,5), Gvardiol (6,5), Sosa (7) – Modrić (7) (od 90.+3 Vida –), Brozović (6,5), Kovačić (6,5) (od 77. Majer 7) – Pašalić (6) (od 72. Vlašić –), Kramarić (6) (od 71. Petković –), Perišić (6,5) (od 71. Oršić –).

Danska (3-4-3): Schmeichel (6,5) – Andersen (6), Kjaer (6) (od 72. Jensen –), Christensen (6) – Wass (5,5) (od 60. Kristensen –), Hojbjerg (6), Delaney (5,5) (od 60. Hojlund –), Maehle (6) – Skov Olsen (6) (od 89. Dolberg –), Braithwaite (5,5) (od 60. Damsgaard –), Eriksen (7).

Uživo

90‘ + 4 Kraj susret, zaslužena pobjeda Hrvatske

90‘ + 2 Umjesto Modrića u igri je Vida

90‘ + 1 Pustio je sudac Massa start Eriksena na Juranoviću, ali od svega nije bilo ništa

90‘ Igrat će se četiri minute sudačkog dodatka

89‘ Modrić je lijepo sačuvao loptu, potom okomito poslao do VLašića koji je izmakao obrani Danaca, ali je Schmeichel dobro bio

postavljen i obranio je taj pokušaj

89‘ Umjesto Skov Olsena u igru je ušap Dolberg

85‘ Nastavili su Danci s napadom, ovaj je put Eriksen ostao sam, pucao je, lopta se od Šutala odbila do spremnog Livakovića

85‘ Prodali su nam Danci kontru, ali nisu bili odlučni u zvršnici maehle je pokušao, blokirao je Šutalo

84‘ Tražili smo mogućnost za udarac, ali nismo uspjeli, falio nam je zadnji pas

83‘ Mogli smo riješiti susret, šteta jer je Vlašić slabo odigrao do Majera

79‘ Kakav preokret, odličan "trokut" naših, kratka i brza dodavanja, Oršić do Petkovića, povratna lopta do Majera koji je izvrsno pucao s dvadesetak metara i zabio pored Schmeichela

78‘ Ušao je Majer u igru umjesto Kovačića

77‘ Raspale su se naše linije, nekako je ostao Eriksen nečuvan na dvadesetak metara, a onda je gostujuća "desetka" tako dobro pucala, pogodio je same rašlje nemoćnog Livakovića

71‘ Trostruka zamjena kod nas, umjesto Pašalića, Kramarića i Perišića u igru su ušli Petković, Vlašić i Oršić, kod Danaca je umjesto Kjaera ušao Jensen

70‘ Kovačić je projurio pored nekoliko igrača Danske, ali šut s ruba šesnaesterca nije bio dobar

70‘ Očekivamo da će Perišić vani, žali se na ozljedu

69‘ Skov Olsen je ubacio, ali je lopta prohujala pored svih u petercu

67‘ Juranović je bio koncenriran u obrani i odnio je loptu Hojlundu, vratio do Livakovića

66‘ Mogao je Kramarić i puno više napraviti, ali je bio malo neodlučan u završnici

65‘ Zaprijetio je Modrić, dobro su naši ispleli mrežu oko kaznenog prostora, Perišić je dodao do našeg kapetana koji je pucao, ali je Schmeichel obranio

59‘ Iz igre je izašli, Braithwaite, Delaney i Wass, a u igru su ušli O.Christensen, Damsgaard i Hojlund

58‘ Modrić je kratko odigrao za Perišića koji je provukao loptu kroz "živi zid" i za malo pored stative

57‘ Kjaer je bio neoprezan u startu na Modrića, dobio je žuti karton, bila je to dobra akcija, Pašalićeva lopta u međulinije za našeg kapetana

54‘ Perišić je dobro prošao, lopta je išla prema Kramariću, ali je stoper A. Christensen uspio odbiti loptu

53‘ Opet se umirila igra, čvrsto, tvrdo i bez pretjeranog rizika

51‘ Pokušao je Kramarić iz daljine, za malo neprecizno

49‘ Vodstvo, Modrić i Kovačić su odigrali kratko nakon kornera, ubacio je naš kapetan, Danci su se loš snašli u toj gužvi, uspjeli tek izbaciti na rub kaznenog protosra gdje je bio Sosa koji je preciznim udarcem pogodio sam kut nemoćnog Schmeichela

48‘ Perišić je u dvoboju s Kjaerom izborio korner

46‘ Počelo je drugo poluvrijeme

45‘ Kraj prvog poluvremena

39‘ Vidjeli smo je koliko je opasan Eriksen, ostalo mu je malo prostora, dobro je pucao i Livaković je izbio, boksao loptu, u korner

36‘ Žuti karton dobio je Perišić zbog povlačenja

34‘ Velika prilika za Dance, dobro su probili naš desni bok, Maehle je izašao ispred Livakovića koji je uspio zaustaviti njegov udarac

31‘ Bit će potrebno puno strpljenja za probijanje dvostrukog danskog bloka

26‘ Dobar ubačaj s boka, skok Gvardiola i šut koji je za malo otišao pored gola

23‘ Zaprijetili su i Danci, poput klina su se zabili među naše stopere, pucao je Wass, ali za malo preko Livakovićeva gola

21‘ Perišić je umirio jednu neugodnu loptu, ali udarac s ruba kaznenog prostora nije bio precizan

19‘ Braithwaite je tražio nekoga od suigrača u petercu, a Perišić lijepo prsima smirio za Livakovića

16‘ Odlična akcija naših, dobro smo ispleli napad, na kraju je Perišić opasno ubacio, na odbijenu loptu naletio je Kovačić koji je pucao neprecizno

13‘ Prošao je Modrić, ali je opet nedostajao taj zadnji pas, sve je bilo zatvoreno

10‘ Stabilizirala se igra na sredini terena, obje momčadi stoje u čvrstom bloku, kompaktnih linija

6‘ Dobri smo u visokom pritisku, jedna dubinska lopta rema Pašaliću, ali nije bilo nikoga na povratnoj kako bi ugrozio Schmeichela

2‘ Ubacio je Modrić, predugo na drugu stranu odakle je vratio Sosa u kazneni prostor, ali je Šutalo slabo pucao glavom

1‘ Iznijeli smo loptu iz obrane, Modrić je odigrao dupli pas s Kramarićem i stigao sve do kaznenog prostora, nedostajao je još jedan potez, ali dobili smo korner