
Splitom se širi hripavac. Riječ je o vrlo zaraznoj bakterijskoj bolesti koja zahvaća pluća i dišne putove. Uzrokuju ga bakterije Bordetella u ustima, nosu i grlu zaražene osobe.
Na početku simptomi nalikuju simptomima obične prehlade, nakon čega se kašalj pojačava, sve do faze brojnih brzih udara po kojima slijedi glasan piskav udisaj ili „hrip”. Napadi kašlja često završavaju izbacivanjem guste, prozirne sluzi i povraćanjem.
Hripavac se disperzira zrakom u kapljicama, a može ga širiti i osoba koja ima samo blag oblik bolesti ili zaražena osoba koja nema nikakvih simptoma. Svatko tko nije cijepljen protiv ove bolesti ili tko nije primio sve potrebne doze cjepiva je u opasnosti od zaraze.
Kako bismo bolje procijenili koliko je ozbiljna trenutna situacija, nazvali smo prof.prim.dr.sc. Anamariju Jurčev Savičević, epidemiologinju u pripravnosti Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Splitsko-dalmatinske županije.
- Do sad je u Splitsko-dalmatinskoj županiji zabilježeno desetak slučajeva, a zbog hripavca je u zadnje vrijeme nekoliko djece bilo na bolničkom liječenju u KBC Split. Uglavnom se radi o izoliranim obiteljskim slučajevima - uputila nas je.
Naglasila je kako u ciljnoj populaciji procijepljenost treba biti barem 95 posto, ali je kod nas taj obuhvat ispod te brojke, zbog čega dolazi do obolijevanja i širenja zaraze na necijepljenu djecu.
- U prevenciji ove teške bolesti najvažnije je cijepljenje. S obzirom na trenutnu cirkulaciju bakterije koja uzrokuje hripavac, pravo je vrijeme da se cijepe necijepljena djeca.
Jedino na taj način možemo spriječiti nove slučajeve bolesti i pojavu epidemije koja je moguća s pojavom hladnijeg doba godine. Preporučuje se i cijepljenje trudnica u posljednjem tromjesečju trudnoće kako bi se zaštitila novorođenčad, najbolje u razdoblju od 26. do 36. tjedna trudnoće kako bi antitijela prenijela na bebu i zaštitila je dok ne počne s cijepljenjem po kalendaru cijepljenja - kazala je liječnica.
Inače, hripavac se liječi antibioticima, a za vrijeme liječenja bolesnici trebaju biti izolirani od male djece i dojenčadi, naročito necijepljene, dok se ne primi barem pet dana antibiotska terapija. S liječenjem je važno početi što prije.
- Hripavac je ozbiljna bolest koja najviše ugrožava novorođenčad i dojenčad koja nema protutijela prenesena od majke i nije cijepljena. Odrasle osobe obično nemaju teže kliničke slike te bolest prolazi bez posljedica, ali mogu prenositi bolest na necijepljenu djecu koja onda mogu razviti tešku bolest i komplikacije - objašnjava Jurčev Savičević.