Naime, prema istraživanju internetskog oglasnika za kupnju, prodaju i najam nekretnina Crozilla, rentanje stanova na lokacijama diljem Zagreba od 2008. godine do danas sve je povoljnije čak i na atraktivnim lokacijama u centru grada.
Prema predviđanjima stručnjaka, 20-postotni pad neće biti i konačan jer slijede još veća pojeftinjenja. Na godišnjoj razini, najveći pad u Zagrebu 2011. godine, u odnosu na godinu prije, doživjela je cijena stanova u centru Zagreba, i to minus od 9,1 posto.
Porast cijena najma, pak, bilježi istočni dio grada, i to za 3,1 posto u odnosu na godinu ranije. Iako iskustva agencija pokazuju da cijenu i dalje “drže“ mali stanovi, pogotovo oni u centru, podaci Crozille nešto su drukčiji i govore kako je u prosincu 2011. godine u odnosu na listopad iste godine upravo najmanjim stanovima od 20 do 40 četvornih metara cijena najviše pala i to za 1,8 posto.
Prosječna cijena tih malih stanova iznosila je tako u prosincu 301 euro. Najam stanova od 40 do 60 kvadrata u prosjeku je u prosincu iznosio 410 eura, ili 2,2 posto niže nego u istom mjesecu godinu dana ranije. I u toj kategoriji najviše su pojeftinili stanovi u centru, i to za čak 23,8 posto, te Novom Zagrebu, i to za 19 posto.
Najam stanova od 60 do 80 četvornih metara jeftiniji je, pak, za 2,4 posto. Dok analitičari taj trend pripisuju krizi i recesiji te trendovima poput onoga da zbog nemogućnosti otplate kredita vlasnici pribjegavaju iznajmljivanju tako kupljenih stanova, u Zagrebu je nižim cijenama kumovao i smanjeni priljev stranaca.
- Prema našim podacima, cijene najma stanova u Zagrebu opale su u samo godinu dana između 10 i 15 posto. Ali ne samo to, niža je i cijena najma poslovnih prostora. Primjerice, poslovni tornjevi srušili su cijenu najma sa 16 do 18 eura po četvornome metru na 12 do 14 eura. Ukupno, cijena najma stanova i poslovnih prostora u zadnje je dvije godine pala između 20 i 25 posto – kaže Luka Mihaljinac iz agencije “ZagrebWest”. Uzroke tih trendova, kao što smo naveli, u agencijama tumače sve manjim dolascima stranaca.
- Zbog recesije i krize mnoge strane tvrtke otišle su iz Hrvatske, mnogi su morali pribjeći štednji i srezati budžete. U Zagrebu je ponuda veća nego potražnja – kaže Mihaljinac.
Boro Vujović iz agencije “Opereta” ističe kako su upravo zbog takvih situacija pojeftinili veliki, luksuzni stanovi u centru grada, jer njihovim je vlasnicima bitnije da ih iznajme i po nepopularnim cijenama nego da zjape prazni. - Primjer je luksuzni stan kojemu je cijena nekad bila i 1200 eura mjesečno, a sada se iznajmljuje za 600 eura. Takvih je primjera sve više nakon odlaska UNPROFOR-a, OSCE-a, Europske komisije i ostalih, a veleposlanstvima su budžeti srezani. Procjene su da će najma biti sve više jer si ljudi ne mogu priuštiti novi stan – kaže Vujović.
Upravo taj razlog navodi i Hrvoje Roščić iz splitske agencije “Anastazia”, koji kaže kako izrazito nepovoljni krediti za stan tjeraju ljude u podstanarstvo. U Splitu, kaže, zato i nema govora o padu cijena najma stanova.
- Prosječna cijena najma dvosobnog stana od 70-ak četvornih metara, pod uvjetom da nije na Mejašima ili izvan grada, jest oko 400 eura ako je lijepo namješten te između 300 i 350 eura za one u derutnijem stanju. Mi posredujemo u najmu više od tisuću stanova i svi su zauzeti.
Toga će biti i više, što zbog nepovoljnih kredita, tako i jer ovdje nema nikakvih akcija za kupnju stanova u novogradnji – kaže Roščić.
Osobito je velika potražnja za stanovima oko kampusa, i to ljeti kada se studenti bacaju u potragu za smještajem pred novu akademsku godinu.
- Baza domova je slaba, smještaj u domu teško je dobiti, a kada navale studenti iz cijele Dalmacije, otoka, pa i Zagreba i BiH, da imamo i dvije tisuće stanova, sve bismo iznajmili – navodi Roščić splitske nevolje.
Nažalost, kaže, zato se popunjavaju čak i vlažni, polupodrumski stanovi po cijeni od 200 eura. U Splitu je najskuplji najam luksuznih stanova na Zenti, gdje trosobni stan s garažom košta i do 1800 eura mjesečno.
Najjeftiniji su na Visokoj i Mejašima, gdje su uglavnom u ponudi oni u privatnim kućama, a cijena dvosobnog stana ondje se kreće od 200 do 300 eura.
Cijene podstanarstva u Zagrebu (Crozilla)ZAPAD - 301 euro (stanovi od 20 do 40 metara četvornih), 403 eura (40 do 60 m2), 499 eura (60 do 80 m2) i624 eura (80 do 100 m2) |
Cijena podstanarstva u Splitu (agencija Anastazia)NAJSKUPLJI: 1) ZENTA – ekskluzivni stanovi; jednosobni 500 eura, trosobni s garažom 1800 eura mjesečno; NAJJEFTINIJI: VISOKA, MEJAŠI – dvosobni stan u privatnim kućama 200 do 300 eura. |