
Drugi jesenski val pandemije Covid 19 "popunio" je polovicu bolničkog kapaciteta kojim trenutno raspolaže Klinički bolnički centar Split.
Naime, od 148 kreveta na Križinama, u bolnici je 82 težih pacijenata, osam ih je na respiratoru, no povećane brojke zaraženih minulo vrijeme, napokon su upalile "alarm" i Stožeru civilne zaštite Splitsko-dalmatinske županije.
Naime, iako se s virusom SARS-CoV 2 borimo od ožujka, nema sekundarnih smješta za oboljele, a dolazak zime prijeti povećanim brojem onih kojima će biti potrebno upravo bolničko liječenje, jer nam prevencija baš i ne ide najbolje, pa je pritisak na bolnicu, liječnike i medicinske sestre, kojih ionako nedostaje – itekako izgledan.
A što se napravilo i pripremilo za "crni" scenarij?
Dva sastanka, jedan u petak te drugi u ponedjeljak, gdje su za isti stol, napokon sjeli svi ravnatelji zdravstvenih ustanova na području županije, koji su zbrajali krevete za buduće Covid bolesnike!
Stalo se opet na 148 kreveta s kojima trenutno raspolaže KBC Split, odnosno zgrada na Križinama, tu je 30 kreveta u Trilju u Tranzitnom centru za prihvat stranaca, pa 20 kreveta u Općoj i veteranskoj bolnici "Hrvatski ponos" u Kninu, kao i deset kreveta u stacionaru u Imotskom. I to je to, trenutno – samo 208 kreveta za najteže bolesnike, kojima treba bolničko liječenje!
Dok su brojke neumoljive – drugi smo, odmah iza Zagreba i po broju zaraženih i po broju umrlih u Hrvatskoj!
Prema svim prognozama epidemiologa, trebat će nam još duplo toliko smještaja za oboljele u prostorno najvećoj županiji sa oko pola milijuna stanovnika.
Tako su sudionici sastanka dogovorili da Stožer civilne zaštite SDŽ na čijem je čelu dožupan Luka Brčić obnovi pregovore s Ministarstvom obrane kako bi se nanovo, kao što je bilo proljetos, dobio i prostor u Hotelu Zagreb na Duilovu, gdje ima 160 kreveta, odnosno 80 dvokrevetnih soba.
Kako je Marko Ožić-Bebek, ravnatelj Specijalne bolnice "Biokovka" u Makarskoj pojasnio da njegova ustanova ne može preuzeti ulogu covid-bolnice, jer nemaju ni dovoljno zdravstvenih djelatnika gdje su uglavnom uposleni fizijatri a u manjoj mjeri liječnici, te ne raspolažu ni s respiratorima, sada se razmatra da se s Križina Odjel fizikalne medicine prebaci u Makarsku, a da se u Splitu taj dio "isprazni" za covid-pacijente!
Očito smo opet zakasnili, budući da sekundarne centre imaju, primjerice, Delnice, Osijek, Stubičke toplice, a Stožer Splitsko-dalmatinske županije tek sada radi na tom problemu!
Na sastanku je istaknut i problem domova za starije osobe, gdje nažalost imamo neslavni rekord po broju umrlih i to u samo jednom objektu.
Sada se te ustanove susreću s problemom velikog broja zaraženih, no samo s blažim simptomima. Kako se radi o starijoj rizičnoj populaciji, preporuka pojedinih epidemiologa je da ih se smjesti na bolničko liječenje, no neki obiteljski liječnici ne pribjegavaju tom rješenju, pa zaraženi ostaju u domu! I time se mogućnost lepezastog širenja virusa povećava!
Predloženo he da domovi za starije osobe oforme "mini-izolacijske" prostore za zaražene s blagim simptomima, kao i mobilni-tim liječnika koji bi obilazio baš te ustanove, kako bi se detektiralo tko od korisnika treba na bolničko liječenje, a tko virus može preboljeti u domu.
Bilo je i prijedloga da i liječnici uposleni u HZZO-u budu angažirani kao pomoć epidemiolozima i liječnicima obiteljske medicine u evidenciji kontakata oboljelih, jer ionako u državnoj ustanovi rade kao "kontrolori" liječnika u ordinaciji, te bi sada u vremenu pandemije njihovo znanje bilo bolje iskoristiti za preventivu, kao i eventualno angažiranje vojnih liječnika i medicinskih sestara, dok bi se timove stomatologa koristilo za uzimanje briseva na Covid 19.
Mnogo je tako prijedloga palo na minula dva sastanka, a koji će se primijeniti u ovom pokušaju pronalaska rješenja za rasterećenje bolničkog sustava, ostaje vidjeti. Samo se nadamo kako će i ostali iz zdravstvenog sustava "pružiti ruku" KBC-u Split u zajedničkoj borbi svih nas protiv virusa koji je paralizirao svijet!