Sport Domaći nogomet

doigravanje

Dinamo napravio veliki iskorak prema Ligi prvaka: na uzvrat u Norvešku idu s lijepom prednošću

doigravanje

Poslije prvih 90 minuta nogometaši Dinama napravili su veliki iskorak prema Ligi prvaka. Prema viđenom u Maksimiru, hrvatski se prvak pokazao moćnijim rivalom i za očekivati je da će za šest dana u Norveškoj obraniti – 2:0.

Već u 7. minuti ''zakuhalo'' se u gostujućem šesnaestercu. Stoper Rosenborga Lundemo prizemljio je Petkovića. Sudac Orsato bio je svega nekoliko metara udaljen od mjesta događaja i odmah je pokazao prema ''kreču''. Za ovu situaciju VAR mu nije bio potreban. Petković je osobno preuzeo odgovornost (unatoč promašenom jedanaestercu u Budimpešti) i rutinirano svladao gostujućeg vratara Hansena.

Rosenborg je nakon Dinamovog vodstva uspostavio terensku ravnotežu, ali je domaća momčad, iz pomalo sretno izvedenog protunapada, postigla i drugi pogodak. Igrala se 28. minuta kada je vratar Livaković ispucao loptu. U skoku s Petkovićem, Hovland je loptu proslijedio Oršiću. Ovaj je iskoristio poklon i u situaciji ''jedan na jedan'' gostujućem vrataru spretno gurnuo loptu – kroz noge.

Mogao je Dinamo do konca prvog poluvremena još osnažiti vodstvo. U 33. minuti Olmo je pokrenuo kontranapad i efektno petom proigrao do More. Ovaj je šutirao s ruba kaznenog prostora i pogodio – gredu. Nekoliko minuta kasnije Dinamovi su igrači tražili kazneni udarac (zbog igranja rukom Reginiussena), no Orsato je samo odmahnuo, ne pomišljajući niti provjeravati VAR (a očigledno iz kombija, u kojemu su ordinirali asistenti mu, nije došla nikakva sugestija za intervencijom).

U drugom dijelu utakmice Dinamo je inicijativu prepustio Rosenborgu. U takvoj konstelaciji odnosa imali su gosti nekoliko obećavajućih situacija. Najbliže pogotku bio je Nigerijac Adegbenro u 57. minuti kada je lopta uzdrmala okvir Dinamovih vratiju.

Dinamo je pak svoje prigode vrebao iz protuudara. Najbliže trećem pogotku ''modri'' su bili u 82. minuti kada je nakon udarca Olma mrežu gostiju spasio branič Meling.

Maksimir

Dinamo – Rosenborg 2:0

Zagreb – Stadion u Maksimiru. Gledatelja 23.859. Prva utakmica doigravanja za Ligu prvaka: Dinamo – Rosenborg 2:0 (2:0). Sudac: Daniele Orsato (Italija) – 6.

Strijelci: 1:0 Petković (8 – 11m), 2:0 Oršić (28).

Žuti kartoni: Moro, Stojanović (Dinamo); Hovland, Meling (Rosenborg).

Najbolji igrač: Dani Olmo (Dinamo).

Dinamo (4-2-3-1): Livaković (6,5) – Stojanović (6,5), Dilaver (6,5), Perić (6,5), Leovac (6) – Ademi (6), Moro (6,5) – Hajrović (5,5) (od 64. Gojak 5,5), Olmo (7), Oršić (7) (od 84. Atiemwen -) – Petković (7) (od 87. Gavranović -).

Rosenborg (4-3-3): Hansen (6,5) – Hedenstad (6), Reginiussen (6), Hovland (5,5), Meling (6) – Jensen (6), Lundemo (5,5), Konradsen (6) – Akointola (6,5) (od 84. Helland -), Soderlund (5,5), Adegbenro (6,5).

Bjelica: Čeka nas još puno borbe, trke i znoja

- Želio sam aktivan rezultat za uzvrat, kao protiv Ferencvarosa, a ovaj je još aktivniji - izjavio je Dinamov trener Nenad Bjelica za Hrvatsku televiziju nakon pobjede 2-0 nad Rosenborgom u prvoj utakmici doigravanja za Ligu prvaka.

- Ovo je samo prvo poluvrijeme, čeka nas još puno trke, znoja i borbe. Dobro je kad pobijedite s 2-0 protivnika koji je u prošlih deset utakmica uvijek postigao pogodak. To ima svoju vrijednost i na tome moramo graditi svoj optimizam - istaknuo je Bjelica.

Dinamov trener je otkrio da je unatoč promašaju u Budimpešti, Bruno Petković ponovno bio određen kao prvi izvođač kaznenog udarca.

- No, ne ako je na njemu prekršaj. Drugi je bio Oršić. On je trebao pucati - otkrio je Dinamov trener, ali dodao da se u takve stvari trener ne miješa, kad su već igrači donijeli odluku na terenu.

- Bio je samouvjeren, vrhunski je šutnuo.

Dva pogotka su veliki kapital za uzvrat, a Bjelica je i za uzvrat u Trondheimu najavio juriš na pobjedu.

- Dinamo će biti agresivan, moćan, kao i danas, sa željom da pobijedi. Opet ćemo probati s visokim presingom. Idemo s optimizmom u Trondheim i nadamo se dobrom rezultatu.